Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
máme na domě měděný drát od hromosvodu vedoucí do země jako uzemnění. V jakém stavu je celá soustava žádný odborník nezjištoval, nikdo nic neproměřoval. Stáří soustavy předpokládám jako stáří domu – 80 let. Předpokládám rekonstrukci nadzemní části hromovodu výhledově do 5 let spolu s rekonstrukcí střechy.
Budu nyní rekonstruovat vodovodní přípojku a napadlo vložit do výkopu, který bude mít tak 5 metrů, zemnící pásek, který by v budoucnu mohl být využit pro hromosvod. Nevím, jestli je to vhodné, jestli délka výkopu je dostačující a pokud není, jestli by to vyřešilo položení pásku dvojitě tam a zpět.
Vyústění pásku z výkopu nad zem u paty čelní stěny domu by ale bylo v jejím prostředku, svod bude ale na rohu domu spolu s okapovým svodem. Je možné vést pásek podél domu od vyústění ke svodu už jen mělce pod dlažbou?
Úplně se mi nelíbí představa, že za 5 let přijde hromosvodář a řekne, že je třeba udělat 10m/1m výkop pro uložení pásku.
Jak jste řešili rekonstrukci hromosvodu vy?
Necháváte pravidelně dělat revizi hromosvodu?
Děkuji.
tak záleží jak se rozhodnu, nikdo mě do toho nenutí.
dnes je třeba na všechno projekt, i na takovýhle, s prominutím, blbosti...
v jakém je stavu stávající řešení se ukáže po proměření
nic mě nenutí to dát do stavu požadavků roku 2024
co znamená dělat rekonstrukci? dělám reko RD a nic mě nenutí, nedělám na stavební povolení ani ohlášení
Souhlasím,
1. hlavně nevíme jaký je měrný odpor okolní zeminy. Typnu si , že 5m pásku FeZn 30/4 mm ti požadovaný zemní odpor
10 Ohmů nedá! Pokud máš dobrou zeminu 100Ohmetrů Vychází délka pásku cca 20m 2. Kolik máš svodů? Ty jsou na různých místech. Jak je budeš napojovat na "zemní soustavu"? 3. Řešit přechod Cu svodů na Fezn pásek apod.
Jestli už máš na objektu nějaký hromosvod, měl někdo řešit připojení k zemničům... apod.
Ideální malý projektík od projektantů, kteří se tím zabývají. Špatně provedený hromosvod je horší, než žádný !
Nezapomeň, že pryč jsou léta, kdy se na rd dala vysoká tyč = 1 jímač a Fe lanko k zakopané vaně na zahrad.
Dneska jsou nejen PC plná elektroniky, ale i jiné domácí spotřebiče- pračky, sušičky apod. Nehledě na ndn apod...
milanb: nemám v plánu dělat hromosvod svépomocí, ale také nemám v plánu za pár let zase kopat (ono ani nebude kde kopat)
hujer: "Kolik máš svodů?" Stávající jen jeden
"Jak je budeš napojovat na "zemní soustavu"?" Je již napojen.
Nový napojí hromosvodář, předpokláádm FeZn kulatina na FeZn pásek. Nahoru na střechu už nevím, asi se dnes dává hliník.
"měl někdo řešit připojení k zemničům" Je napojen.
Děkuji.
Než skončím diskuzi (že to nemé cenu ti něco jako odborník doporučovat)a máš svou hlavu:
Hromosvodná ochrana se skládá z jímací soustavy , svodů a zemniči. Vše má mít své parametry, které ti zde doporučujeme
a polopaticky říkáme, jak bys měl dle požadavků norem pokračovat a ne stále omílat, že tedy máš zemnič (jaký? nezměřený!¨ Ten kdo ti bude dělat nový hromosvod ti to připojí na ten stávající? To se podepíše revizák pod to?
Jestli si myslíš, že když dáš FeZn pásek v 5ti metrovém výkopu 3x tam a zpátky získáš menší zemní odpor, tak se moc mýlíš. Jak píšu výše nezapomeň, že blbej hromosvod je horší, než žádnej! Další ti vysvětlovali jiní, třeba SPD ochrany,
ochrana před ndn, ale je to marný, je to marný, je to ... S pozdravem co shořet má at shoří ...
Zavolajte revizneho technika, najlepsie takeho, ktory sa rozumie aj projektovaniu bleskozvodov, v prvom kole nech premera sucasny stav, v druhom kole vam navrhne riesenie a to vobec nemusi byt take jednoduche, ako polozit pasovinu do jedneho vykopu. Urcite to nerobte bez konzultacie s odbornikom, lebo zbytocne investujete do niecoho, co sa bude musiet prerobit. Ak chcete komplexnu a fungujucu ochranu, musi sa riesit aj vyrovnanie potencialov a prepatova ochrana v rozvadzaci.
Pozor, odbornik nie je nejaky praktik, ktory to par mesiacov montuje a nepozna suvislosti, tak osadi pochybne prepatove ochrany a este k nim natiahne vodice nespravnym sposobom.
Myslím si, že když tam zemnící pásek zakopete, tak nic nezkazíte, ten matroš přece není drahý. Přinejhorším se pak zjistí, že to je nedostatečné a budete k tomu přidávat další uzemnění. Samozřejmě ochrana proti blesku není sranda a bude nutno si na rekonstrukci pozvat odborníka.
Jediná tahle odpověď se mi líbí. Máš výkop, tak proč tam nepoložít pásek? Je velká šance, že vyjde sám o sobě. Když ho připojíš ke stávajícímu zemniči, ničemu tím neuškodíš, jen si zlepšíš zemění. To, co píšeš v otázce, tj revizi, rekonstrukci, další výkop atd klidně můžeš udělat i tak, kus pásku v zemi přece ničemu nevadí, vždyt další práce nijak neohrozí, neomezí.
kenav: nechám to změřit až budeme dělat střechu, teď kopeme vodu a chtěl bych využít výkop, který pak už nebude možné znovu vykopat
hujer: děkuji za info
Když to necháš změřit až bude střecha tak se můžeš dočkat nevyhovujícího výsledku s budeš kopat znovu.
K tomu zemění s vodou... - to se tak nějakou dobu tatík divil, proč mu brní ústa, když se chce napít z vodovodu. Jeho tchán tenkrát doporučil zemění elektřiny do míst, kde bylo nejvíce mokro - ale byl tudy veden vodovod k RD :D ...
Chápu, že už je spousta věcí z jiných materiálů, ale osobně jsem u RD řešil svod hromosvodu jistěji (zemění pouliční lampy) :D.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.