Nejste přihlášen/a.
Hliníkové vodiče a kabely se dají běžně koupit ve větších průřezech (16 mm² - 20 mm² - 40 mm² ...), kde to má u venkovních (podzemních i nadzemních) vedení své opodstatnění.
Do domu musíte mít k zásuvkám / světlům v hloníku minimální průřez 2,5 mm².
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/dimenzovani-vodicu-v-elektricke-zasuvce--12814
Jako fór týdne dobrý...
Zřejmě proto se v běžné bytové instalaci už pár desítek let nesmí používat.
Ale vzhledem k tomu, že se pravděpodobně ptá troll, je Vaše odpověď přiměřená.
Já bych to doplnil, odborně instalované rozvody v hliníku jsou bezpečné, akorát nevím, jestli to lze použít do bytu, to je otázka na revizáka. Určitě bych nedoporučil tohle dělat svépomocí. Hliník je náchylný na vymačkávání a nespolehlivé rozhraní svorka drát díky korozivní vrstvě na povrchu drátu, a k tomu se ještě rád láme. Ale odbornou montáží to všechno lze ošetřit, ale kladu si otázku, jestli to má smysl.
Prosimtě, dej mi odkaz, v které normě ses o tom dozvěděl . Díky. Mám jít na zkoušky před TIČR a nevím o tom. Mocx děkuji.
Tak to ano, to má smysl PEN z Al materiálu je minimálně 16mm2. Ale třeba rozvody instalace u nás v laboratoři, kde se
pracuje a zkouší kyselinou dusičnou , případně sírovou jsou rozvody hliníkové. Dovedeš si představit tam mít Cu?
Jak dlouho by asi vydržely? (tzv, žíravé prostředí- určeno projektem).
za mě je to nesmysl už jen pro to že hliník párkrát ohneš a láme se u mědi se ti to nestane
dál měděný drát při stejnym pruřezu snese větší proudové zatížení než hliník
Hlinik nie je zakazany ako taky, bezne sa projektuju pripojky pre rodinne domy, ak to na danu dlzku vychadza cenovo lepsie. AYKY kable od 4 (5x) 16 - 25 su bezne na skladoch elektro velkoobchodov.
Len nizsie prierezy sa nevyrabaju ani nepredavaju.
Taky se připojím odpovědí (trollovi)
Běžnou praxí v minulosti bylo instalování hliníkových rozvodů. Dnešní normy ČSN nepovolují použití hliníkových kabelů v zásuvkových a světelných rozvodech. Hliníkové vodiče vlivem mechanického a tepelného namáhání mění své mechanické vlastnosti. Je tedy nutné svorky ve starých instalacích s hliníkovými vodiči pravidelně dotahovat. Právě v zásuvkových a světelných obvodech je hodně šroubových spojů, proto je tento typ obvodů možnou příčinou budoucích problémů. Při nové instalaci nebo rekonstrukci elektro vnitřních rozvodů máte postupovat podle této normy:
ČSN 33 2130 ed. 4:2024 "Elektrické instalace nízkého napětí – Vnitřní elektrické rozvody" byla vydána k 1. prosinci 2024 ve Věstníku ÚNMZ č. 12/24. Účinnosti k 1. lednu 2025 a plně nahrazuje dosud platnou ČSN 33 2130 ed. 3 z prosince 2014, která byla k tomuto datu zrušena.
Můžeteš si prostudovat toto, i když je tam odkaz na starou normu; základy ale zůstaly stejné...
A z čeho usuzujete, že měď fungovat nebude. Spolužák měl 100 let staré rozvody v mědi, původně na 110V, přepojené na 220, se kterými taky nebyl problém. Teda kromě toho, že před 130 lety se rozvody dělaly o dost skromnější, takže kromě nich měl dodělávané další staré tehdy jen třeba 50 let. Každopádně pokud nedělali rekonstrukci, tam má základ starý 130 let.
Obávám se, že dneska i kdyby se hlíníkové vodiče sehnaly, nebude to nikdo umět udělat tak, aby to vydrželo 50 let. Těžko budete shánět i ostatní součásti instalace, takže by se musla vyhledat dobová literatura, jak upravit svorky pro použití hliníku. V kostce Vám to žádný elektrikář neudělá a těžko na to dostanete revizi.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.