Nejste přihlášen/a.
Ahoj všem, umí někdo poradit jak zprůchodnit, (možná chemicky?), "zarostlé" kovové vodovodní potrubí? Jedná se o standartní vodovod v rodinném domku, napojený na obecní řad. Postupně slábnoucí proud studené vody z baterie v kuchyni mě přiměl k její demontáži v domnění, že se jedná o její vadu, ale po jejím odmontování jsem zjistil, že koleno na studené vodě, do kterého je našroubován excentr pro baterii, je úplně zarostlé jakousi rezavo-černou a dost tvrdou hmotou, kterou se mi podařilo odstranit. Zprůchodněným kolínkem se mi potom bez problému podařilo do potrubí prostrkat elektrikářský stahovací (ohebný), pásek dlouhý asi 250 mm. Baterii jsem tedy radostně namontoval zpět, ale přišlo zklamání, nebot se nic nezměnilo a studená voda dál teče jen slabým proudem. To znamená, že podobný problém je ještě někde jinde ve zdi, možná jiné koleno, nebo T kus, nevím. Dřív než dojde na nejhorší a začnu bourat obklady a zdivo, zkouším tuto možnost a ptám se vás...
Díky Petr.
Pokud to ještě není ve zcela kritickém stavu, pak někdy pomůže fyzikální úprava vody např.:
Není to ale zrovná extra levná záležitost..., po několika dnech se začnou z potrubí nečistoty uvolňovat...a je třeba čistit všechny perlátory ev.filtry v potrubí...doku se situace nestabilizuje.
Váš problém by ale možná nemusel být způsoben jen vodním kamenem, ale i jinou "souhrou"dalších věcí, např.kombinace tvrdosti vody, voda s vyšším obsahem železa, manganu...atd. (i když v případě pitné vody z řadu by to být nemělo.). Ev. se také může stát, že jsou ve Vašem potrubí vyplavené nečistoty z obecního vodovodu (např.při jeho údržbě, čištění...odkalování...). Pak by pomohl klasický mechanický filtr s jemným sítem na vstupu vody do domu.
Nikde není psáno že pozinkované potrubí je po 25 letech "odepsané". V praxi jsem viděl rodinný dům, kde byla nainstalovaná domácí vodárna z potrubím z roku cca 1935...a vše ještě před několika lety fungovalo...,takže tam byla životnost cca 70 i více let.
Ale těch aspektů ovlivňujících životnost potrubí je více..
Ale vše záleží hlavně na kvalitě vody.Ve středočeském kraji a Praze od doby,kdy byl uveden do provozu zdroj pitné vody Želivka,tyto problémy výrazně poklesly.Voda má značně menší obsah minerálů.Pokud jde o individuální studnu ve vápencovém podloží,určitě by se vyplatila katexová stanice na snížení tvrdosti vody.
JABRAKA
Děkuji za radu, ve firmě Koncept-Ekotech jsem e-mailem učinil dotaz. Jen bych se vás ještě chtěl zeptat, máte s tímto jejich produktem osobní zkušenost?
doplněno 18.11.10 22:49:Toto je reakce na radu od: Martincakl
S titulu své profese používám v projektech různá zařízení a technologie od této firmy.
Konkrétně zařízení Hydroflow mám třeba realizaované společně s mechanickým filtrem i na aquaparku v Jindřichově Hradci, v provozu je zatím 1rok.
Domů jsem si vzal zařízení HS 38, na které jsem dával odkaz i Vám. Zatím ho ještě nemám osazené na potrubí, nainstaluji ho během cca 14ti dnů. Kupoval jsem ho proto, že se nám zanášelo potrubí na vstupu SV do ohřívače vody, po dvou letech tam byla cca 1/3 potrubí DN20 zanesena (ale šlo to vyčistit). HS 38 budu osazovat s předřazeným mechanickým filtrem. Takže zkušenosti z provozu doma budu mít tak za 1 rok.
NIcméně s firmou Koncept Ekotech jsem podobné věci konzultoval...a nemyslím že by si zrovna u mne doma chtěli udělat ostudu.
Ale pochopitelně tohle je "příroda"...a nic nemusí fungovat na 100%..
Nejprve zkuste druhou, novou baterii, aby to nebylo v ní.Zatvrdlou usazeninu lze těžko odstranit, naplnit potrubí kyselinou solnou také nejde, protože byste zničil i pozinkovaný ochranný vnitřek trubky. Jediná naděje ještě je,že někde ve šroubení je volná usazenina nebo písek.Místo baterie napojit tlakovou hadici, odpojit trubku ve sklepě, a nechat skrz ní protékat protisměrně tlak vody.Dole to zachytávat do nějaké nádoby, kontrola, zda se něco vyplaví. Trochu je divné, že je zarostlá trubka právě na studenou vodu, většinou bývá zarostlá trubka na teplou vodu.Pokud jsou trubky 25 let staré, stejně už bude jejich životnost končit. Při případné opravě vybouráte zeď asi v polovině délky trubky (tam, kde nejsou obklady a dobře to půjde) a uděláte zkoušku průtoku.Podle výsledku pak bude stanoven další postup opravy.
Taky jsem onehdá vymejšlel jak se vyhnout vysekávání trubek ze zdi. Nevymyslel jsem nic. Chce to trochu přemýšlení podle situace kudy vést nový trubky, aby se nemuselo všechno rozmlátit. Ale nakonec jsem to udělal, všechny trubky pořádně zaizoloval, ne jen jednou omotat filcem jako kdysi, na teplou vodu udělat cirkulaci a čerpadlo, to je paráda, když nemusíš čekat pět minut, než ti na druhou stranu baráku doteče teplá voda.
po několikati hodinovém pokusu, hledán kde je ucpáno, jsem za stejnou dodu natahal(bohužel po vrchu) prozatimní vedení vody.
Viděl jsem teď v přestavovaném domě rozvod v hadicích a podstatné je, že to funguje.
U mne byla největší brzda zarostlá půlcoulka přes dvůr 35m, tak jsem jí přes prázdniny překlemoval 3/4 hadicí a to bylo znát. Teď je tam trošku předimenzovaná plastová roura, ale podruhé za život to kopat nebudu.
Asi před 15ti roky jsem v zahraničí viděl firmu, která u historické budovy rekonstruovala rozvody zarostlého potrubí tím, že se voda uzavřela a pak udělali vnitřní uzavřený okruh. Tím pak pod velikým tlakem pomocí kompresoru proháněli křemenný písek. Následně pak pod tlakem do takto připraveného potrubí natlačili specielní plast, který ho zase utěsnil. Zkuste se na internetu poohlédnout, jestli není i podobná firma u nás.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.