Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Demontáž rohového ventilu

Od: hurvajz

Dobrý den, snažím se vyměnit rohový ventil k wc, je tu problém s kousnutým závitem, i s použitím větší síly drží ventil jako přibitý. Ventil pravděpodobně není uchycen přímo v trubce ale na chromové spojce, viz. foto. Měl bych dotaz jestli lze za ventil vzít pořádně aniž by došlo k urvání trubky nebo poškození závitu na trubce.


 

25 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


2x

Za první bych vzal nůžky na plech a rozstříhal bych ten plechový kryt, který máš uchycený gumičkou. Tím získáš lepší přístup a více místa.

Další postup musíš zvážit podle svých možností, schopností a zkušeností.

Zkusil bych do závitu stříkat WD-čko, nebo bych závitový spoj nahřát horkovzdušnou pistolí (musíš ale dávat pozor, abys něco nazapálil!). A s tím nahřátím pouze u ocelového potrubí. Pokud je tam plast, tak nenahřívat.

Šance že při povolování něco zničíš je sice malá, ale vždycky tam nějaká ta šance je.

 

re4zon

2x
Ted jsem resil totez a vyresil to velky hasak a LEHKE klepani kladivem do nej v obou smerech. Jak se to odkousne, je vyhrano.

 


2x

Já bych tam dal nové prodloužení, nový roháček a hotovo za několik minut.

google.com/...

Milane, přesně tak. Sice by to prodloužení šlo použít znovu, ale když nechce povolit, dál bych to komplet nový. Je to za pár korun.

 

kolik

2x

Koupit vše nové a nemusíte to pracně rozdělávat.

 


1x

Ta "chromová spojka" pravděpodobně není žádná spojka, ale prodloužená část ventylu. Je to v celku. Kohout je zašroubován přímo do trubky ve zdi.


doplněno 04.05.26 16:06:

ferax - Tak jistě, do fitinky, případně do závitu zalisovaného v plastu. To bylo myšleno jako že tam není žádný další mezikus.

Do trubky těžko, trubky mají závit navrchu. Bude to do nějaké fitinky. Je potřeba odseknout trochu zdiva a tu fitinku podržet hasákem. Druhým hasákem pak otáčet ventilem.

Tak to máš popsat pořádně, laik, který se ptá, z toho má pak guláš.

 

ja

1x
Pokud to nepruží, tak bych pořádně zabral větší silou. U ppr fitinky by to mohlo trochu pružit, tam je třeba větší opatrnosti. Ale to vám tady nikdo neřekne, jestli to povolí v závitu, či něco utrhnete.

 

hurvajz

Ten ventil nakonec povolil, ale ne tak jak jsem očekával. Vzal sebou i kus nastavené trubky. Vypadá to že problém je ve spoji mezi ventilem a prodloužením, drží tak že nechce povolit. Když je to otevřené dá se pouštět jen teplá voda aniž by zateklo do zdi?

Těžko radit kam co poteče, to musíte vědět vy, jak je co zapojené. Tohle rozebrat ve svěráku, očistit, znovu napakovat a dát dohromady. Já používám tohle, je to perfektní na manipulaci i pro daný účel. Je k mání na více místech i v různé délce a ceně.

Dá se bezpečně pouštět teplá voda. Ale skutečně jen teplá, páka u baterie opravdu jen na "červenou" stranu, nesmí ji nikdo otevřít doprostřed, jinak okamžitě poteče horká voda studenou trubkou zpátky a touhle dírou ven ...
Hlavně to prodloužení při montáži zpět pečlivě utěsnit, s citem napakovat vhodným množstvím teflonové pásky+ dodržet motání vůči směru závitu, aby se utahování neodmotala, ideálně na tu pásku kapnout pro jistotu i trochu jakéhokoli závitového lepidla, to zároveň při utahování pomáhá závit mazat, aby páska líp klouzala a neshrnula se.
hurvajz

Na to jsem se chtěl zeptat jestli se dá bezpečně použít teflonová páska místo těsnícího vlákna, hlavně u toho konce prodloužení co je hluboko ve zdi se to spojuje prakticky naslepo.

Pracovně a soukromě, na vysokotlaký vzduch (desítky až stovky barů) i "normální" vodu asi 25 let používám jen pásku a/nebo tmel. Nit nesnáším, jestli jsem ji kdysi použil na několik závitu, tak je to hodně. Páska mi přijde rychlejší, když každá otáčka pokrývá celý závit, navíc rovnoměrně . Hlavne motat správným směrem a napínat co nejvíc, co páska vydrží těsně před přetržením, aby do závitu pevně zalezla co nejhloubš a pevně držela. Když nebyl po ruce tmel a potřeboval jsem utěsnit do rezavého závitu, obtočenou teflonku jsem máznul aspoň jedlým olejem, aby přežila šroubování.
Někdo zas určitě bude mít dobré důvody pro používání nitě.

Vlákno je daleko nejlepší, protože pěkně sedí v závitech, netrhá se a je to rychlé (pokud nepoužíváte česání/někdo říká konopí). Teflonová páska se trhá a často se "sešoupne". Nit se namotává od kraje závitu tak, aby se dotažením utahovala. Pak je jedno že v tom otvoru na to nevidíte. Dotahujte s citem.

Jsem psal, že se určitě objeví i zastánce nitě
Já zas mám "v prstech" tu pásku, utahnu tak akorát,odhadnu množství, omotám okamžitě. Tesnil jsem určitě vyšší tisíce malých závitů, hlavně 1/8npt nebo horší bsp, pásku si u těchhle rozměrů běžně v prstech u překládám na poloviny nebo třetiny šíře, aby jí půlka zbytečně nečumela ven. Navrch vždycky kapku lepidla.A i u těch bsp, pokud závit není nějak poškozený, to obvykle drží 200baru okamžitě po dotažení, lepidlo už je jenom pro sichr a aby závit dobře klouzal.

 

111®

0x

Jedině ohřát PB nebo horkovzdušnou a rozebrat ve světáku nebo 2 hasáky

 

hurvajz

Díky za všechny připomínky. Propojku a nový ventil se podařilo znovu nainstalovat, na každý spoj cca. 6 omotání teflonfou páskou, všechno na fest dotaženo. Po otevření hl. uzávěru na pohled nic nekape, nesyčí, ale nemám zpětnou vazbu že spoj co je hluboko ve zdi nemá přece jenom lehký únik vody. Dá se to nějak líp ověřit než tak že po dleší době buď prosákne nebo neprosákne strop?

Pokud tam nevidíte, tak jedině co jste napsal.

"tak že po dleší době buď prosákne nebo neprosákne strop?", nebo u podlahy flekatět...

hurvajz

Ještě mám pochyby ohledně síly PTFE pásky, je dost rozpor v tom co doporučují návody a instruktážní videa a co doporučuje AI. Podle návodů je 2-5 omotů akorát, podle AI minimálně 8, doporučuje 10-14. Dal jsem 6, lze se na to spolehnout? Neřešil bych to kdyby bylo na spoj vidět, páska je 0.1mm.

Nedostanete tam špejli omotané kousek novinami?

 

hurvajz

Nedostanu, ta propojka je těsně vsunutá v trubce.

Únik obvykle zjištuju za pomoci toaletního papíru. Na něm je vidět i minimální množství. Nejprve vytřít do sucha, odstranit např. povrchový kondenzát a pak zkusit přikládat suchý papír. Tedy ve vašem případě jde o to, kolik máte místa a jak hluboko je třeba aplikovat. Ale taková špejle má nějakých 25-30 cm a to by mohlo stačit.Koukám, že s p. Milanem jedeme stejnou trasou, akorát má 5 minut náskok

re4zon
Toaletni papir je dobre voditko. Ale kdyz chci mit jistotu, tak pouziju teflonove vlakno, o trochu vic nez radi navod a pres to jeste dve otocky teflonove pasky. Jeste se mi nestalo, ze by neco pri utazeni rukou + jedna otacka francouzakem teklo..
Co mám zkušenost, tak závity někdy mívají velikost snad od oka ... Někam stačí pár otáček, jinam padne snad půl klubíčka teflonky. Na maličké 1/8npt závity dávám tak 3-5 vrstev, u g1/2 pořádně utáhnu aspoň 10.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2026 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]