Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.
Jaká je přesný, detailní postup vyrobení betonu a pokládání teracové dlažby MRAMORA, 30x30 cm (tl. kolem 2,5 cm), pomocí cementového mléka?
Děkuji.
doplněno 26.11.12 17:24:Hodnocení první odpovědi:
U zkoušky by jsem musel konstatovat, že jsem se neptal na názor, ale na postup. Špatná odpověď.
doplněno 26.11.12 20:49:Hodnocení druhé odpovědi:
To už není tak špatné, ale ten písek se mi moc nezdá. A nerozumím tomu cukrování (vím jak se dělá cukrování cementem), musí být? A kdy kaše? Nejde to jen do betonu? Ten beton je zatvrdlý, nebo jaký? To jsem moc nepochopil. A jak se to spáruje chybí? Beton je na celé ploše, nebo se dělá po dílech? Jak se vyrábí cementové mléko, proč ne beton hotový=dovezený, např. od ZAPY CP20, recept D20Z01/1- konzistence S1 nebo pěchovatelná nebo jiný, kamenivo Dmax4 nebo jaké ? Není to úplně přesný, detailní postup. Chtělo by to doplnit, seřadit, dopracovat.
Přesto děkuji.
doplněno 12.12.12 04:54:Pane Kjanik 112? A co když nejsou odborná firma a mají pozastavený nebo zrušený ŽL a tvrdí, že to dělali dle mého ústního postupu, dle mého přání a řídili dle mých pokynů? To znamená, že to dělali dle přání investora? Tak jak chtěl?
Pkd toto nevíš ,myslím výrobní postup betonu,tak se do toho nepouštěj a vezmi odborníka.
Záleží zda míchačkou nebo ručně.v obou příadech musíš smíchat směs cementu a písku (event.kamenivo) a voda-smícháš, a pak odvozíš v kolečku na místo betonáže.Vysypěš,srovnáš latí naneseš cement.kaši do kreré poté pokládáš dlažky!
Do dlažba se u nás běžně pokládala jen do betonu "pocukrovaného" cementem,kdežto o kraj dále je postup do cementové kaše
doplněno 30.11.12 18:21:Asi už pasé,ale přesto mi to nedá.
Vyučil jsem se u Pozemních staveb Gotwaldov a běžně jsme (dělal jsem jako učeň v PV,VY,OL,ale i ve Zbraslavi) nejen teraco ale i tehdejší desítku dlažbu do betonu "pocukrovaném"cementem a běžně jsme dělali nejen pásy jak píše kolega na "dosahů ale třeba školní jídelna právě ve Zbraslavi měla dost velko rozlohu a taky se dělala do živého,beton nebyl suchý,hustotu bych asi tak přirovnal k hustotě betonu dopravovaného schwingem ,-z laviček což byly fošny na trnech ze zednických skob,docela pakárna a jak píše kolega dnešní lepidla jsou jednodušší ,resp.práce s nima.Jo a jako čerstvý vyučenec jsem sám pro partu cca 6 obkladačů na obchodu ve VY míchal beton sám v míchačce a jedno kolečko jako druhé!
Po asi dvaceti letech (tj před cca 16 roky)jsem začal dělat u st.fa.na jihu čech (JH) kde ,jsme toto dělali jen jednou (teraco,už nedělám obklady a dlažbu) na hale ČSAD a beton byl zavlhlý a poléval se cementovou kaší.
doplněno 30.11.12 18:29:To Kjanik-ještě jak to dělal na starší-tvrdý beton tenkrát parták-udělal kaši ,ale ne z cementu a vody ale z duvilaxu a cementu -hustotu řešil naředěním vodou (ale byla asi jako dnešní lepidla).
Kolego Magicu, vidím, že Ti to nedá a stále Ti to vrtá hlavou. Jsem už starý a cementové kaše jsem si užil až až. Když se objevily lepící tmely, já a moji kolegové jsme ji velice rádi-a jednou provždy-odložili do muzea zednictví. Neříkám-když se to s ní dobře udělalo, práce byla velmi kvalitní, ale ta pracnost oproti tmelům! Do cementové kaše a do syrového betonu se dlažba kladla do pásu, max. 1 m širokého, většinou to byly okapní chodníky kolem domu. Fígl byl v tom, že dlažba musela být alespoň ještě hodinu po nalepení z boku přístupná, aby bylo možné provádět případné korektury. Teprve až se zhlédne celková plocha, vidíme, co je třeba opravit. Dlaždice se naříklad trochu pootočila. Ale cementová kaše do 3 minut ztuhla, a s dlaždicí jsi nehnul. Zapáčilo se šroubovákem, dlaždice se vytrhla i s betonem. Dlaždici vyjmout,oškrábat, umýt ji. Díru v betonu doplnit, dlaždici znovu namazat kaší a znovu nalepit.(Vyzkoušej si to, a sděl nám potom svoje dojmy). -A teď přijde to hlavní: Lepící tmely poslaly cementové kaše do muzea zednictví proto, a havně proto, že velmi POMALU TUHNOU, taže i po hodině umožní pohodlné a nekomplikované korektury. Je Ti to už jasné? Ostatně napiš, jakou přednost i nadále vidíš v cementové kaši, nebo mléku. -Beton si zedník míchal v míchačce sám, musel mít naprosto přesnou hustotu, jinak katastrofa.Beton byl spíše sušší, udusal se a pevně zatočil dřevěným hoblem-dnes hladítkem-do roviny. Neexistovalo, pracovat s betonem, jaký se jim podařilo někde namíchat. Cementovou kaší se dlažba lepila i na vyzrálý, tvrdý beton.
Zdravím. Dotazy:Oba způsoby jsou možné. Jen pro poprášení cementem musí být beton trochu mokřejší, aby zvlhnul do kaše. Riziko: dlažba na vlhčím povrchu může mít potíže s rovinou, může se povlnit Pouhé položení dlaždice do betonu, a pak to při spárování oblít cementovým mlékem-tento způsob jsem nepoužíval Zedník si nemíchal beton proto, aby byl čerstvý, ale aby byl přesně tak hustý, jak potřeboval. Tvůj soudní spor je v rovině laik- versus odborná firma. Ty jsi laik, kdybys to uměl, udělal by sis to sám, a vůbec bys je nepotřeboval. Protože to neumíš a nerozumíš tomu, s důvěrou jsi se obrátil na odbornou firmu.Ty, jako laik, můžeš přijít s nejrůznějšími požadavky, protože tomu nerozumíš. Odborná firma Ti musí vysvětlit, proč to či ono nejde. Kdyby jsi na tom přesto trval, firma si dopředu od Tebe nechá podepsat prohlášení, že Tě výslovně upozornila na nejistý výsledek, který pak půjde k Tvé tíži. Mají od Tebe takový papír? Vy jste to tak chtěl,to by mě hanba fackovala za tak ubohou výmluvu. Stalo se občas, že jsem něco ještě nikdy nedělal, to jsem hned přiznal. Ale vždy jsem byl ochoten to zkusit, a domluvil jsem si se zákazníkem, že v případě neúspěchu to opravím, a zaplatí mi méně (nikdy se mi to nestalo). Řemeslu také musí člověk něco dát, nečekat, že už bude jenom vydělávat, člověk se učí celý život. Přeji TI, aby vše dobře dopadlo.
Osobně z toho celého mám taky pocit, že jsi jim do toho kafral tak dlouho, až chudáci podlehli a udělali to dle tebe a tvých blbých rad. Pár takových zákazníků jsem potkal a to je pak peklo, když pekař začne učit topenáře, kudy teče voda v radiátorech a jak má dělat sváry. Ale člověk musí být tvrdej, za práci si ručí ten, kdo ji dělá, takže i kdyby se stavěl na hlavu, udělám to podle sebe.
A v tomto případě rozsoudí jen ten, kdo vyslechne obě strany nestranně. Což by soud měl být.
doplněno 29.11.12 11:14: Jen se ještě zaptám ohledně tvé otázky:
To si představuješ, že přijdeš k soudu a budeš argumentovat slovy: Oni to udělali blbě, já se ptal na poraďte a ten postup má být úplně jinak...
V tom případě bych měl opravdu obavu, že soud bude nakloněn protistraně, protože mu bude ihned jasný, jak to asi bylo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.