Nejste přihlášen/a.
Kotel má venkovní čidlo na fasádě domu a když klesne teplota třeba pod nulu, tak přidá na horké vodě do topné soustavy. Radiátory tedy potom běhá voda o vyžší teplotě než normálně a kryjí se tím ztráty (úniky tepla a prostupy zimy nedokonalou izolací přes okna, dveře, stropy, podlahy, atd...).
Prostě venkovní teplota ovlivňuje teplotu vody radiátory.
Bez této regulace má většina lidí nastavenou teplotu radiátory na nějakou pevnou hodnotu a běžným termostatem jen ovládají čerpadlo a ohřev kotle, kdy má zapálit a hřát do výměníku. Ovšem jak klesne venku teplota a mrzne až praští, tak nastavené hodnoty kotle nestačí a v místnostech je chladněji. Radiátory pak stále koluje nedostatečně teplá voda a je potřeba teplotu vody v radiátorech trošku "vohulit", což equitermní regulace v kotli dělá sama na základě venkovního čidla teploty.
Vypínat a zapínat plamen kotel stále bude. Akorát pojede efektivněji.
Ano. Kotel pojede efektivněji a v konečném důsledku se to projeví jak na tepelné pohodě, tak na nákladech na topení.
Hlavně je to pro lidi, co kotlu nerozumí, takže kotel si jede sám dle počasí a nevyžaduje zásahy. Sám si přidává nebo ubírá teplotu vody do radiátorů, aby nejel na plný kule i při venkovních teplotách nad 10C.
Už jsem tady psal, že řídící jednotka / regulátor některých výrobců umí pracovat i s kostrukcí budovy.
Názor "U zatepleneho domu ovsem naprosto ztrací smysl ... " je pouhý omyl, který lze omluvit neznalostí uživatele.
jen doplnuiji
dulezita je Tepelna Ztrata objektu TZ v kw
pak zalezi na vykonu kotle jak umi, od kw do kw regulaci, aby nedochazelo k cyklovani.
ekvitermi regulace znamena, ze se nastavi ekvitermni krivka...
tj napriklad pri
+5 C ma byt voda vystupni v radiatorech +30 C
0 C ma byt voda vystupni v radiatorech +35 C
-5 C ma byt voda vystupni v radiatorech +40 C
Ano, montér má pravdu.
Ekvitermní regulace má zajistit stejnou teplotu v referenční místnosti při rozdílných venkovních teplotách pomocí regulace teploty topné vody (výkonu hořáku).
Řídící jednotka a čidla vnitřní / venkovní teploty jsou propojena mezi sebou a s kotlem sběrnicovým veddením.
Na kvalitě / chytrosti řídící jednotky a nastavení parametrů regulace samozřejmě závisí nejvíc. Řídící jednotky se liší množstvím nastavitelných parametrů - některé umí jenom teploty, některé zohledňují konstrukci budovy, některé mají časový program ...
Pokud si s nastavením někdo zkušený nebo vy jako poučený pohrajete, máte celou topnou sezónu pokoj. Experimentoval jsem asi dva roky a nyní si nemohu stěžovat.
P.S.
Pokud máte vnitřní teploměr v referenční místnosti, musí být v této místnosti radiátor plně otevřen.
Ekvitermní regulace je regulace teploty vody podle venkovní teploty. Na rozdíl od referenční místnosti je teplota méně závislá na slunci a tím, že referenční místnost odpadá, je možné kdekoli topení zavřít nebo regulovat podle okamžité potřeby. Pod pojmem "modulace" se rozumí možnost nastavení velikosti plamene.
Rozumím tomu dobře, že by vnitřní čidlo odpadlo? Podle mně sice může, ale mnohem jednodušší je vnitřní čidlo zachovat, systém se tak lépe naučí tepelné vlastnosti budovy, jak reaguje na změny venkovní teploty. Pokud by tam vnitřní čidlo nebylo, tak nastavit křivky by byl dobrý opruz. Jinak ve variantě venkovní + vnitřní čidlo nám ekviterm funguje zcela bez problémů na několika objektech, tak snad projektanti věděli, co navrhují.
@bery 31.01.25 10:37 Trochu pochybuju, že se jakekejkoli sebesložitější systém řízení kotle dokáže podle dvou termostatů cokoli učit.
Ale samozřejmě že dovede. Venkovní teploměr má pamět a se zpožděním ovlivňuje topnou vodu v závislosti na tepelné kapacitě budovy (lehká / střední / těžká konstrukce) - tepelné cykly se přenášejí s větším nebo menším zpožděním a v menší nebo větší amplitudě.
A jeho řízení pak je jen podle takzvaného ekvitermniho čidla ( což je termistor v ceně tří korun v hezké krabičce). To mám záměrně povesene na jih na slunci, aby kotel zbytečně netopil, pokud okny do půlky baráku svítí slunce.
To je samozřejmě pitomost na druhou - za prvé ekvitermní není čidlo, ale způsob regulace a zac druhé pokud okny do baráku svítí slunce, odrazí se teplota na teploměru v referenční místnosti - tu si dejte na jih, pokud podle ní chcete regulovat.
Jistě - venkovní i vnitřní čidla jsou jen termistory.
Celá chytrost je v řídící jednotce, která se signálem pracuje a ta dává pokyny do kotle - jednotky jsou různě navržené, jak už jsem uvedl. To, co jsem psal o zpoždění atd. platí pro Bosch / Buderus.
Tak, tak. Co výrobce, to jiná řídící jednotka.
Bosch spolkl Buderus i Junkers + dalších přes 10 značek a teď čeká velký úspěch v tepelných čerpadlech,
Na značce nezáleží. Princip je u všech stejný. Na vstupu je termistor, na výstupu kontakt. Kombinace vnější a vnitřní regulace nedává smysl. Na radiátorech se většinou používají termostatické hlavice, které omezují maximální teplotu. Regulátor musí zajistit tak vysokou teplotu vody, aby hlavice měly co regulovat a teplota vody nebyla o mnoho vyšší, což je smysl úspory. Kromě toho regulátor umožňuje v celém domě v nastavených časech stáhnout teplotu, čímž se výš nastavené hlavice vyřaří.
hlada: "Kombinace vnější a vnitřní regulace nedává smysl."
Muzu se zeptat proc nedava smysl? Pokud chybi zpetna vazba tak to musi vest na pretapeni nebo nedotapeni a louhe hledani vhodne ekvitermni krivky. Pokud nemam zpetnou vazbu tak kotel udrzuje nejakou teplotu otopne vody bez ohledu na teplotu v mistnosti. To se opravdu pouziva?
Voda v systému musí být vždy o něco teplejší, aby hlavice měly co regulovat. Kdyby v referenční místnosti hlavice nebyla, termostat by nikdy nezapnul, protože by v ní byla teplota trvale vyšší. Smysl by to mělo snad jen v případě, kdyby referenční místnost bez hlavice byla vždy výrazně studenější.
Zpětná vazba nechybí, pokud je akčním členem a řídící jednotkou člověk. Ale je to otravné
@hlada včera 23:34
Ano, referenční místnost má být ta nejstudenější a tam termohlavice ani nemusí být.
V jiných místnostech ano, zejména na jihu - tam ve slunečném poledni hlavice omezí průtok.
Pokiaľ nemáte podlahové kúrenie,tak to nemá zmysel. Pred týždňom montový kotol protherm a vonkajšie čidlo ostalo v krabici,po konzultácii so servisákom pri spúštaní kotla. Termostat originál po kábli v izbe namontovaný.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.