Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
potýkáme se s nespolehlivým zapalováním plynového kotle KP 25 ZE. Kotel je instalován ve sklepě RD a je připojen k samotížné otopné soustavě. Kotel je sice starý, ale pravidelně čištěný a mechanicky v dobrém stavu.
Problém je pouze ve špatném zapalování a to jen na začátku a konci topné sezony. Uprostřed topné sezony (v nejchladnějším období) kotel topí spolehlivě.
Neúspěšné zapálení probíhá takto: s klesající teplotou vody sepne pracovní termostat, řídicí jednotka spustí zapalování a po cca 60 s se otevře ventil v armatuře a plyn proudí do hořáku. Plyn zpravidla zahoří, ale po 0,5 až 1 s se ventil uzavře, plamen zhasne a kotel přejde do poruchového stavu - svítí oranžová kontrolka. Pro další zapálení je nutné vyčkat 1 min a resetovat poruchu zmáčknutím tlačítka na řídicí jednotce. Druhé zapálení bývá obvykle úspěšné, někdy je ale potřeba i 3. nebo 4. pokus. Jindy ale kotel běží bez obtíží třeba celý den...
Setkal se někdo s podobným problémem (třeba i u jiného atmosférického kotle)? Ví někdo, včem (všem) může být problém?
Díky za odpovědi.
P.S. Rady typu "zavolejte servisáka" nepotřebuji, jejich ochota zabývat se záludným problémem starého stroje je obvykle nulová...
První start po delší odstávce - problematická směs. Zapalování - probíjející kablík nebo elektroda, špatně nastavená elektroda,zaprasený hořák.Hlídání plamene - prekticky tytéž problémy.Po delší odstávce může vlhkem probíjet něco co se po vysušení chová normálně.
Doporučuju zavolat servisáka,ten kotel si při nevhodném zásahu uní docela dost "ODKAŠLAT"
Pokud zlobí na začátku a konci sezony,může být problém i s termostatem
Děkuju za odpověď. Selhání prvního zapálení po delší odstávce bych ani neřešil, těžko by se s tím dalo vůbec něco dělat. Zapalování (oblouk) je dobré, nastavené přesně na hranu první štěrbiny v hořáku, hořák i sonda jsou očištěné. Problémy se změnou vlhkosti a tedy izolačním stavem jsou ale dost pravděpodobné.
Na termostat bych to neviděl, nepozorujeme žádnou souvislost mezi spolehlivostí zapalování a nastavenou teplotou. Nějaká souvislost se ale jeví mezi spolehlivostí zapalování a prodlevou mezi hořeními - čím větší prodleva, tím větší pravděpodobnost selhání následného zapálení.
Osobně mám zkušenosti s podobným kotlem Dakon, který si opravuji sám, takže jen tipuju. Jestli se napoprvé zapálí, tak je zřejmě v pořádku elektromagnetický ventil a zapalování včetně zapalovací elektrody. Problém bych hledal v ionizační elektrodě a hořáku. Může tam být nečistota nebo zvlhlá keramika. Zkontrolujte ohmetrem, jestli elektroda nemá svod. Běžným multimetrem byste neměl nic změřit. K vypnutí stačí dotyk prstem. Pak zkontrolujte, jestli se v keramice neviklá a nemůže tak změnit polohu. Po zapálení musí být v plameni. Jestli v plameni není, tak v tom místě plastovým kartáčkem a párátkem vyčistěte hořák.
Díky za názor, nějaká souvislost s vlhkostí a tedy izolačním stavem vypadá dost pravděpodobně. Vysvětlovalo by to i to, že v uprostřed zimy i léta se kotel chová spolehlivě. V létě je ve sklepě nižší vlhkost díky intenzivnímu větrání, v zimě (mrazu) díky intenzivnímu topení a menšímu průniku vlhkosti zvenčí.
Jinak hořák i sonda jsou očištěny a mechanicky v pořádku - je mi ale jasné, že sonda není ve stavu nové...
Komín nás taky napadl, nicméně byt je starý a zkorodovaný, volně průchodný určitě je. Kotel se nachází ve sklepě (cca 40m2) bez vnitřních dveří, vstupní dveře jsou naprosto netěsné, je tam i větrací šachta -> přístup vzduchu musí být dostatečný.
Zajímavé je, že v létě při náhodné zkoušce zapálení zpravilda funguje správně a zapálí napoprvé.
Díky za zkušenost. S "přilepeným" ventilem jsem se setkal u kotle Viadrus - naštěstí to vždy vyřešilo poklepávání paličkou na přívodní trubku v okamžiku zapalování
U kotle KP 25 to bude spíš nějaký jiný problém - ventil se otevírá, plyn do hořáku proudí. Snad jedině že by byla armatura nějak zanesená a neumožňovala dostatečný průtok plynu. Složení plynu se v posledních letech v naší oblasti možná trochu změnilo - třeba na hořácích plynového sporáku vídám víc usazenin, než dřív. Nevím, jestli je v armatuře nějaký filtr (na přívodu žádný nemáme).
Řídicí krabička by problémy dělat mohla, pokusíme se sehnat jinou z vyřazeného funkčního kotle a vyzkoušíme ji.
PROBLÉM VYŘEŠEN:
Vyměnili jsme krabičku s řidicí elektronikou kotle. Použili jsme krabičku z vyřazeného kotle stejného typu (vyřazen jako spolehlivě funkční) a od té doby (již měsíc) ŽÁDNÁ PORUCHA.
Byla to asi úplně poslední věc, kterou na kotli nikdo neměnil/neopravoval. Výměna přitom trvá asi 5 minut (kabely jsou na konektor).
Po několika letech tak kotel spolehlivě funguje za všech podmínek (teplé počasí, nízká teplota nastavená na termostatu...)
Mam Junkers a mal som podobny problem.Po letnej odstavke nie a nie spustit kotol.Zblkol horak a po 0,5 s zhasol.Nakoniec som prisiel na to,ze obehove cerpadlo sice tocilo ale nevytvorilo tlak vody v kotli a preto zhaslo.Velka vola v loziskach. Vymenil som motorcek cerpadla ( teleso bolo v poriadku ) a ide v pohode k spokojnosti.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.