Nejste přihlášen/a.
Ahoj, jako mnohe dalsi, dostihla i me zavada vytapeni uprostred svatku. Mam kotel Protherm Panther 24 KTV, v minulosti (12 let) zadny servis, jen obcasna kontrola. Kdyz jsem se vratil po svatcich dom, byt byl vychladly, na termostatu svitil nizky tlak, stejne tak na samotnem kotli bylo F22. Restart nepomohl, zkusil jsem tedy dopustit vodu. Temer ihned zacala z pretlakoveho(?) ventilu, viz. obr., tect curkem voda, ale kotel se probral a curek se zmenil na odkapavani. Je to otopna voda, jde to dobre poznat podle charakteristickyho zapachu. Od te doby kotel sice jede, ale postupne ztraci tlak, zhruba za 24h provozu klesl z cca 1.7 na 0.4, kdy uz tlak sviti na display jako varovani. Mam pod nim kybl, tak vidim kolik odkape a je to hrozne malo, treba 1-2dcl. V byte mam dva zebriky a pet panelu, tam je urcite o dost vic vody. Vsechno je suchy, zadny vlhky fleky nikde nemam, navic by ten zapach pripadnej unik v byte prozradil.
- Nez na to sezenu takhle na konci roku servis, je neco, co muzu udelat nebo zkusit sam?
- Kam se muze ztracet ta voda? Pokud unika z okruhu, bude na ztrati tlaku potreba asi vic, nez deci, ne..? Muze mizet nekam do odpadu? Tam je ale svedenej jen kondenzat, jsem myslel..
Zdravím
Já sice nejsem topenář,takže jen laicky se zeptám,kdy jste naposled kontroloval tlak v expanzní nádobě?Pokud je plná vody a kotel se natopí na předepsanou teplotu tak ten zvětšený objem vody musí někam jít a pokud expanzka je mimo provoz tak povolí něco jiného a tlak rychle uteče,ale je to jen můj laický názor zámečníka.
Tlak v expanzni nadobe..? Tak to vim uplne presne, nikdy. Kotel ukazuje tlak v soustave, jak bych mel kontrolovat tlak v expanzce..?
A velice správný názor, buď málo vzduchu, což je běžné, vzduch se strácí z nádoby, i když se nezjistí kudy, ale je to buď v okolí ventilku a nebo prostě propouští nepatrně vzduchový vak v nádrži a odejde do vody a odtud se odpustí automatickým odvzdušňovákem, dnešní gumy jsou nekvalitní a řídké a nebo někdo naopak nádobu přetlakoval vzduchem a důsledek je stejný
Tak už je to jasný, po dodatku od tazatele.
Musíš někde otevřít systém, aby měla voda kudy odcházet, třeba pootevřít ten pojištovák, doplnit vzduch ventilkem a pak zase dotlakovat systém vodou.
plná expanzka vody - po zvýšení teploty a tím i tlaku se otevře pojistný ventil a přebytečná voda jde ven .po zchladnutí klesne tlak v systému
OK, nasel jsem k tomu tohle: Kontrola tlaku v /... a co pisete dava smysl, jasne.
Moje chyba, ze jsem nevedel, ze se to ma kontrolovat a vidim, ze v instalacnim manualu je o uvodnim tlakovani zminka, tak je zrejmy, ze to bude potrebovat nejakou pravidelnou udrzbu. Zkusim najit konkretni postup pro tenhle kotel, jestli to zvladnu sam, nebo budu muset cekat na leden...
Hm, hele, ja jsem prvni, kdo pripusti, ze tomu nerozumim, ale kde ze je ta expanzka? Dole jsou armatury, cerpadlo a elektronika, nad tim topeniste, vymenik a odtah, no a expanzka, co zrejme vypada jako takov/..., je teda kde..?
OK, podle nejaky fotky kotle na bazosi je vzadu, v prostoru mezi zady kotle a stenou.
Pokud tedy vypustim cely topny okruh, mela by se vyprazdnit i expanzni nadoba, spravne? Pak znovu napustim vodu, budu pritom hlidat tlak na kotli a pokud se problem nevrati, je vyreseno, pokud se vrati, je zrejme praskla membrana a expanzka potrebuje vymenit. Chapu to cely spravne?
strana 18, to velký kulatý nad topeništěm, strana 20, to červený, je to zezadu kotle naplacato na zdi a je to kulatý, strana 28, tam je popsaný jak to doplňovat
Měl by tam být přístup zezhora kotle, mezi zdí a komínkem.
jj, jak jsem psal vyse, nakonec jsem to nasel, diky. Pri snaze nadobu nafoukat rucni pumpickou se mi nedari udelat jakykoli tlak (mechanicky pneumeric) a pri pumpovani je slyset zvuk unikajiciho vzduchu. Znamena to, ze je nadoba kaput?
Musíš najít přesně místo, odkud ten vzduch uchází, jestli z koncovky hadičky pompičky u ventilku, nebo třeba z automatickýho odvzdušňováku, jak prochází vzduch děravou membránou do potrubí a tím odvzdušňovákem ven.
Pokud to nebude už slyšet syčet a nebude stoupat tlak v nádobě, pak nemáš možná otevřený žádný odvod vody ze systému, ta je vytlačovaná z nadoby právě tím pumpovaným vzduchem, ta sama nevyteče, jak už jsem psal, otevři aspoň pojištovák a nech ho v mezipoloze, aby z něj tekla voda.
Cece, asi uspech! Problem byla forova pumpicka na detsky kolo, prines jsem na to kompresor, manometr nastavil na ~1.2baru, coz je pry hodnota z vyroby a to se nechalo nafoukat celkem pohodlne. Mel jsem tou dobou vypusteno dost vody a otevrenej okruh, takze tam problem nebyl.
Nafoukal jsem teda, zavrel vsechny ventily, napustil, odvzdusnil, dopustil na ~1bar a ted budu den-dva sledovat, jestli to kape, ztraci tlak nebo dela nejakou podobnou nepristojnost. Akorat teda nejsem moudrej z toho popisu v manualu, co jsi linknul, nevim, jakej ma bejt teda vyslednej tlak na obou stranach.
A jeste mi zbyva jedna nejasnost, protoze jsem odpustil z okruhu dost vody (hodne zhruba hadam, ze 1/2), zajimalo by me, jestli mam novou vodu nejak upravit. Nekdo mluvi o pouziti inhibitoru koroze, ale ten se asi dava jen do novych okruhu, jestli spravne rozumim tomu, jak fungujou, manual kotle zase zminuje upravu kyselosti...nerad bych si laickym servisem zadelal na to, ze za rok v prosinci pro zmenu zaroste kotel usazeninama.
Nic s vodou nedělej, nebo si myslíš, že když se dopouští voda občas celou topnou sezonu, že se nějak upravuje?
Voda se dopouští o 0,2 víc, než je výška vodního sloupce až po nejvyšší bod nejvyššího radiátoru a nebo pokud to máš jenom v jednom patře (etážový), tak než je tlak vzduchu v nádrži, co si dopumpoval, píšeš, že 1,2 tak vodu dopust na 1,4, ale některý kotle musejí mít víc, než 1,5, jinak je automat vypne
No, je rozdil, kdyz se obcas dopusti trochu vody a kdyz jsem vymenil 20l, ale ok, jenom dobre, necham to byt. Kotel opravdu funguje od 0.4baru vys, kdyz klesne na 0.6, uz tlak zobrazuje na displayi jako varovani, ale funguje az do tech 0.3, kdy to pak prepadne do F.22 erroru.
Mam to v mezonetu, kotel je dole, ale promin, ze se ptam jako tatar, ale vubec nerozumim vete "o 0,2 víc, než je výška vodního sloupce až po nejvyšší bod nejvyššího radiátoru". Co to znamena? Nejvyssi bod nejvyssiho radiatoru je odvzdusnovaci ventil na zebriku v horni koupelne, ale dal nevim..
A kdyz uz procitam ten navod, tak tam vidim i to o tvrdosti vody a tom, ze pokud mam ca+mg vic nez 1.8mmol/l, mel bych uvazovat o uprave vody. Podle vodarny mam 2.7mmol/l a opravdu je tu dost tvrda voda. Otopnej okruh je uzavrenej, ten ma jen omezeznou a konecnou koncentraci, ale jak to, ze vlastne ani po 10 letech bez upravy vody a bez odkamenovani nezaroste pruchod uzitkovy vody? Konvice ma bily dno po jednom uvareni..
Mezi nejvyšším bodem toho radiátoru a manometrem na kotli je výškový rozdíl třeba 4 metry, to je ta výška vodního sloupce a na manometru ti to bude ukazovat 0,4, takže při tlaku na budíku 0,4 ti bude na odvzdušňováku toho radiátoru viset kapka vody a nepůjde odvzdušnit, nebude už pro vytlačení vzduchu žádný tlak, proto se dopustí do systému o ty 0,2 víc tlaku, aby bylo jak odvzdušňovat.
Kvůli tvrdosti vody se netrap, to se řeší jenom ve velkých kotelnách a výměníkových stanicích, třeba v panelákách, na 50 bytech a těch trasách už se voda dopouští po troškách skoro nepřetržitě, všude jsou nějaké lehké úniky, o kterých nikdo neví, protože se stíhají odpařovat a nikde se neudělá loužička, pak u výměníků jsou automatické odvzdušňováky a těmi také mizí tlak, protože z vody se při vyšší teplotě uvolňuje kyslík, tím vznikají bublinky a ty se odpustí tím odvzdušňovákem, tím klesne tlak a musí se dopustit a tak je to pořád dokola, no a to samé se ti děje doma v kotli, ale v daleko menším měřítku.
Konvice je něco jiného, tam je větší teplota a dochází k varu, to se ti u kotle nestane, je tam nižší teplota, uzavřený tlak a voda se tím pádem nevaří, to bys musel mít otevřenou expanzní nádobu a nebo někde otevřený nějaký vypouštěcí ventil, aby měl kudy ten přetlak utíkat a tím se voda mohla zařít vařit.
Ahaa, tak tim uz je mi to definitivne jasny, vsak to dava smysl! Diky moc za peclivy vysvetleni a celou pomoc. Mozna sice nemam uplne spravne pomer tlaku v expanzce a v topnym okruhu, ale je to priblizne ve spravnych cislech a doladit to muzu zkusit v lete, az nebudu topit. Ted je dulezity, ze po 24h ma kotel porad puvodni tlak, uz zadny ztraty, pretlakovej ventil je zcela suchej a ja jsem o hodne chytrejsi, vcetne novy pravidelny kontroly. Vazne dik!
Neni za co, ale stejně si myslím, že když se tě na to zeptám za měsíc, tak v tom zase budeš mít zmatek, pokud to nebudeš dělat často, chce to trošku praxe
To mas urcite pravdu, to je tak se vsim, co clovek nedela pravidelne, ale uz nezapomenu: kde mam expanzku, ze ji mam pravidelne hlidat, ze "uplivavani" pretlakovym ventilem nemusi znamenat vaznou zavadu, ze voda v okruhu po vymene nepotrebuje aditiva nebo ze rozumnej tlak v okruhu za studena je mezi 1 a 1.5 baru, takovy veci si pamatuju...a taky v hlave udrzim, ze na konci topny sezony si to sem mam znovu dojit cely precist, abych vedel jak zkontrolovat a doladit tlak v expanzce.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.