Nejste přihlášen/a.
Zdravím přítomné a mám dotaz, soudil se někdo o vrácení jistoty po ukončení nájmu? Máme protokol o předání, bez závad, zapsané stavy. Po 4 měsících majitel bytu nechce vrátit jistotu 40 tisíc, nejdřív byla údajně poškozená myčka (v protokolech není uvedena, netuším, jestli byla majitele nebo bráchy, při předání majitel řekl, že je jeho, ale v protokolu v seznamu vybavení není ). Potom byly rozbité dveře (sklo, viditelná vada, která v době předání nebyla), potom prasklé umyvadlo (nebylo), rozbitá baterie u dřezu (nebyla), nakonec prý nebylo vymalováno bílou barvou (světle šedá, malováno v květnu, jaká byla na začátku nevíme). Byt měl v nájmu brácha, v prosinci zemřel, měl ho od 1.5. Soudil se někdo úspěšně o vrácení jistoty na základě předávacího protokolu? Bohužel nemáme fotky, nenapadlo nás to, bylo to blbé období. Nemáme jak dokázat ani barvu na začátku, nevíme čí byla myčka.
Každý případ je originál. Návrh na vydání platebního rozkazu za těch pár stovek stojí. Nezapomeňte předem poslat upomínku. Získáte tím nárok na náhradu nákladů řízení. Není vyloučené, že se pronajímatel zalekne a zaplatí nebo zmešká lhůtu pro podání odporu a k jednání vůbec nedojde.
Ne upomínku, Předžalobní výzvu k vrácení, podle paragrafu 142A občanského soudního řádu.
ve výzvě uveďte vše co jste uvedl tady a tvrďte že ta myčka byla nájemce. I když v takovém případě jste ji měli odvézt, o tom že nefungovala jste mohli vědět, jako pronajímatel bych mu naúčtoval za likvidaci starého bordelu 5000 Kč
Pokud má předávací protokol bez závad a stejně tak i pronajímatel, no tak asi kauci snadno vyhraje. Pokud ale pronajímatel má prázdný papír tak si tam může dopsat cokoliv :/)
Všechno najdete zde:
https://www.google.com/search?client=opera&q=vraceni+kauce+najem&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Kauci musí majitel bytu uložit na účet a vrátit ji i s příslušným úrokem, který kauce na účtu vydělala. Důležitý je oběma stranami podepsaný předávací protokol, dál není třeba se spekulujícím majitelem debatovat. Dostal jsi byt, vrat kauci! Konec!
https://www.pravniprostor.cz/clanky/obcanske-pravo/najemce-ma-zakonny-narok-na-urok-z-vratne-kauce-vuci-pronajimateli-prvni-cast-teorie
Úrok 0,1% je ještě legitimní. 0,0% již ne.
Pokud tvrdíš opak, tak dolož judikát, nebo méně koukej na televizi
Prosím nementoruj ve věcech, kterým vůbec nerozumíš. Nemůže to zneplatnit celou smlouvu Navíc nemůžeš se dopředu něčeho vzdát takže se nemůžeš dopředu vzdát úroků.
Každopádně úrok 0,1% je platně sjednaný, stejně jako je platně sjednaný měsíční poplatek za zvíře.
Úrok 0,0% tedy nulový úrok je napadnutelný Tedy potenciálně neplatný, než mluvení se na úroků je v podstatě neurčité a skutečně by mohl být nárokován takzvaně běžný úrok, což vlastně nikdo neví co to je, a vzdání se úroků dopředu je neplatné a zákaz nebo vzdání se práva na zvíře je taky neplatné. Tato problematika zatím není pro judikováno na A tedy spousta lidí se k tomu vyjadřuje a přitom tomu vůbec nerozumí
1) Neplatné ujednání nezneplatňuje celou smlouvu, pouze je neplatné to jedno konkrétní ujednání, je takzvaně nulitní!
2) Sjednat si můžeš co chceš, pokud to obecně není zakázáno, zakázáno je například vzdát se předem něčeho, ale zakázáno není se předem dohodnout na ceně za něco, dále samozřejmě nemůže zakázat to kouření nebo zvířata. Ale není zakázáno se dohodnout na ceně za kouření a zvířata i předem.
Díky, výzva odeslána, převzata, a vyjádření je takové, že nebude nic vracet protože náklady na nové věci byly větší. Teď váháme jestli to dotáhnout k soudu. Úrok asi nebude 10% ne? Poslal i vyúčtování, taky zajímavé. 3000,- měsíčně za společnou elektřinu, i za dva měsíce, kdy už měl byt zpátky. Totéž základní složka tepla a ohřevu vody, i za měsíce, kdy už měl byt on. Spotřební pochopím. Copak se základní složka tepla nezohledňuje podle měsíců topné sezóny? Bylo tam dálkové vytápění.
Jinak díky všem za příspěvky.
Na to hraje že se na to vykašleš... On moc neriskuje, max. že to bude muset vrátit + případné soudní výlohy v řádu pár tisíc, a pravděpodobnost že podáš žalobu je pro něj malý přiměřený riziko.
Prokazatelnou výzvu máš, vykašlal se na to, tak podej žalobu včetně požadavku na úhradu nákladů řízení a + úroků z kauce. Soud vydá platební rozkaz, od buď zaplatí nebo podá odpor a proběhne klasické jednání u soudu. On bude vědět že spor nejspíš prohraje a přiletí mu i náklady řízení, tak podání odporu moc pravděpodobný není a nejspíš kauci vrátí.
Díky. Zjištovali jsme i v nějaké právní poradně, je potřeba dát přesnou částku. Co když přestřelíme? Někdo tu psal úroky 10% (ve smlouvě nic o úročení není, jen vrácení do dvou týdnů od předání bytu), právník tvrdil i úroky z prodlení (budiž, na to najdu kalkulátor). Co se bude dít u soudu pokud přestřelím úroky? Na jednu stranu by mu to nemělo projít, na druhou, kdo ponese důkazní břemeno? Ani v tom vyúčtování se nevyznám.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.