Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Lze pronajmout státní byt?

Od: marta18* odpovědí: 11 změna:

Dobrý den, chci se zeptat jestli lze pronajat státní byt pokud v něm nyní nebydlím ale mám tam trvalé bydliště a v budoucnu ten byt hodlám obývat.Jedná se i o to, že nyní pracuji cca 300km od bydliště a bydlím v pronajatém bytě a dva byty bych tedy finančně neutáhla.Ale v budoucnu až mi práce skončí se potřebuji zpátky vrátit tak abych tímto špatným krokem nepřišla o státní byt.

Děkuji za odpověď.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

neon*

1x

Osobně bych se raději nechodil ani ptát, protože na sebe zbytečně upozorníš! Na 99% to stejně obec nepovolí. Osobně bych ten byt pronajal maximálně někomu známému (až bude někdy někdo potřebovat) za nějakou rozumnou sumu (aby to pokrylo především nájemné, plus nějaká kačka na opravy) a vyvaruješ se i rizika udání atp. Protože známý Tě může (kdyby něco) krýt a to nikdo cizí neudělá ... ) A myslet si, že město povolí pronajímat (tedy někoho jiného vydělávat) na jejich bytech je vskutku naivita ...

NEON

štastná*
Naivita to opravdu není. Kdybych ty zkušenosti neměla (není to tak dávno, co jsem na bytovém odboru jednoho nejmenovaného úřadu pracovala, kromě toho mám zkušenosti i od jiných pronajímatelů bytů, než od obcí), tak tu o tom nemluvím. Funguje to tak běžně. Ale rozhodnout se musí tazatelka sama.
jabraka*

V poslední době se celá řada městských zastupitelstev rozhodla tento nešvar veřejně odsoudit a provést kontroly.Nelegální nájemníci dopadnou dost tvrdě na dláždění.A pokuty budou nezměrné.Takže já bych to zkutečně nezkoušel.

JABRAKA

jabraka*
Ještě výňatek z článku:Hlavní strana › Domácí
Praha hledá detektivy. Půjdou po bytech
Autor: Karolína Procházková | Marie Bezděková24.01. 17:51 Původní zpráva
Pražský magistrát se chystá prověřit všechny obyvatele městských bytů, zda je neobývají nelegálně. Stovkám nájemníků by se tak mohlo stát, že budou muset svůj byt opustit: a to jak podvodníkům, tak i lidem, kteří jen neznají zákony. S nájemní smlouvou se ale stále častěji musejí rozloučit i obyvatelé jiných českých měst.Lukáš Svoboda bydlel v Praze v nájemním bytě jedné městské části s regulovaným nájemným. Po svatbě se k němu přistěhovala i jeho manželka Alena, která do té doby bydlela u rodičů. Vlastní ale i byt, který pronajímá. Ve chvíli, kdy Lukáš městskou část požádal o výměnu bytu za větší, dostal překvapivou zprávu: do tří měsíců se musí vystěhovat bez náhrady. Důvod? I když byt vlastní manželka a nájemcem byl původně manžel, od sňatku jsou posuzováni společně - a protože mají možnost jiného bydlení, ztratili nárok na nájemní byt.

 

al bunda*

0x
Jen se souhlasem vlastníka.
Takže s tím spíš raději nepočítejte.
Hezký den.
marta18*

Takže když je to byt města tak si tam mám zajít a domluvit se tam.Je možné sepsání nějaké smlouvy?
al bunda*

Zajděte si na "město" a požádejte tam velmi zdvořile o písemný souhlas s pronajmutím. Ale duševně se připravte na to, že by "někdo" mohl "potřebovat" váš byt a tudíž je vysoká pravděpodobnost následujícího scénáře - obec nebude souhlasit (a vy na sebe tímto vlastně jen upozorníte) - vy pronajmete byt "načerno" - obec provede kontrolu bytu - vy o byt přijdete pro hrubé porušení nájemní smlouvy.
Hezký den.

P.S. Sepsání "nějaké smlouvy" je zcela NEZBYTNÉ.

marta18*

Děkuji za radu, a když bych si i nadále byt platila a obývala ho minimálně je možné o byt přijít?

al bunda*
Ne, tímto neporušujete pravidla.
Bydlet v něm zrovna nemusíte, ale protože ten byt není váš, nesmíte ho pronajmout bez souhlasu majitele.
Hezký den.

 

štastná*

0x
Souhlasím s panem kolegou. Pronájem jen se souhlasem pronajímatele bytu, tedy vlastníka. Myslím však, že se nemusíte až tolik bát za ním zajít a pozeptat se. Skutečnost, že pracujete tak daleko od místa bydliště, a do budoucna máte v úmyslu se vrátit, je jeden z důvodů (snad i jediný), kdy by mohli ten souhlas dát. Je fakt, že někdy i záleží, na koho narazíte, s kým zrovna jednáte, vše je v lidech. Pokud by vám podnájem třetí osobě povolili, počítejte s tím, že Vám pravděpodobně změní regulované nájemné na tržní. Od toho byste se měla i odrazit, až budete domlouvat se zájemcem úhradu za ten podnájem. Prostě tak, jak to chodí, chtít něco navíc, abyste nakonec nebyla ztratná.

 

kikkiii*

0x

zeptejte se města jestli to povolí, se státními byty jsou docela potíže

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]