Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bojler na plyn?

Od: pidgin* odpovědí: 12 změna:

Dobrý den,

máme doma elektrický bojler OKCE 125 z Dražic: dzd.cz/...

Bojler je elektrický, na webových stránkých to tak mají uvedené. Nejsem si ale jistý, jestli jej náhodou instalatér neupravil i pro ohřev prostřednictvím otopné soustavy.

Bojler je umístěný asi metr od plynového kotle. Ze spodní části kotle vychází hadice asi 3/4, která je napojená na přívod studené vody vedoucí do bojleru (na trubce s tou studenou vodou je nejdřív uzavírací kohout, pak je tam pojistný ventil 0,63 MPa a pak do ní vstupuje ta hadice z plynového kotle).

Dosud jsem používali pouze elektrický ohřev, ale kdyby to šlo i plynem, tak by to bylo přes zimu samozřejmě fajn, protože by se ušetřilo...

Trochu mě ale mate ještě jedna věc. Dočetl jsem se v návodu, že by z bojleru měla odkapávat voda, a já jsem si nikdy ničeho takové nevšiml...

Pokud mi můžete poradit, budu moc vděčný.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

To jsi si měl koupit nějaký kombinovaný bojler dzd.cz/... a voda by měla odkapávat při ohřívání z pojištovacího ventilu.

 


2x

podle vašeho popisu máte přívod do bojleru studené a mate také odvod teplé vody užitkové? Pdle odkazu máte jen elektrický kdyby byl i na topení vodou z kotle ,řiká se mu nepřímotopný zásobník a vedly by kněmu čtyři trubky - přívod studená, odvod teplá užitková, okruh vytápění - přívod teplá voda z kotle a odvod zpátečka do kotle instalater tento bojler podle odkazu nemohl upravit na vytápění kotlovou vodou to by byl kouzelník

pidgin*

...podle vašeho popisu máte přívod do bojleru studené a mate také odvod teplé vody užitkové?

Odvod teplé užitkové vody samozřejmě z bojleru vede. Z kotle ale vede jenom hadice do trubky s přívodem studené vody, jinak to propojené není.

Asi to tedy bude jenom na elektriku. Nechápu ale, proč je bojler propojený s kotlem. Co mohl instalatér sledovat tím, že propojil plastovou hadicí 3/4 přívod studené vody s kotlem?

To nebude trubka z kotle do bojleru, ale naopak, z bojleru do kotle. Na dopouštění vody, taky to tak mám doma udělaný.

pidgin*

To by asi dávalo smysl... Přebytečná voda z bojleru odtéká do otopné soustavy, takže pak není potřeba do topení dolévat vodu... Snad jsem to dobře pochopil.

Problém ale je, že tento bojler už je tam pravděpodobně 5 let a ta odtoková hadice byla pradvěpodobně po celou dobu uzavřená kohoutem. Takže opravdu nevím, co se s tou přebytečnou vodou z bojleru po celou tu dobu dělo...

pochopil jste to úplně špatně

doplněno 06.02.11 17:44:

z trubky co vede studená do bojleru je odbočka a je napojen kotel, na té trubce co vede ke kotli ale musí být ventil který je stále ve stavu zavřeno a to je správně, tím ventilem dopouštíte vodu do kotlového okruhu při poklesu tlaku v systému topení tlak se kontroluje na manometru nebo vám to ukazuje displei.To že vám nekape z pojistného ventilu je dobře máte asi v řádu vodovodu tlak akorát,kdyby jste mněl například v řádu tlak 6atm-bar a napustí se boiler studenou vodou a začne ohřívat voda se začne roztahovat a protože je v pojistném ventilu integrovaná zpětná klapka tak nepustí tu vodu která se roztahuje zpět do potrubí a začala by vytekat právě přes ten pojistný ventil tou trubičkou na spodku ventilu.

To, že vám nekape z pojistného ventilu NENÍ dobře! Voda je v boileru uzavřena pod tlakem a když se začne ohřívat, tak nabývá na objemu. Pokud nikdo neodpouští teplou vodu, tak tlak v boileru stoupá a normálně dosáhne těch 6,3 bar a otevře pojistný ventil. Pokud by bylo sedlo pojistného ventilu zalepeno vodním kamenem, tak tlak stoupá až do roztržení tlakové nádoby boileru. Proto je na pojistném ventilu růžice, kterou jednou za týden pootočíte, zvednete kuželku pojistného ventilu a pozorujete, zda je pojistný ventil průchozí. Pokud je ucpaný, je nutno ho rozebrat a vyčistit. Za normálního provozu hrozí v takovém případě pouze riziko roztržení boileru a vytečení teplé vody. Pokud by se však k poruše pojistného ventilu přidala ještě porucha zabezpečovacích zařízení pro teplotu (termostat, tavná pojistka), tak máte v bytě výbuch parního kotle s tlakem páry kolem 50 bar a to si ani nechtějte představit, co by to s vámi a bytem a sousedy udělalo!

pidgin*

Moc děkuji za vysvětlení!

Tak přebytečná voda z bojleru rozhodně neodtýká do otopný soustavy.

 

rv*

0x

DOvedu si představit zapojení vstupu boileru na výstup z kotle, pokud máte vhodný plynový kotel. V tom případě Vám přes léto, kdy kotlem netopíte jde do boileru studená voda, která se ohřeje elektricky. A v zimě, když běží kotel, se boiler doplňuje teplou vodou z kotle, elektrická spirála se nezapne a ušetříte za elektřinu. Z popisu není zejmé, je-li to takto zapojeno.

Ještě jednou a srozumitelně, neb to co tu čtu je nebetyčná konina.

 

hop®

0x

Machp má pravdu, naprosto souhlasím a nemám co dodat, myslím, že není dál co řešit...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]