Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
máme na chatě starý kopaný bazén, cca 2,5 x 4m, hloubka cca 1,6m. Je stavěný svépomocí někdy okolo roku 1980 a prakticky ve všem zatuhl v této době. Rád bych ho alespoň částečně posunul do 21. století.
Bazén funguje tak, že se počátkem léta odkryje (přes zimu je zakryt deskami a lepenkou, aby do něj nepršelo), napustí se a na podzim se celý vyčerpá čerpadlem a zakryje na zimu. Voda se nemění, nefiltruje, pouze se tam dává chemie - Savo a modrá skalice. Ohřev není žádný, zakrytí přes léto také ne.
Bohužel máme navíc hodně tvrdou vodu, která za ty léta vytvořila silný vodní kámen, který se leckde loupe sám, nicméně jinak drží pevně a nechce se mu dolů ani wapkou. Trochu se ještě loupe betonová stěrka na podlaze, ale to je poslední, co mi vadí.
Cílem je trochu oteplit vodu (v létě mívá max. 24 st. C) a aby nebyla tak špinavá. Taky mě nebaví jej pořád před sezónou / po sezóně odkrývat a zakrývat. Nepříjemná práce na půl dne. Myslím, že tohle by všechno asi vyřešilo nějaké šoupací akrylátové zakrytí. Počítám, že to je asi technicky to nejjednodušší, ve smyslu, že se to zadá firmě a ta to udělá na klíč, člověk akorát zaplatí. Otázka komu to zadat...
Je otázka, co se těma dlaždičkama. Nevím, jestli to jde ještě nějak vyčistit. Nebo rovnou vysekat a dát nové? Natřít to asi nepůjde, to by se pak loupala barva i s tím kamenem; lepit nějakou fólii asi také, ne?
Co se týče ohřevu a filtrace, nejsem si jistý, že by se tam dalo něco smysluplného dodělat. Nebo ano? Bazén nemá skimmer a pokud se dodělával (razila se díra), asi by začal téct (bazén je poměrně tlustý odlévaný železobeton). Je tam jenom díra mezi schůdky a madlem (lze vidět na fotce), ale to bylo míněno jako bezpečnostní přeliv (věc vcelku na nic, takže je ucpaná hadrem), takže je moc vysoko; napouštíme tak 10-15cm méně, aby voda nešplouchala zbytečně ven. Nebo by stačilo to zakrytí a lepší bazénová chemie? Případně nějaký mobilní filtr přes čerpadlo / podvodní vysavač?
je to asi odpověď co nechceš slyšet...ale zbourat...a zasypat...tady si evidentně někdo pořidil opičku, ale neměl čas nebo peníze na obstarávání banánů a to se asi nezmění...takže cpát do toho další peníze asi není rentabilní
To stavel svepomoci táta, tehdy nic nebylo. Dneska mas plny obchody veci na bazeny i firmy, co to postavi cele na klic. Ani know - how jako dneska nebylo. Vlastne asi povoleni na bazen se casto neudelovalo, mame to vedene jako nadr na destovou vodu.
Je tam nejaka tepelna izolacia toho zelezobetonu smerom do okolitej zeminy? Ak nie, ohrev nema zmysel. Aj z izolaciou to znamena okrem vody nahrievat aj kubiky betonu.
Za mna to je zrele na zburanie a nahradu niecim novym z plastu. Len naklady na buranie a odvoz budu vyssie, ako na novy bazen.
Myslím, že tam žádná izolace není.
Ano, o zbourání jsem taky uvažoval, ale právě ta robustnost mě děsí. Leda si pořídit sbíječku a postupně to rozmlátit.
To je den prace pre bager s hydraulickym kladivom, ktore potom vymeni za lyzicu a este vam moze upravit dieru na novy bazen. Zaplatite este jednu Tatrovku a poplatok za stavebny odpad a mate pokoj, teda ak sa tie stroje vedia dostat na pozemok. Mozno to dokaze rozbit len v rohoch a vytiahne potom celu bocnu stenu ako jeden kus von.
Ak je ten beton miesany od oka, setrilo sa cementom, tak aj maly pasovy bager to rozmlati, len to dlhsie potrva.
Všechno jde, pokud se chce a umí se spousta činností. Ale záleží na rozpočtu, co vše si dokážete udělat sám.
Obklad dolů, stěny zarovnat, potáhnout bazénovou fólií. Takto se opravují o velké bazény v termálech, že se beton potáhne fólií.
Co se týká filtrace a ohřevu, opět jednoduché řešení. Buď se bazén upraví na přeplavový, nebo se udělá podobně, jak na plastových bazénech skymer a díry pro napouštěcí trysky. Vedl šachta pro filtraci, vedle tepelné čerpadlo pro bazén
Další možnost je, vložit do tohot bazénu plastový bazén na míru.
Zase dalšé možnost, vykopat a dát nový, větší.
Teď si vezmětu tužku a papír, začněte sepisovat materiál a činnosti, pak to sečtete a rozhodnete se, co udělat nejlepší.
Nevim uplne, jak by se podarilo srovnat tu zed kdybych sesekal ty dlazdciky (je to usazene v cementu, jak se to delavalo), ale pokdu by se to povedlo sesekat a zbrousit celkem do rovna, neni lepsi tam dat zase nejake dlazdicky nez folii a pak si hlidat pH?
Kdybych se do toho mermomocí chtěl pustit, postupoval bych takto: Půjčil bych si pořádný stroj a osekal obklady. Povrch srovnal cementovou hmotou nebo lepidlem do roviny a nalepil desky 2cm XPS. Na desky perlinku se stavebním lepidlem, po důkladném vyzrátí natřel barvou na beton. Horší by bylo dno bazénu, to bych nezateploval, ne že by to nešlo, ale byl by to opruz.
Povrch barva na beton? Pod tím XPS s lepidlem? To se domnívám, že není vhodné, ale klidně si to na svůj bazén dejte.
Jasně, dejte si to tam.
XPS je těžko nasáklivý, ale je: viz technické listy
Dlouhodobá nasákavost při ponoření, objemově ≤ 0,5%
A co udělá v zimě? Je tento postup někde k vidění?
milancukrar: Myslel jsem, že bude každému jasné, že je to improvizace. Pokud to pán potřebuje podle příruček, tak musí koupit nový bazén a tento zasypat, tuhle radu již zde dostal a já s ní souhlasím, tím nelze nic zkazit, akorát to udělá trochu průvan v peněžence.
bery: Ano, to je trefná připomínka. Je zde značné riziko, že vrstva s perlinkou nasákne vodu a v mrazech to pak udělá nějakou neplechu. Nasákavosti XPS bych se nebál, je tak nízká, že to nemůže vadit. Lepší než perlinka s lepidlem by bylo olaminování epoxidovou či polyesterovou pryskyřicí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.