Nejste přihlášen/a.
Nechali jsme si instalovat vodoměr, Je v šachtě, hloubka 100 cm, šířka 75 x 95 cm. Nachází se ve spodní části. Jak a čím (asi polystyrén) jej zateplit? Odkud přichází případný mráz? Zvrchu?
Případný mráz přichází v tomto případě ze shora. Postačí tedy zateplit poklop a nebo samozřejmě vodoměr. Důležité je, aby byl zajištěn odběr vody a vodoměr se proudicí vodou ohříval. Pokud je to na celou zimu bez odběru, zamrzne i tak. Muselo by tam být nějaké aktivní vyhřívání. Jinak postačí cokoliv, nejlépe polystyrén, ale i třeba staré tepláky Ve 100 cm bych to pomalu ani neřešil...
Cože? Při odběru vody se vodoměr zahřívá? No to snad ne. Takže když nebudu 2 týdny odebírat vodu, stejně to zmrzne? To jsou věci ... Beru to jako apríl.
To se divíte, co? A představte si, že je to pravda. Dokonce jsou i takové protizámrazové systémy, které vám nechají vodu potrubím stále protékat. A tím, že je voda v pohybu, tak zamrzá pomaleji. Všiměte si, že i tekoucí potok jen tak nezamrzne.
Ten vodoměr je zalitý vodou (tak to teď montují), takže to by zmrzlo každou zimu, protože tam se voda nehýbe a nemá žádnou možnost se někam hýbat...
Ano, protékající voda ohřívá vodoměr. Tekoucí voda má teplotu alespoň něco málo nad nula stupňů a touto teplotou zahřívá své okolí, tedy i např. vodoměr, který má díky okolnímu vzduchu třeba mínus tři stupně. Apríl to není, ale ohřev se děje i z mínus padesáti na mínus čtyřicet, ne jen třeba z +20 na +30...
Podle vnitřního povrchu a a vnitřního upořádání bych udělal "polystyrenovou krabici " a slepil jí kvalitní oboustrankou, pěnou a podobně. V místech kde je okénko na odečet bych udělal otvor a "špunt s držákem" opět z polyše, takže když přijde vodák odečítat, zvednu poklop, zatáhnu za špunt na tyči a fotákem přečtu stav. Foto uložím a mám i přehled o spotřebě.
Nikam nelezu jen se drobně ohnu. Když přijde perioda na výměnu vodoměru, odstraním krabici, chlapci vymění a jedme opět několik let stejně.
Mráz přichází z východu...
přesněji zhora dolů.
mám ¨věštit z křištálové koule? Jak zde někdo mnohorát zmiňuje?
Odpovím šalamoucky, pokud bude průměrná zima a průměrný mrát bude stači 9cm.
(kdepak jste koupil(a) 9cm?)
doplněno 01.09.10 15:57:pokud tam je opravdu voda, tak dejte malinko dražší XPS (extrudovaný polyš). Molitan tam nedávejte, páč ten nasákne vlhkostí!
Norma pro vodoměrnou šachtu je hl.140cm, šířka 90cm, délka 120cm. Osa přípojky od rostlého terénu je 120cm tedy dvacet cm nade dnem šachty. Vstup do šachty min 60x60cm. Stupačky po 30cm nebo ocelový žebřík. Vodoměr je umístěn v zámrzné hloubce tudíž další zabezpečení proti mrazu je zbytečné. Ve Vašem případě zateplete strop polystyrénem alespoň o síle 5cm.
Občas se u popelnic vyskytuje stará molitanová matrace.I ta,uříznutá na míru šachty,je vítanou izolací,myslím i nad polystyrenovou desku.My jsme to tak vyřešili.Ale existují topné systémy pro vyhřívání bazénků,okapových svodů,tak i venkovní dlažby-schodů.Také by se to dalo použít.S velmi malou spotřebou to udrží teplotu v šachtě 2 st nad nulou.
JABRAKA
termosko, vy máte šachtu jak je namalováno na obrázku?
doplněno 03.09.10 10:03:když dáte polyš ze spodu na víko, tak to pomůže jen omezené, páč hnde vedle přes rám půjdě mráz stejně. Navíc každé otevření (4x ročně) se hrany polyše poškodí. ale rozhodnutí je jen na Vás
.
S přímotopem byl určitě žert.
Ano, máme. Jenom hloubka není 140 ale 110-120 (dno je nerovné) a délka dna je asi o 20 cm kratší.
Dám tedy polystyrén pod víko do šachty (55 x 55 cm) a ještě kolem vodoměru udělám krabičku, tak jak navrhnul Mil.Cukr. Šířka 8 cm.
Doplňuji provedení šachty, vzhledem k tomu, že se tu objevují různé nápady jak to nejlépe °vyřešit°!? Osa vodoměru musí být v tak zvané zámrzné hloubce, tudíž i když nemovitost bude dlouhodobě neobydlena a šachta zastropena nemůže dojít k poškození měřidla. Zámrzná hloubka na vysočině je 120cm, nevím v jaké oblasti se nachází tazatel, ale informaci o zámrzné hloubce by měla řešit projektová dokumentace , případně lze získat informaci u stavebního úřadu v dané oblasti, poněvadž zřízení vodoměrné šachty je stavební dílo. Pokud tazatel zjistí dodatečně, že zámrzná hloubka je větší jak zmíněných 100cm, doporučuji (místo předešlého zateplení stropu polystyrénem) prohloubyt šachtu a obrátit se na dovatele, který je oprávněn upravít osu vodoměru dle skutečné zámrzné hloubky.Takováto úprava rozhodně předčí veškeré diskutabilní výše uvedené nápady, je 100%! Zároveň nejsou zbytečné náklady za elektřinu při použití topného kabelu s termostatem a řeší i případný výpadek el. proudu. A vo tom to je!
kefuda jen malinko opravím asi chtěl napsat nezámrzná hloubka. Určitě jde o překlep.
Přeji hezký víkend.
tak zámrzná a nezámrzná je myslím jedno... 120 cm zámrzná znamená, že od 0 do 120 cm vše zmrne a nezámzrná, že od 120 nemrzne
Samozřejmě, že vodoměr musí být jak mě správně opravil milancukrar v nezámrzné hloubce, omlouvám se za tuto nepřesnost. V praxi to znamená, že přivelkých dlouhotrvajících mrazech - 20-25°C v naší oblasti promrzá zem do hloubky 90-100cm. Co se týče souvislosti nadmořské výšky a nezámrzné hloubky mi neni známa souvislost, bližší informaci poskytne projektant případně stavební úřad. Zajímalo by mne od termosky kdo navrhl rozměr stávající šachty, která je atypická respektive nepředpisová co se týče délky a šířky včetně i asi hloubky pokud v dané oblasti není mělčí nezámrzná hloubka.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.