Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod topení

Od: lukyman* odpovědí: 17 změna:

Dobrý den, koupil jsem domek na vesnici a plánuji nový rozvod topení včetně radiátorů. Topí se na tuhá paliva. Ve sklepě mám kotel Dakon. Je možné udělat rozvod v mědi nebo to musí být ocel? Dále bych chtěl časem do oběhu připojit také krbovky s výměníkem ve kterých bych topil primárně a kotel na uhlí měl spíše jako zálohu když nebude dřevo, ale nevím jestli je to možné. Může někdo poradit? Děkuji

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Využil bych stávajísí páteřní ocelový rozvod pro kotel Dakon (stoupačku a zpátečku) a instaloval na něj tlakovou expanzní nádobu, pojistný ventil a oběhové čerpadlo (např. Villa). V jednotlivých podlažích bych udělal nové odbočky z Cu trubiček a sice pro 3 radiátory za sebou dimenzi 22 mm, pro 2 radiátory za sebou 18 mm a pro 1 radiátor stačí průměr 12 mm. V příslušném podlaží bych vysadil paralelně Cu odbočky 22 mm pro krbová kamna (na zpátečku dát druhé oběhové čerpadlo), pojistný ventil stačí dole u kotle. Na zpátečky kotle i krbových kamen bych dal kulové uzávěry (otevřen by byl vždy jen jeden). Přepojení by bylo velmi jednoduché - jeden kuláč zavřít, druhý otevřít, jedno čerpadlo vypnout a druhé zapnout. Hodně zdaru!

 


0x

Klidně to může být v mědi. Rozhodně je to lepší. I ta kombinace tpení kotel - krbovky je možná, akorát je třeba vyřešit to, aby šlo jedno nebo druhý uzavřít. Jinak takhle od stolu sy tyhle věci dělají špatně, to chce vidět.

 


0x

Není důvod proč by pro rozvod topení musela být použita ocel...Ano, Cu potrubí je pochopitelně možné použít, stejně jako další řadu různých materiálů...PE-X, uhlíkovou ocel, za jistých okolností i PP-R...atd. Spojování at již svařováním, pájením, lepením nebo pomocí press fitinek.

Krbová kamna s výměníkem lze pochopitelně do systému vřadit také.

 

lukyman*

Děkuji za odpovědi a jen tak náhodou, nevíte o nějakých stránkách se zásadami, či postupy, které je nutno dodržet při tvorbě rozvodů, instalaci radiátorů a pod...dělat to bude sice známý, který je topenář, ale rád bych byl také trochu v obraze. Předem děkuji.

troja*

Je třeba si koupit nějakou literaturu, novější, protože ve staré se začíná u kotle 2" a končí u posledního nejvyššího radiátoru co nejslabší trubkou.

S tím bych si dovolil ostře nesouhlasit.

I ve starších knihách se pochopitelně rozlišují systémy se samotížným oběhěm a s nuceným oběhem. U samotížného sice občas začíná u kotle potrubí DN50 a končí u tělesa DN25, nicméně to není "nic proti ničemu"..Pokud člověk pochopí správně proč se samotížný systém dimenzuje takto, pak není problém pochopit i systém s nuceným obehěm a dimenzemi o řád nižšími.

Výpočtově to je prakticky totéž, jen se mění hydrodynamický tlak který je v soustavě k dispozici, dle konkrétního čerpadla, respektive čerpadlo se navrhuje podle potřebného tlaku který vyjde ve výpočtu.

Rozdíl je pouze ve velikosti "čísel" ve výpočtu...

Tyto věci se na střední odborné škole učí 4 roky...

Ale budiž...

Obecné yásadz k instalaci otopných těles i další věci jsou na stránkách výrobců...v instalačních manuálech k daným systémům.

Takže např.:

www.korado.cz/

www.viega.cz/xchg/...

www.maincor.cz/ma/...

www.imi-internati/...

a mnoho a mnoho dalších stránek a manuálů...

JInak pochopitelně literatura..např. pro střední odborné školy. V podstatě pro základy postačují i starší knihy, na principech vytápění se toho moc nemění...i když technologie sama se pochopitelně dostala již dál.

 


0x

Rozdíl, mezi mědí a ocelí je ten , že měděné rozvody jsou při stejném průměru trubek mnohem finančně náročnější , s nad také i s delší životností.Ocelový rozvod i při nižších nákladech pořídíte jako samotížný rozvod , který vyžaduje vždy větší světlost potrubí rozvodu a nemusí zde být oběhové čerpadlo - nebudete závislí na el. .energii a ušetříte. Měděný rozvod se montuje z potrubí o menším průměru , aby to bylo co možno nejlacinější a je to estetičtější , méně náročné na montáž , ale vyžaduje oběhové čerpadlo se všemi jeho klady a zápory . Dobré rozhodnutí přeje - miro

"Rozdíl, mezi mědí a ocelí je ten , že měděné rozvody jsou při stejném průměru trubek mnohem finančně náročnější , s nad také i s delší životností."

To není pravda..respektive se to liší dle dimenzí.. U menších dimenzí je Cu potrubí vč.montáže levnější než ocelové potrubí. S delší životností Cu potrubí bych v tomto případě byl opatrný..To není zrovna argument proč se Cu potrubí na topení používá. Zvláště v uzavřených systémech vydrží i ocelové potrubí desítky let..stejně jako měď.

"Ocelový rozvod i při nižších nákladech pořídíte jako samotížný rozvod , který vyžaduje vždy větší světlost potrubí rozvodu a nemusí zde být oběhové čerpadlo - nebudete závislí na el. .energii a ušetříte."

To je a není pravda..bez oběhového čerpadla sice ušetříte nějaké malé procento energie...,ale o to více peněz dáte do systému kvůli nutnosti větších dimenzí...ale hlavně také proto, že soustava snuceným oběhem se bude hůře regulovat (ve smyslu teplot v jednotlivých místnostech. Samotížná soustava je také náročnější (respektive náchylnější na chyby) na přesný výpočet dimenzí potrubí.

"Měděný rozvod se montuje z potrubí o menším průměru , aby to bylo co možno nejlacinější a je to estetičtější , méně náročné na montáž , ale vyžaduje oběhové čerpadlo se všemi jeho klady a zápory ."

To je pravda jen z části...Měděné rozvody pro nucený oběh se zpravidla dělají z trub Cu22 - Cu16mm...Nicméně v případě potřeby se dá udělat pochopitelně i potrubí daleko větších průměrů, které ovšem u nuceného oběhu není potřeba.Tím chci říct, že není problém teoreticky udělat systém se samotížným oběhem z potrubí Cu, pokud by to zákazník vyžadoval.

Další věc je ta, že u některých zdrojů tepla samotíž nepůjde použít.

P.martine i Vám přeji hezké mezisvátčí a nebudu o Vašich argumentech rozvíjet další diskusi. Jen jsem chtěl stručně poukázat na praktické rozdíly obou rozvodů na kterých trvám. Samotížný systém aby dobře fungoval , vyžaduje zpravidla potrubí u kotle světlosti 2" , pak přechod na 5/4" ( 6/4 palce ) , podle složitosti a délky rozvodu přechod na světlost 1" a u radiátorů na min 3/4 palce , to proto aby odpor proti samotížné cirkulaci vody byl co nejmenší . V tom případě si nejsem jist , zda by takto konstruovaný rozvod z měděného potrubí , byl cenově srovnatelný. Samotížný systém podobné konstrukce , provozuji již od r. 1991 , bez nejmenších potíží. miro

Také přeji hezké svátky

Já Vám výhody samotížného systému neberu...V našem rodinném domě také máme zatím samotížný systém, který léta funguje. Nicméně teď při rekonstrukci kterou provádím budu z více důvodů osazovat oběhové čerpadlo (i když část rozvodů ponechám tak, aby i při vypnutém čerpadle fungoval samotížný oběh).

U DN50 je cena Cu potrubí 1000Kč/m u ocelového potrubí pak 477Kč/m, u DN40 je to Cu 691Kč/m a ocel 400Kč/m, u DN32 Cu 550Kč/m a ocel 350Kč/m...DN 25 Cu 430Kč/m a ocel 360Kč/m u menších rozvodů je rozdíl ještě menší.

S klesající dimenzí je tedy rozdíl mezi Cu a ocelovým potrubím menší a menší. Pak je tady varianta nahradi Cu potrubí potrubím z uhlíkaté oceli (např.Mainsteel), kde bude cena již hovořit spíše pro toto potrubí.

Nicméně já myslím že si rozumíme...Jen to prostě bereme každý z jíného směru.

To však nic nemění na to, že dnes je kotlů vhodných pro samotížný systém méně a méně. A jak jsem již psal, z hlediska regulace a následné úspory tepla je systém s oběhovým čerpadlem vhodnější.

Na samotě u lesa, kde 5x za zimu spadnou dráty el. vedení na 4 dny, je samotížný systém pochopitelně vhodnější.

Doufám, že ty ceny Cu trubiček jsou uvedeny s prací?

Ano...samozřejmě je to i s prací...a v ceníkových cenách ÚRS 2010.

Reálné ceny jsou v průměru ještě o cca 15% nižší (to ale platí pro Cu i pro ocel).

 

Jen pro pořádek prosím sdělit cenu Cu trubičky o průměru 22 mm/metr v obchodě?

Cca 120Kč/m...ale to si snad dokážete najít na webu sám, ne?

Nicméně to není v podstatě moc důležitý ůdaj, protože ceníkové ceny za metr potrubí obsahují i tvarovky, pájení , mzdu instalatéra a další věci...

Už jsem slyšel spoustu lidí říkat "jak je možné že metr trubky XY je v rozpočtu za 280Kč/m...a v obchodě ji mají za 75Kč/m. Jenže takto řečeno je to totální demagogie. Asi jako říct že náklady na zpracování projektu se rovnají ceně počtu formátů A4-A3 na kterých je zpracován x 1,20Kč/A4...

Díky za odpověď a omlouvám se, že jsem vyjímečně zneužil Vaší ochoty.

Tak že je ten konec roku...Berte to jako dáreček k oslavě Silvestra

Stejně jsem v práci, tak to byla otázka několika vteřin.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]