Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

P-B bomba skladování

Od: jarmilakubiko odpovědí: 13 změna:
Můžu mít propan-butanovou bombu celoročně na balkóně, sice krytou před sluncem, ale i přes zimu v mrazu? Nenašla jsem tady odpověď (mj. nemají být “výkyvy teplot”- ale venku přece přes rok výkyvy teplot jsou..). Používáme ji jen na občasné vaření přes léto. Děkuji!

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

trtr

2x
Zdravím, u starých bytovém ji ještě občas vídám. Je zakryta před sluncem, v zimě je asi na karmu + vaření, v létě jen vaření. Jedná vše max o 10kg láhev. Zeptal bych se u firmy Linde, Primagas, Kralupy či případně hasičů (nejpovolánější) -> pošlou vyjádření, které možno vytisknout a mít "doklad".

 


1x

Na chate som mal dlhe roky bombu v sklade dreva, ktory bol nevykurovany, teploty v zime okolo nuly, pri velkom mraze okolo minus 5, nicomu to nevadilo, snad len vyuzitie skoro prazdnej bomby je v nizsich teplotach horsie, lebo s teplotou klesa tlak.

Na balkone ok, len pozor na prechod hadice do interieru, aby nebola mechanicky poskodena. Pouzite chranicku z tuhej rurky.

 

ben®

0x
Dobrý den, nemělo by to vadit. Hlavní je, že kdyby došlo k úniku média, tak je na vzduchu a může se rozptýlit do prostoru. PB láhve se skladují celoročně venku v drátěných klecích i tam, kde se vyměňují. Zdravím!
doplněno 14.06.25 11:31:

Nemáte zač.


doplněno 14.06.25 21:50:

Mimochodem, raději používejte/používejme výraz PB láhev. Bomby používají teroristé či anarchisté .

jarmilakub
Moc děkuji, myslela jsem si to. Byt a tím i bombu používáme jenom cca 2 měsíce v roce a bomba (zavřená) už je roky v dolní kuchyňské skříňce. Je to bytový dům tak z toho mám bobky.. elektřina i voda jsou těch zhruba 10 měsíců v roce zavřené. Přece jenom ale kdyby byl v baráku nedejbože požár, tak to může všechno parádně létat po okolí

 


0x

Zdravím,tady to máte všechno popsané google.com/...

 


0x
Mráz lahvi ani náplni nevadí, ale s používáním v mrazu může být problém, pod nulou se přestává odpařovat butan, za trvalých mrazů lze tedy spotřebovat jen cca půlku náplně, pak ztratí tlak a druhá pulka se bude tlačit ven až nad nulou.
jarkak
Děkuji! My ji používáme jen přes léto, jinak je zavřená a čeká na další rok

 

smode2

0x

1) Venku mít pb láhev můžete

2) Krytá před Sluncem být nemusí

3) Přes zimu v mrazu být může - při teplotách pod 0 můžete využít pouze propan. Butan se začne odpařovat až při teplotách nad 0

4) Venku bych ji přikryl ne pro Slunce, ale pro nesmyslné domněnky a případné výmysly o (ne)bezpečnosti adresované od neznalých sousedů

5) V uzavřené nevětrané místnosti (např. byt) je tyto pb lahve zakázáno skladovat

vernon
Od kdy se smí tlakové láhve skladovat na Slunci?

@vernon : kazdy jeden dedinsky obchod, kde menia aj flasky, ma vonku drotenu klietku a tam su zatvorene, bezne na to svieti slnko.

To Vernon - máte naprostou pravdu, kdo by skladoval PB lahve na Slunci? Ono by jim těch 5500°C asi nedělalo úplně dobře, navíc skladovat něco takhle daleko taky nedává dobrý smysl.

Ale pokud myslíte skladování těchto lahví v pozemských podmínkách, v exteriéru na místech exponovaných slunečním svitem, tak si někdy, až půjdete okolo benzinky, nebo vesnického konzumu všimněte takovýchto klecí - viz foto. A na Vaši otázku : ,,Od kdy?´´ neumím přesně odpovědět, ale za nějakých 50 let zpět co pamatuju se to praktikuje normálně a všude

jarmilaku
Moc děkuji! K bodu 5– to je právě to, co do teď (7 let) děláme Myslím, že ji na těch 10 měsíců v roce dám na lodžii- bude tam ve stínu, mráz zjevně nevadí a asi ani žádné komentáře od sousedů nehrozí, protože je to ve 4. poschodí, balkon je krytý a bomba není vidět. Žiju v cizině a občas mě poleje studený pot z představy, že díky tomu vyletí panelák do povětří. Takže jste mi potvrdil, že (i když zavřená) bude bezpečnější na balkóně než v bytě.. znovu díky

Na balkoně je to v pohodě, v případě úniku plynu nic nehrozí (pokud se nebavíme o balkonu uzavřeném zasklením) protože plyn se neškodně rozptýlí do vzduchu, proto nikdy nedosáhne koncentrace potřebné k explozi. Dokonce pamatuji případ, kdy jeden chatař v zimně zahříval 30 litrovou lahev tím, že jak stála na dvou cihlách, dal pod ni zapálenou svíčku, aby i v mrazu odpařil veškěrý plyn z lahve. Paradox je v tom, že toto prováděl přes dvacet let každou zimu, až do doby, kdy mu zpuchřela hadička a unikající plyn sice nevybuchl, ani lahev nevybuchla, ale shořela mu budka na lahev a kůlna na auto.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]