Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.Potřebuji z určitých důvodu darovat část domu dceři(neřešme prosím ted proč co to má za uskalí atd).Dcera v domě s náma bydlí má zde trvalé bydliště.Bydlí tu i její manžel ten zde tvalé bydliště nemá.
Bude mít při darování části nárok na tu část i její manžel?Manželství zatím mladé harmonické krásné ale nikdo neví co může být za pár let...
A jde to případně udělat aby část domu byla opravdu jen dcery?
děkuji
Majitel nemovitosti může komukoliv darovat celek nebo část nemovitosti co mu patří. Takže pokud jste výhradní majitel nemovitosti, můžete darovat dceři jakýkoliv podíl až do 1/1 (tedy celku). Pokud vlastníte nemovitost v podílovém vlastnictví (s manželkou, partnerkou, sourozencem, rodičem, kýmkoliv dalším), můžete darovat jakýkoliv podíl až do maximální velikosti Vašeho podílu. V případě, že nemovitost vlastníte s manželkou v rámci tzv. "společného jmění" (dříve SJM - společné jmění manželů a ještě dříve BSM - bezpodílové spoluvlastnictví manželů), jako dárci musíte figurovat oba.
Obdarovaný bude jen ten, kdo bude uvedený ve smlouvě. Pokud darujete dceři, bude to dcera a její manžel nemá na nic z tohoto daru žádný právní nárok.
Smlouvu si můžete sepsat sami, nebo se za finanční úhradu obrátit na advokáta, notáře či právníka.
Proběhnelí převedení půlky domu na základě darovací smlouvy sepsané u notáře, bude to osobní dar a vlastníkem bude pouze dcera.
Vlastníkem bude pouze dcera - to bezpochyby. A znamená to taky zároveň že nepatří i tak polovina jejímu manželovi, když to nabyla při manželství? Tj. lze takto jednoduše právní akt manželství obejít? Nemusí s tím třeba manžel souhlasit? Když koupím byt za 5M a za rok jej prodám za 6M, celou dobu bude psaný na mě, ale budu mít manželku, tak je právně mých stejně jen 500k.
@smode Nepatří. Dar, stejně jako dědictví patří jen a pouze obdarovanému nebo pozůstalému. Partner nemá jakýkoliv právní nárok ani nemusí vyslovovat souhlas.
@petr2 Při darování mezi příbuznými v linii přímé se daň z příjmu neplatí. Služby notáře nezbytně nutně nepotřebujete. Za návrh vkladu se platí poplatek 2 000 + 2 x 50 za ověření podpisů na smlouvě. Do konce ledna následujícího roku pak musí podat přiznání k dani z nemovitosti.
Zacnite tym, ci ste vy jediny vlastnik domu. Ak chcete nejako vysachovat napr manzela, tak to bez neho nepojde. Darovat mozete len s jeho suhlasom a na zmluve musia byt oba podpisy.
Dalej je otazne, co presne chcete darovat. Kataster vam nezapise 3 izby na poschodi, ak to nemate stavebne oddelene. Realne teda nedarujete cast domu, ale zapisete dceru ako spoluvlastnicku, pricom nebude stanovene, komu patri ktora izba.
Ano, moze byt spoluvlastnik v pomere, aky urcite : aksmarda.cz/...
Dar je len pre dceru : Jakýkoliv dar je proto výlučným vlastnictvím manžela, pokud obdarovaným je jen on sám. rozvodove-papiry.cz/...
Cele to ale vopred prejednajte za par tisic s pravnikom (nemusi byt notar), potom mu doplatite za vypracovanie darovacej zmluvy, aby vam to kataster bez problemov zobral.
Dělej si co chceš, je to tvůj dům. Já bych s tím zatím nepospíchal. Když dcera bude vlastnit část domu, byt menší část, může ji prodat a teď už je zrušené předkupní právo pro spoluvlastníky zbylé části. Údajně se toho chopili šmejdi, takové nemovitosti vyhledávají a spoluvlastnictví kupují a ostatním spoluvlastníkůlm udělají ze života peklo, třeba že si tam nastěhují nepřizpůsobivé a ostatní spoluvlastníci jim to rádi prodají za nižší cenu než jakou by dostali při normálním prodeji.
Co Vás k tomu nutí. Chcete dělat gesta. Nebo snad menší poplatky než ty dědické. Dcera si následně může dělat s majetkem co chce. Taky ji manžel může přesvědčit. Chcete bydlet na ulici, nebo v domově důchodců. Tak hurá, do toho. Už jich dost zaplakalo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.