Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
řeším větrání vlhkého sklepa v RD. Sklep má cca 60m3. Dvě okna která jsou bohužel na jedné stěně (druhá je uprostřed domu, takže zvenku není přístup). Můj nápad byl osadit starý koupelnový ventilátor průměr 100mm do jednoho okénka a druhé nechat na ventilaci pro přisávání vzduchu. Toto sice funguje ale je znát, že ventilátor je slabý a musí běžet nonstop aby srážel vlhkost, což není komfortní jelikož terasa je přímo u oknen do sklepa a tento ventilátor je docela hlučný. Napadlo mě koupit 4 PC ventilátory, vstadit je do desky a tu vložit místo okna. Jeden ventilátor by měl mít na plný výkon průtok 120 m3 vzduchu. Myslíte, že by PC ventilátory mohli takhle fungovat? PC ventilátory by se dali i regulovac přes regulovatelné trafo.
Napadl mě i větší ventilátor s větším průtokem vzduchu, jenže všechny co jsem našel měli hlučnost +-40db.
Tento nápad jsem dostal po shlédnutí tohoto videa:
Děkuji za odpovědi.
Pozor, vetranie nie je dobry napad, zalezi na teplote a vlhkosti. Ak tam budete v lete vhanat teply vzduch s velkym obsahom vodnej pary, skondenzuje vam to na stenach a bude to horsie, ako bez vetrania.
Ine to je v zime, ked je vzduch suchy, ale pre zmenu studeny.
1. Předně je třeba si uvědomit, že fyzika funguje překvapivě i u větrání a že hluk je funkcí výkonu. Jinými slovy buď se smíříte s určitým hlukem, nebo to bude mít mizerný výkon. Hluk jde ovlivnit i konstrukcí ventilátoru, ale o tichý a výkonný ventilátor se snaží asi všichni výrobci, takže v tomto se asi ty ventilátory příliš lišit nebudou.
2. Hluk 40dB je údaj, který vám neřekne vůbec nic. Je třeba vědět, zda se jedná o akustický výkon (LW) nebo tlak (LP) a pokud se jedná o tlak, je nutné vědět, za jakých podmínek byl měřen. U malých ventilátorů je bohužel obvykle udáván akustický tlak. Příklad (viz tabulka dole):
Ten nejmenší má 31,4dB, ale oblíbeným drobným písmem je pod tabulkou napsáno, že se jedná o Lp ve vzdálenosti 3m a nejspíš úmyslně zapoměli napsat, že je to měřeno ve volném prostoru. Co to znamená? Znamená to, že Lw = 52dB.
3. Odvést vlhkost znamená pro každého větrat, ale není to tak úplně pravda. Např. když je venku 30°C a 50%RH, pak vzduch obsahuje 13,5g vody na 1kg vzduchu. Pokud ve sklepě máte třeba 10°C a 90%RH, tak tam máte pouhých 7g/kg a pokud ten venkovní vzduch pustíte do sklepa, poteče vám ze stěn voda. Ideální je automatická regulace, nebo aspoň vědět, která bije a kdy větrání vypnout.
4. Pro odvlhčení by bylo ideální větrat v zimě venkovním vzduchem, který ohřejete. Energeticky sebevražda, funkčně nejlepší.
5. No a kdyby toho nebyl dost tak ono to funguje jako spojené nádoby, čím víc vlhkosti odvedete, tím víc jí tam přichází. Obvykle se sice daří udržet vlhkost v rozumných mezích, ale jak přestanete větrat, tak vám ta voda "nateče" zpět. Nejlepší je opravit hydroizolaci, ale to bývá zas nejproblematičtější.
Takže závěr? Větrat ano, ale je třeba si uvědomit výše uvedené.
doplněno 03.04.25 09:45:
Někdy stačí i "suchá studna" = díra do země. Je to tam pak nejchladnější místo kde kondenzuje nejvíc vody a vlhkost okolí klesne.
Pokud větrák tak velký průmyslový, pokud je venku teplo+vlhko, tak to vlhkost spíš zvýší (rosný bod a kondenzace), pak to větrání musí být opravdu masivní aby to prohřálo celý sklep, ale to by ses nedoplatil.
Nebo odvlhčovač.
Jako první bych zkusil tu suchou studnu, nejdřív si jí nastudovat jestli má na konkrétním místě šanci fungovat...
Suchá studna je vlastně odvlhčovač. Voda v ní je tak studená, že se vzduch ochladí pod rosný bod a vlhkost zkondenzuje do té vody. Kdy si se to tak ve sklepích dělávalo, ale neodvlhčuje to moc a za jistých okolností to může i zvlhčovat.
Nevím, co si místní předsta vují pod pojmem "průmyslový ventilátor", já bych doporučovl menší radiální potrubní. Je to složitější, ale do potrubí je možno dát tlumič hluku a venku (nebo tam, kde se to žádá) může být ticho.
Dobrý den, nejlevnější a zcela nehlučné řešení je přirozený a trvalý přístup čerstvého vzduchu/průvan. Okna jsou vedle sebe, tak přirozený průvan nebude asi možný, tak udělejte do sklepních dveří větrací otvory (s mřížkou). I relativně malé otvory svou práci udělají. Zdravím!
skelep - ano, měl jsem dojem, že ve Vašem dotazu podstatná informace o vstupních dveřích chybí. A nemýlil jsem se . Pořiďte si do sklepa odvlhčovač vzduchu (někdy stačí kýbl a na jeho dně vrstva soli).
Tak vidím, že ten můj návrh odvlhčovače vzduchu se tady ujal a už ho doporučuje více rádců .
Všem děkuji za odpovědi a snahu pomoct. Odvlhčovači vzduchu jsem se chtěl vyhnout už kvůli spotřebě, pořizovací ceně a možné poruchovosti.
Momentálně se s vlhkostí pohybuji kolem 75% a teplota +- 15°C. Ventilátor mám zapnutý přes noc když je nižší teplota a tím pádem nižší vlhkost. Většinou to dokáže vyvětrat na 70% vlhkosti. Teplota stále stejná. Vlhkost přes den trošku stoupne.
Studánka ve sklepě je, ale je z polovina plná jelikož tu je vysoká hladina spodní vody.
Takže by byl lepší potrubní ventilátor průměru 150 mm? (větší do okýnka nedostanu)
Chtěl bych ve sklepě skladovat věci, a nerad bych aby se vše co není plastové zničilo. Do teď jsem větral buď neustále pootevřené okýnko nebo zavřené. Vlhkost stále +-80%.
Nerad bych venku dělal nějaké "komíny" z estetického důvodu .. Proto raději ten ventilátor.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.