Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zateplení starého domu

Od: tomkk® odpovědí: 13 změna:

Zdravím, řešili jste někdo zateplení starého domu bez izolovaných základů? Máme přes 100 let starý větší přízemní nepodsklepený (až na malou kotelnu) dům. Základy spodní část 80 cm zdí je kámen, který postupně přechází cihlu. Podřezávat to je nereálné. S vlhkostí v domě jsme nějak srovnaní, ve sklepě je šachtička s čepadlem, když hodně prší, tak to vodu vyčepává a je pár spodků zdí, kde se jednou za čas, když je hodně mokrý rok, vlhkost objeví. Ale problémy s tím nemáme, v problematičtějších místech prostě nesmí být nábytek bez noh u zdi a je to ok. No ale je mi jasné, že v dohledné době budu tlačen k zateplení. Nalepit polyš by tutově znamenalo problém s vlhkostí. Provětraná fasáda je zase o dost náročnější, dražší a zabere víc místa. Máte někdo zkušenost s nějakým polopropustným řešením?

(Abych pravdu řekl, občas mám takový ožralecký nápad, že bych izolační panely nasazoval na fasádu jen na zimu a na jaře je zase sundal. )

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x
Pokud vim,tak je nepripustne zateplovat kontaktnim zateplovacim systemem vlhke zdivo. Podrezat by to slo lanem, ale je otazka, jestli ty kameny jsou aspon na malte nebo to je splacane hlinou. Do toho bych pak nesel. Navic pokud by se to podrezalo, tak vyjde levneji ta provetravana fasada podle me...

 

el

2x
Zkoušel jste vlhkost domu nějak zmírnit.
Začal bych asi tím.
Přímo: když vynecháme podřezání, by šla použít injektáž, měla by pomocí aspoň částečně.
Nepřímo pak separovat základ od zeminy, popř udělat drenáž, je li kde vyústit.
Svody okapů co nejdále od domu,
Vyspádovani terénu či dlažby od domu + povrchové liniové odvodnění apod.
Vata nebo děrovaný polystyren možná lepší než obyčejný u mírně vlhkych staveb, ale mám vážně pochybnosti o nějakém zázračném účinku hlavně u toho děrovaného polystyrenu. Vzhledem k tomu že ty malé dírky se stejně zaplácnou systémovým drahým stěrkovacim lepidlem z jedné strany úplně z druhé částečně, pak systemová penetrace a omítka.
U vaty nedokážu odhadnout,v extrémním případě, kdy by zeď byla hodně vlhká by mohla vic vody přijímat než odevzdávat tou difúzní omítkou a byl by problém.
Tohle se nedá po internetu přesně zhodnotit. Pozvěte si někoho (odborníka) kdo vám vlhkost zdiva změří a navrhne další postupy.

 

riva

2x
Takový barák jsem podřezával, teda spíš podbourával. Když je dost sil, dá se to. Dnes bych to nedělal, na pozemku postavil vedle nový barák a pak ten starý nechal dožít nebo zboural.

 


2x
Nemám a nechci mít, proto u svého domu předělávám hydroizolace, pak teprv budu zateplovat venkovní zdi.
Strop mám zateplen poctivou vrstvou hydroizolace a na nákladech na vytápění to je hodně znát.
Ztráty přes obvodové zdi představuji jen 20% celkových tepelných ztrát domu. Krom stropu lze hodně snížit ztráty zateplením tepelných mostů jako jsou rámy oken a dveří (špalety) věnce základy. Něco se dá snížit řízeným větráním s rekuperací.

 


0x

Zkušenosti nemám, ale existuje i děrovaný fasádní polystyren právě pro účely zateplení problematického zdiva. Případně vata a na to nějaká prodyšná vrstva. Tohle je spíše do odborného fóra.

 

provetra

0x

existuje také provětráváná fasáda, má účinný odvod vlhkosti


Však o ní píšu, ale ta je o dost dražší, tlustší a vyžaduje vnější obložení.

 

vladimir2

0x

Dobrý den,

obecnně lze říct že nejvíce tepla uteče stropem a okny. V první řadě tedy zateplete strop (ideálně nějakou foukanou izolací) Z vlastní zkušenosti máme 50 cm foukané celulózi. A potom vyměňte (repasujte) okna. Například do starých ale dobrých dřevěných oken lze vsafit izolační dvojsklo a pod.

Uvidíte jaká nastane změna v tepelné pohodě a třeba zjistíte že zateplovat zdi nemý moc význam.

Držím palce Vladimír


Dvojskla už máme dlouho a oproti původním kastlovým oknům je to samozřejmě velký rozdíl. Půda sice zateplená není, ale je tam uskladněných tolik věcí, že to částečně plní funkci izolace. Ono nejde jen o náklady na vytápění, ale i o to, že nás k tomu všechny dotlačí zákony. bravis.cz/...

 


0x
Když je venku mráz a sahneš si na skla oken vevnitř...jsou hodně studená?
Jestli máte starší dvojskla, tak to je taky konec. Dneska jsou dvojskla, s fólií. Jsou mnohem lepší.
Takže i tyhle informace sháněj, ptej se kde to jde.
Dělat zateplení na vlhký barák...to by musela být silné větraná fasáda, jenže to už pak ztrácí smysl, ale záleží na tom jako moc je to vlhký.

Já samozřejmě vím, že dnes už jsou standardem trojskla, ale ta sama o sobě k pomalu kamenné zdi nedávají moc smysl. Zdi jsou v zimé pochopitelně pocitově výrazně studené.
vladimir2

Součinitel prostupu tepla pro vlhkou zeď se smíšeného zdiva může být cca U=1.4 -1.6, pro okna s izolačním dvojsklem je to okolo U=1. Takže okna na tom budou v tomto případě možná lépe jak ta stěna. 20 cm foukané izolace výrobci uvádí U=0,2

Pořád bych začal tím stropem.

Vladimír

 


0x

Když to ču, tak nevím, co Vám radit, abyste byl spokojen. Chcete slyšet, "dejte tam polyš, bude to OK?"

. Podřezávat to je nereálné****je to třeba podbourávat a to jde.

S vlhkostí v domě jsme nějak srovnaní***jako že budete žít ve vlhkém bytě?

Provětraná fasáda je zase o dost náročnější,****záleží, kdo to počítá a jaký má byý výsledek

takový ožralecký nápad****tak to musíte být hodně napitý, když Vás napadne toto.
Z vlastní zkušnosti, i zdi z opuky jdou dodatečně izolovat, okna dát trojskla,zateplit polyšem 20cm.

Ale pokud jste smířen s tou vlhkostí, dělejte jen to, co uznáte za správné.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]