Nejste přihlášen/a.
Dobrý dobrý,
tři měsíce bydlíme v podnájmu, máme smlouvu na dobu určitou. Může nám nájemník bytu (majitelem je družstvo), zvednout nájem?
Děkuji
Vážená paní, povinnosti nám ukládá toliko zákon, tedy SBD vám na dotaz má dát odpověď který zákon to řeší (zřejmě to však najdete i ve smlouvě o nájmu), nicméně, zadal jsem do vyhledávače dotaz a ria.cz/...
Pokud zde nesedí právník se tím zabývající, fundovanou odpověď nedostanete.
Ale já přece nemluvím o regulovaném nájmu... Byt vlastní družstvo, které to pronajímá pánovii a ten to pronajímá nám. To může zdražovat nájem jak chce i pár měsíců od podepsání smlouvy na rok? Jinak ve smlouvě o tom nic řečeno není.
Já myslím že pokud jste ve smlouvě podepsali takový a takový nájem na rok tak ten rok byste měli platit tento nájem,od toho jsou přeci smlouvy.
Mně je to jedno, v čem jste. Vše prostě řeší zákon, tam si někdo zřejmě přes družstvo mastí kapsu (nájemce pronajímá, proč jste nevzali byt přímo od družstva?) ... , co na to ostatní družtevníci .. ale to jde mimo mne.
Pokud to zákon neřeší, tak je to smluvní (ale jsou nějaké hranice). Opět vás musím odkázat na ObčZ.
Já být vámi, vezmu smlouvu a jdu za právníkem at se na ni podívá.
Zřejmě nemluvíte i nájemníku ale o pronajímateli. Nájemníci jste v zásadě vy. Nám družstvo zvedlo platby za teplo, teplou vodu, spol. elektřinu, studenou vodu předpisem. V zásadě se nikdo na nic nikoho neptal jako vždy. V zásadě Vám ale neodpovím. Pokud to pan majitel odůvodní růstem cen energií asi s tím nic nezmůžete. Je však pravdou že ve smlouvě by mělo být ustanoveno, za jakých podmínke lze měnit výši nájemného, pokud to tam není, je to zvyšování přinejmenším sporné, to souhlasím, zvláště při smlouvě na dobu určitou.
Nájemník je ve vztahu k družstvu. Ve vzahu k nám je to pronajímatel. Asi tak. Abych se přiznala, nerozumím moc, jak to podle vás vyřeší zákon. Chápu u regulovaného nájmu, že ze zákona se může zvednout, ale jak zákon řeší kolik se platí v Plzni nebo v Brně?
Konkrétní růst nájemného závisí na lokalitě a typu nemovitosti. Resort místního rozvoje proto všem zájemcům o zjištění přesného vývoje nájemného usnadnil situaci zveřejněním kalkulaček nájemného, a to pro rok 2011 i 2012, kdy se má regulace skončit.
Rozdíl v lokalitě chápu. Je logické, že budu platit víc za byt v Praze, dokonce v centru, než v Horní Dolní, kde nemám nic - obchody, školu a já nevím co.
Myslela jsem to tak, že ve smlouvě není žádná věta typu "nájemce souhlasí se zvedáním nájmu kdykoliv se pronajímateli zachce...".Myslela jsem, že je to dnes běžný postup. Družstvo pronajímá už x let někomu byt, ten ho ale nevyužívá, tak ho se souhlasem pronajme dál. Kolik platí družstvu nevím, pravděpodobně od nás dostane něco navíc...
A proč se potom podepisují smlouvy, kde je uvedená částka nájmu a datum skončení smlouvy? To by třeba mohl nájem zvednout o 200% a když by se nám to nelíbilo a chtěli odejít, mohli bychom mu ještě zaplatit pokutu, protože jsme nájem ukončili předčasně.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.