Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Saunová elektrická kamna - zapojit přes chránič nebo ne?

Od: lll odpovědí: 23 změna:
Zdravím, jaký je váš názor?
Totiž, když jsem před více lety připravoval přívod pro saunová kamna (8kW, třífáz, domácí/vnitřní sauna), automaticky jsem použil chránič, aniž bych o tom moc přemýšlel. Říkal jsem si, že když tam ženské budou lít vodu, tak pro jistotu.
Jenže včera mi ty kamna začly ten chránič vyhazovat. Koukal jsem co je teď v nabídce za kamna, trochu se začetl do návodů, a s překvapením zjistil, že výrobci saunových kámen doporučují tyto NEZAPOJOVAT přes proudový chránič!
Tak mám ten chránič vyřadit nebo nebo ne - co vy na to?

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


5x
Pokud chránič nevybavoval a začal až teď, tak se určitě něco změnilo a situaci zcela jistě nevyřešíte tím, že chránič, i když v souladu s návodem, odpojíte a budete se tvářit, že problém neexistuje. S elektřinou není žádná sranda, i když si každý druhý brouk Pytlík myslí opak.

 


0x

Chranic len robi svoju pracu a reaguje na unikajuci prud. To je pomerne caste u tepelnych spotrebicov, kde vznikne vnutri trubicky s odporovym drotom zvod na kostru kvoli tepelnym cyklom.

Chranic odpojit mozete, ale bolo by vhodne najprv merat, aky velky je unikajuci prud. Dalej overit, ci je PE vodic spravne pripojeny a vsetko kovove dobre pospojene.

Ak vam tam bude unikat prud radovo v amperoch, je jasne, ze tym je skratena spirala zvodom na kostru a nasledne pretazovana, co coskoro povedie k jej prepaleniu.

 


0x
Důležitý je návod výrobce, ale také jestli chránič ano či ne rozhoduje prostředí a stavební materiály.
To že chránič po tolika letech vybavuje je to proto že je někde závada, a dokud tu závadu nenecháte opravit tak by jste spotřebič neměl používat.

 

lll

Děkuji za všechny odpovědi, ale mě spíš zajímá, jestli byste si vy doma zapojili saunová kamna bez chrániče, když víte, že nejenom že se bude na kameny(a tím možná i na spirály) lít voda, ale i že se kyblíček může zvrhnout a v sauně po zemi se bude tapkat bosky ve vodě, jestli byste za těchto předpokladů u sebe doma zapojili elektrická kamna bez chrániče?
(To že je teď nějaká porucha je jasné, to že se svod bude zhoršovat je jasné, to že to může být slabý svod - nutno změřit proud skrze PE - je jasné, to že je možné že takto ty kamna mohou bez FI jet ještě několik let je jasné)
Mě fakt trápí ta kombinace Elektrika+voda+bosé nohy+žádný chránič - má mě to trápit? Trápilo by to vás u vás doma? Jedu moc křečovitě na jistotu?
To ve veřejnejch saunách fakt jedou bez chrániče?

 


0x

Problém saunových kamen je trochu složitější. Řešil jsem to na profi saunách s výrobcem spirál.. Souvisí to se změnou izolačního odporu při zapnutí kamen. Pravděpodobně jsou už spirály staré a natáhly vlhkost. Po zapnutí kamen ja vše Ok a za 2 minuty vypadne chránič. Norma připouští kamna bez chrániče, ale při ceremoniálech, kde se používá voda jsem jednoznačně za použití chrániče. Nechá se to vyřešit samostatným zahořením, ale to jen pouze osobou znalou.

lll

Děkuju.
Když jsem vyndal kameny, tak ty spirály byly děsně zkroucené, jedna k nepoznání od původního tvaru, zřejmě jak se postupně sesedaly kameny a já z neznalosti pořád přidával nahoru další a další, a ty rozžhavené spirály se pod tou váhou kroutily a deformovaly.
Naštěstí jsem tehdy kdysi koupil ještě druhá stejná kamínka náhradní (byly bez kabelů a externího čidla, nekompletní, takže sleva které jsem neodolal), tak jsem namontoval ty druhé a jedu dál. S chráničem samozřejmě - fakt bych se necítil dobře bez něj.

To je běžná situace. Dělá toprávě ta voda. Pokud jsou náhradní kamna dobře dkladovaná, tak mohou bez problémů běžet. Jináč spirály natahují vlhkost a při špatném skladování nejdou nahodit.

Stará kamna není nutné vyhazovat. Nechá se udělat repas. Jedna spirála zhruba 1.000,- Kč. Pokud jsou tak opotřebovaná, tak to chce k tomu pořádný grif. Pak repas do 10.000,-.

 

riva

0x

Zapojil bych je přes smart jističochránič abych viděl unikající proud a jak se mění. Pokud bych usoudil, že se nejedná o závadu, nastavil bych si na něm unikající proud, při kterém kamna nevybavují.

U takového jističe se pak podívám z celého světa a vidím, že unikající proud je aktuálně 8 mA.

" ... nastavil bych si na něm unikající proud, při kterém kamna nevybavují..."

To je poněkud ošidná rada. Nastavil bych takový proud, který je bezpečný s ohledem na dané prostředí.

Tak tady by to chtělovíce informací. Na obrázku je 3f jistič a pomocí web rozhraní si mohu sledovat parametry. Chránič jsem také schopen sledovat, ale u běžných mimo průmysl jsem se nesetkal se sledováním reziduálního proudu. Také nastavení reziduálního proudu je trochu můj obzor. Norma jasně stanoví řadu reziduálních proudů a podmínky, kdy nesmí vybavit. Pak by byl i problém s revizí, kdyby každý chránič si mohl nastavit reziduální proud. Pak by to narazilo na pravidla pro kaskádování chráničůna základě reziduálního proudu.S tímto jsem se také nesetkal. Zda si to autor neplete s nastavením vypínacího proudu u výkonových jističů. Tam si mohu s proudovou charakteristikou hýbat ,ale to se netýká reziduálního proudu.

Uteklomi slovíčko, správně: Také nastavení reziduálního proudu je trochu mimo můj obzor.
riva

Ty smart chrániče jsou něco jako vi.aliexpress.com/...

Pokud jsou kamna v pořádku, vidím unikající proud, který je u takových spotřebičů běžný a nastavím hodnotu o něco vyšší, aby chránič nevypínal. Je to bezpečnější, než chránič nepoužívat a je to lepší než koukat na studená kamna jen proto abych vyhověl předpisům.

Pokud jsem dobře pochopil odkaz, tak uvedený chránič má základní únikový proud 30mA. Proč ho tedy snižovat? Vypadával by dříve. V současné době má uživatel také 30mA a potřeba ho snížit je zbytečná. Jsme na hraně fibrilace srdce. Pokud někde budu a tam sledovat únikový proud, když manželka zapne saunu se mi zdá dost divoké. Při překročení hranice mi chránič vypne a nic se nestane. Pokud bude řádná údržba, tak se na studená kamna dívak nebudu. Prošly mi rukama stovky kamen a na studená jsem se nedíval. Pokud byla studená, tak to značilo problém a ten bylo nutno vyšeřit. U toho odkazu mischázel technický list s charakteristikami, také podpětová ochrana by se mi v tomto případě nezamlouvala. Jsme na odporové zátěži.

riva

Zařízení v odkazu má nastavitelné takřka vše. Když to dostanete, je proudový chránič nastaven na 30 mA, ale vy si to můžete přenastavit na nižší i vyšší hodnotu nebo i úplně vypnout. Pro napájení 3f motorů si můžete nastavit při jaké nevyváženosti odběru se to má vypnout. A i při předpětí/podpětí.

A samozřejmě jistič můžete dálkově vypínat a zapínat.

lll

Tam kde jde o můj život nebo mých rodinných příslušníků, tam bych ho asi nesvěřil nastavitelnému chráničo/jističi z Aliexpressu.
Úplně mi stačí mírná nejistota, zda běžný standardní ac 30mA chránič "nezatuhne" během doby nečinnosti a přeruší obvod tehdy a tak rychle jak má stanoveno od výrobce.
riva

No tak ten chránič vyřaďte, nebo buďte v sauně u vypnutých kamen jestli si myslíte, že to je lepší než použít nastavitelný chráničo/jistič z Aliexpressu. Jde přece o život váš nebo vašich rodinných příslušníků.

lll

Vy jste vtipný, ale opravdu si myslím že zvyšovat vyhazovací proud chrániče nad 30mA není rozumné.
Radši budu sedět živý ve studené sauně, než "studený" v horké sauně.
Vy té věci z Aliexpressu tolik věříte?
Na pokusy perfektní věc, ale..
riva

Doba, kdy se dalo posmívat věcem z Číny je pryč. Dnes jsou často k smíchu věci z Evropy. Ale klidně zkuste najít evropské alternativy. Pohoříte.

lll

Však vás chválím, super odkaz, bezva věcička, na pokusy a simulace bezvadné.
Děkuju za tip.
Ale jako chránič (života) bych si to používat netroufl.

 

Pro koncová zařízení a nyní podle nové normy ČSN 33 2130 ed.3 je uždv domácnosti všude předepsáno max. 30mA. Proto chránič, kde si mohu nastavit více jak 30mA je nebezpečný. Hodnota 30mA byla zvolena právě proto, že je to horní hranice fibrilace srdce. Jináč výrobní norma jasně říká, že do poloviční hodnoty reziduálního proudu chránič nesmí vypnout. Toznamená, že musí propustit 15mA a běžně chrániče vypínajé v rozmezí 19-22 mA. Pokud by měl vypnout při 30mA, tak se musí vyměnit. Proč si tedy nastavovat větší reziduální proud? Z hlediska vypnutí ANO. Z hlediska bezpečnosti NE.

A co se týká zamrznutí, tak se jedná o stejnosměrné proudy. Pokud je v obvodu jen odporový spotřebič, tak se by neměl zamrznout, pokud jsou v obvodu nějaké měniče (např.LED osvětlení), tak k tomu může dojít. Jediná prevence je použít kontrolní tlačítko, které prakticky slouží jako vymazání :sušenek: v počítači. Charakteristika feritového jádra součtového transformítoru si zpět sedne na původní hodnoty a pak jednu za dva roky si nechat změřich chránič. A když jsme u toho zamrznutí, tak odkazovaný chytrý chránič je pravděpodobně AC, který je na zamrznutí velice náchylný. Prostě mi u něj schází datový list.

riva

Proto uvádím, jak bych to udělal u sebe. Ale u zákazníka ne. Tam bych dal normální chránič a když to bude vypadávat, tak mu řeknu at sedí u nefunkčních kamen, zkusí vyměnit chránič nebo zkusí vyměnit kamna, nebo zkusí vyměnit elektrikáře.

hujer

Mapel- no to je dobrý ty bys nebral nastavitelný chránič přes 30mA? To na co tady poukazuješ t.j. rez. proudy do 30mA, jsou v ČSN jsou s ohledem na nebezpečné dotykové napětí. Proč by se jinak vyráběly chrániče dalších řad 100mA, 300mA, 500mA atd? Říká ti něco selektivita apod? Ano pravdu máš, pokud se jedná o ochranu proti NDN a rychlosti vypínání, to je v poho do 30mA. Jinak, pokud to někdo z 30mA přenastaví na větší proud, pak má Smolíčka- jakoby u

motorového spouštěče přenastavil třeba pro nautilu větší provozní proud a divil se, že mu shořela, když měla vypnout...

@hujer - psal jsem o koncovém zařízení a to je jednoznačně do zásuvky 32A /3f předepsáno 30mA. Kamna jsou koncová zařízení a nebudu s nikým diskutovat o větším reziduálním produ. Vstup dřevostaveb je předepsám s ohledem na požár 300mA, ale z hlediska požáru. Nadřezený chránič musí mít srojnásobnou hodnotu reziduálního produ, aby byla zaručena selektivita. Doufám, že víš proč to není dvojnásobek - viz výrobní norma. Nad 32A 3f je to 100mA atd. Ale to je na celodenní přednášku. Pro laickou veřejnost dávat chránič s nastavitelným reziduálním proudem není bezpečné a také takové doporučení může být i tresně řešeno v nívaznosti za pozušení OZ.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]