Nejste přihlášen/a.
Tmavý náhrobek bych rád nějak vyčistil (vyleštil), ale bojím se, abych neudělal víc škody. Také nechci poškodit pozlacené nápisy. Díky za rady.
Rada je jediná. Požádej o radu nebo nabídku ve firmě, která náhrobní kameny a pomníky vyrábí.
Oni dokáží zhodnotit stav na místě (protože to "poškození musí vidět). Pak se můžeš rozhodovat.
Ale nějaké amatérské pokusy bych nezkoušel. Jestli se o opravu chceš pokusit sám, tak si u kameníků kup nějaký kus pomníku (s nějakým poškozením za rozumnou cenu) a na tom si můžeš zkoušet broušení nebo čištění.
Pokud je poškození větší, tak většinou náhrobní kameny rozeberou a přebrousí. Tím vytvoří novou lesklou vrstvu, ale při broušení dojde k poškození nápisů, takže ty se pak musí taky opravit. Ale to všechno musí zhodnotit někdo přímo na místě.
Saponátem, kartáčem či kuchyňskou houbičkou u žádného kamene nic nezkazíte, tím bych začal. Jsou-li tam letité usazeniny z vodního kamene či rzi, bude třeba už trochu razantnější postup.
Deska je ze žuly, tmavá obruba a podstavec náhrobku je nějaký tmavý diorit či gabro. Oboje jsou extrémně odolné horniny, takže na ně můžete s čímkoliv, včetně kyseliny chlorovodíkové a drátěného kartáče.
Nejdřív bych samozřejmě zkusil něco jemnějšího (ocet, kyselina citronová), hlavně proto že práce s kyselinou chlorovodíkovou je o ústa, když se jí potřísníte, nebo se nadýcháte výparů.
Máte-li nějakou část z náhrobku mramoru, žádnou kyselinu (ani kovový kartáč) na ně nepoužívejte, ztratí lesk.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.