Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zaschlé pravděpodobně mastné skvrny na digestoři

Od: smee odpovědí: 19 změna:
Dobrý den,
po nastěhování se do pronajatého bytu bych si rád vyčistil digestoř po předchozích nájemnících. Nejsem si jistý, o jaké skvrny se jedná, ale předpokládám, že jsou to zaschlé mastné kapky.
Zajímalo by mě, čím nejlépe skvrny vyčistit? Nic z klasické domácí výbavy zatím nepomohlo.
Děkuji za odpovědi.

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x
Ja to čistim pomoci čističe brzd co je na auta

 

jir

1x
Já jsem to čistil odmaštovačem na trouby. Obsahuje hydroxid. Mastnota slezla parádně, bohužel i s barvou až na holý plech. Můžu prohlásit, že tudy cesta nevede.
Pokud plech vydržel, stále je to úspěch

Pokud plech není hliníkový, hydroxid mu neuškodí.

 


0x
To je mastnota. Na tu je dobry cistic kuchyni z Alberta albert.cz/...

 

 


0x
Je to zaschlá mastnota. Docela to uvolňuje parní čistič a pak běžné omaštovadlo.

 

kdosi

0x

Já bych to sundal a vzal rejžákem a horkou vodou s trochou jaru nebo jiného mýdla.

Na začátek bych vzal vodu vařící z konvičky a drobně to polýval, aby se ten tuk rozehřál, pak stříknul jar z rozprašovače (máme tam naředěný, na rychlé umytí talíře nebo hrnku velice pohodlné a nemusí se zbytečně plácat moc chemie) a podrhnul to rejžákem (protože je vysoký, tak se toho vroucího povrchu rukou nedotknu a tady nespálím) a spláchnul proudem horké vody z kohoutku (normální horká, prostě poměr na max).

Případně párkrát zopakoval, pokud by to pouštělo, ale ne dost.

Nakonec ocákal (přelíznul papírovou utěrkou či toaletákem z nejhoršího) a nechal rychle usušit na nějakém co nejteplejším místě (na topení, nad kamny, prostě kdo co má), aby tam vyschla voda, pokud už se nějakýma prasklinkama v laku dostala až na kov, aby ten kov nereznul (o moc víc, než už stačil).

Pokud by se to už někde loupalo, tak bych to oloupal na kov, líznul smirkem a zastříkal/natřel nějakou barvou, at to vydrží co nejdýl. Typicky je to dost mimo zorné pole, tak nějaké skvrny a barevný nesoulad nevadí zase tak moc.

 


0x
To, co je vidět zvenku, je jen špička ledovcce, uvnitř to bývá daleko horší humus, pokud to už někdo nečistil. Jar ani mýdlo s tim nehne, leda rozpouštědla nebo něco s hydroxidem, třeba čistič na gril ve spreji (je silnější než na trouby) ale narušuje to i barvu. Kompromis je treba Servosampon Rapid od Velvany, to je na mytí třeba autobusů a motorů, takovej modrej agresivní prášek, ale je potřeba to pořádně opláchnout vodou. Digestoř z druhý ruky jsem před montáží rozebral a celou tím pořádně vymyl a vypláchnul wapkou, teď si nejsem jistej, jestli i motorek I mikrovlnku tak jednou ročně v létě vymývám pěnovým čističem, ve sprše, zevnitř i zvenku,rovnou ji celou vyplachnu a oplachnu, sundám kryt a nechám na slunci vyschnout.

 

spu

0x

Nechte to tak, stejně se bude za rok stěhovat jinde.

 

zkuste

0x

zkuste Savo odmaštovač (pozor na oči)

 


0x

Povolit 4 šroubky a sundat. Do dřezu a nastříkat přípravkem na čištění trouby. Pak už podle návodu na něm.

 


0x

Moje zkušenost - nalít do dřezu trochu horké vody přidat jedlou sodu , ocet a trochu jaru digestoř potřít nechat působit a houbičkou na nádobí její drsnou stranou by měly skvrny jít odstranit, potom opláchnout

Co to furt je za internetové babské rady míchat sodu s octem, když se to navzájem zneutralizuje?
halamus

Tuhle kombinaci jsem taky nepochopil.

Jsou tři možnosti
"vyhraje" soda
"vyhraje" ocet
remíza

Mám za to, že je úspornější mít čistý výsledek 1:0 než třeba 4:5 po neutalizaci.

 

Přesně Vysvětluju si úspěšně fungování téhle kombinace jedině zásadní převahou jedné z těch látek... Chápu jedině postupné použití kvůli neutralizaci korozivního působení na kovy, treba hlinik po čištění něčím s hydroxidem opláchnout něčím kyselým, nebo naopak železo po odrezeni kyselinou osplouchnout v něčem zásaditým.

 


0x

Jedlá soda a ocet.Pozor,nenamočte to moc,spíše nechte dýl působit a at nevyhodíte el.,nechte po čištění ještě vyschnout,než ho zapnete jističem.Taky jsem takhle převzala.Pak,co je ještě dobré,používám Mr.propper a nebo holt přípravek na trouby,což je ale driák na dýchací cesty.

 


0x
Moje zkusenost se stejnym problemem:
Koupit granulovany hydroxid sodny. Do pul litru vody dat jednu polevkovou lzici granulek. Rozmichat. Pote prelit do rozprasovace. Lehce postrikat misto ktere chci ocistit. Po cca deseti sekundach hned setrit vlhkym hadrikem. Hadrik proplachnout, znova setrit. Pokud jeste nejaka mastnota zustane, postup opkakovat. Nikdy mi zadna barva neslezla ani se neposkodila. Ale jak nekdo zminoval hlinik by to poskodilo. Samozrejme pouzivat rukavice a bryle. Neznam nic lepsiho na odstraneni tehle kuchynske mastnoty. Debilni rady tipu soda, ocet, horka voda, jar, drhnout jako idiot nefunguji - vyzkouseno.
halamus

Já bych to stíral v nepropustných rukavicích kuchyňskou utěrkou nebo hadříkem co ho není škoda, když se rozpadne, s hydroxidem není legrage.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]