Nejste přihlášen/a.
je nutné použití kulového ventilu při výměně starých kamen za nová v panelovém domě 4.p?
Není povinnost měnit starší uzávěr plynu za nový, pokud jde uzavřít a pokud z něj neuniká plyn.
Je dnes zakázáno mít plynový sporák připojený napevno, musí být s přívodním potrubím za uzávěrem připojen pružnou hadicí, určenou pro připojení plynových spotřebičů.
doplněno 12.07.10 17:39:Pokud tam uzávěr (kulový KOHOUT, jak správně upřesnil pan Jabraka) není vůbec, je nutné ho namontovat, každý plynový spotřebič musí mít vlastní uzávěr!
doplněno 12.07.10 17:40:Pane Jabrako, pochopil jsem to tak, že se mění pouze spotřebič, ne přívod k němu.
Není potřeba polemizovat,Patronka to vysvětlila přesně.Jen bych chtěl dodat,Kulák pro plyn se dá použít na vodu,ale vodní uzávěr na plyn ne.
JB
Nevím, ale kvůli podstatně vyšším tlakům ve vodovodních rozvodech proti plynovým ani tuto záměnu nebudu v praxi a zákazníka riskovat!
doplněno 14.07.10 02:16:*u zákazníka
kamny asi míníte plynový sporák v panelovém domě. Pokud se jedná o zapojení nového spotřebiče, plynaři mi vždycky dali nový kulový ventil před hadici sporáku, tudíž se můžeme dohodnout, že zde musí tento ventil být.Tj. za měřičem spotřeby plynu se každopádně ještě kulový ventil osazuje. Myslím, že to tu již v minulosti v tomto smyslu bylo řešeno. Dejte ho tedy tam osadit! a ten starý samořejmě at odmontují, již nebude 100%tně plně funkční,občas ty staré již mírně netěsní.
Samozřejmě ten nový kulový ventil musí být ten na plyn, ne na vodu. Ten na plyn má žlutou kličku-motýlek.
Pro upřesnění : kohout : má 2 polohy otevřený/zavřený
ventil : funguje na principu šroubu - otáčením je možno nastavit průtok( na př. vody) u plynu být nesmí.
Patronko, v podstatě máte pravdu, ale pokud bych chtěl oponovat, řekl bych že i ventil má dvě krajní polohy (tedu zavřeno-otevřeno), a i kohout může mít mezipolohu (páčka naštorc), kdy je průtok tekutiny omezen.
Hope, není Vám horko?Měl jste taky napsat, že šroub může být vyšroubovaný a zašroubovaný.U kohoutu jsem dostatečně nezdůraznila PLYNOVÝ - tam kapalina (pardon - tekutina) pěkně prosím není.Dále bychom mohli podrobě rozebrat různé typy ventilů a kohoutů, abychom to ještě víc zamotali.Měla to být pomůcka pro ty, kteří si ty dva pojmy pletou. Stejně asi zas budete mít poslední slovo, že?
Milá patronko, horko mi je, nebot nesedím v klimatiované místnosti, ale zatím to na mé přemýšlení snad nemá velký vliv. Poslední slovo patrně mít nebudu, protože mi určitě ještě odpovíte.
V plynovém kohoutu by kapalina samozřejmě být neměla, tekutina se tam vyskytuje, k tomu je určen.
Jenom doplním, (a je to vlastně souhlas s Vaší původní odpovědí), že kohouty se většinou využívají pro polohu "zavřeno-otevřeno" a ventily či šoupata pro nekonečné množství poloh mezi "zavřeno" a "otevřeno", tedy pro regulaci.
To prodejce:
Je to vcelku logické.Pokud se poškodí hadice,nebo něco na sporáku,může být pozdě obíhat byt až do stoupačky.Nakonec ve stoupačce je hlavní uzávěr a tam se plyn dá uzavřít také.
Uzávěr je na místě,kde vychází pevná přípojka.Kam si uživatel bytu postaví kuchyň,je na něm.rozhodně by uzávěr měl být přístupný obsluze kuchyně.
JABRAKA
Většinu linek montuji hned vedle stoupaček a uzávěry jsou umístěny buď u podlahy ( v soklové části skříněk úplně vzadu) tam po odklapnutí soklu se sice člověk dostane, ale nedostane rukou až do zadu aby se ten ventil zavřel. To je nepoužitelné. A další varianta je, že to je vzadu z hruba ve výšce 50-60cm od podlahy ( pokud to je v zadní stěně tak se vyřízne otvor) pokud je tam zásuvka vyndat zásuvku a pak zavřít ventil, nebo vyrovnat nádobí z police a zavřít to. Taky vcelku nepoužitelné. A poslední případ namontováno v místě vestavby pro troubu. To je úplně k ničemu vyšroubovat 2 šrouby a vyndat troubu a pak uzavřít. Ve všech případech dostane zákazník rozměry co kde bude a podle toho si nechají dělat vývody plynu. Proto mne zajímalo jeslti je na to předpis, jelikož v každém městě si to plynaři dělají po svém a to jezdím montovat po celý republice.
Byl jen jeden případ, kde namontovali uzávěr na hadici a udělai držák na přišroubování, do soklu se vyvrtal otvor držák se přišrouboval a naklapl se sokl a dalo se to uzavřít pohodlně. A překvapivě tato verze byla i nejlevnější co si za předělání plynaři řekly.
Prodejce: Pokud to technicky jen trochu lze, dělám vývod plynu do společného místa pod dřez, kde je odpad od dřezu, myčky, pračky, přívody vody i elektřiny. Za troubu je to nesmysl, tam se většinou kvůli hloubce trouby nevejde ani zásuvka. Ten poslední případ je značně diskutabilní, pod to by se asi revizák nepodepsal...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.