Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Sloupkobeton

Od: martinr odpovědí: 18 změna:
Dobrý den,
budu do země betonovat hrazdu na cvičení. Jedná se o dva jekly dlouhé 300cm o stranách 10x10cm spojené hrazdou. Půjdou cca 60cm do země. Chci použít rychletuhnoucí sloupkobeton a můj dotaz zní, zda i do něj mohu pro úsporu nákladů vkládat kameny a podobně? Poskodim nějak celkovou pevnost? Nebo je to naopak žádoucí?
Děkuji
S pozdravem Martin.

 

 

18 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

re4zon

4x
Jestli na tom budes delat shyby, tak to pochopitelne staci a (ocistene) kameny tam klidne davej. Ti dva prede mnou asi predpokladaji, ze na tom hodlas delat gymnastiku..
martinr

Díky. Maximálně na tom udělám cviky typu výmyk, Ke to je vše kontrolovaný pohyb. Nebude probíhat žádné "nasakování z běhu" a podobně.

 

krtek6

3x

No...podle toho co píšeš, nemáš absolutní tušení co znamená "ohybový moment" ...víš jaký betonový základ bys potřeboval na takovou hrazdu?...to není plotová tyčka, kde vykopeš 30x30 díru a vyliješ to betonem a ta drží pouze svou vlastní silou, na kterou nic potom nepůsobí dalšího

martinr

Netuším. Přiznávám. Díra je 60cm hluboká. Jekl má 3mm sílu. Domníval jsem se, že na ty moje přítahy to bude dostačující.

 


3x
Proč používat drahej jakýsi sloupkobeton? Úplně v pohodě stačí normální beton za polovinu a ještě se ušetří když tam dáš čistý kameny.
Jen bych tu díru udělal hlubší, alespon metr.
Protože je rychletuhnoucí.
.
Jen trošku mimo téma: u Den Braven denbraven.cz/... píšou "betonáž i za mrazu", v technickém listu je aplikační teplota "+5/+30"stupňů Celsia.
Takže betonovat buď:
- za mrazu
- v 5 stupních
- ve 30 stupních
Jindy nee...
martinr

Ano, nákladnost vnímám. Přiznávám, že mě jako člověka jehož koníčkem úplně není kutilství lákala rychlost tuhnutí a hlavně ta bezpracnost...nic není špinavé, nic se nemusí míchat...
O kolik to je rychlejší?
S normálním betonem to dám do díry, zavětruju, vybetonuju a nechám do druhýho dne. Pak už můžu větráky sundat a po týdnu se už dá lehce cvičit? Když do jedné díry dá šest sedm pytlů, tak to je o víc jak tisíc korun více. Ale pro mě za mě, klidně jo. Původně byla řeč o kamenech do betonu, když budou čistý, nebál bych se jich.
U sloupkového můžete cvičit už za jeden den (20 MPa)!
Kameny pořádné (ne něco, co se drolí v ruce), čisté, vlhké (stačí ošplouchnout v kýblu).
Skládat tak, aby každý kámen byl obalený betonem, aby na sobě neležely "nasucho".
Taky bych udělal díru min. 80 cm hlubokou.
Shánět materiál? Nechat si ho draze navozit? Shánět míchačku a půjčovat si jí? A pak práce s tím okolo? V tomhle má být lepší normální beton?
Pro tazatele doporučuji stejně promíchat, je to daleko lepší než to jen sypat a polévat vodou.
Když rozmíchat, tak jen po troškách a rychle zdělat! On ten beton zavadne opravdu rychle. Tam není čas ani na cigáro.
Koupit si můžete i obyč. pytlovaný beton za cca poloviční cenu a přidat trošku plastifikátoru (i když výrobce betonu to zakazuje). Pak to tvrdne také docela rychle.

Na míchání betonu pro dvě patky není potřeba shánět míchačku. Takové množství betonu lze v případě nouze dobře rozmíchat lopatou na nějaké desce. Dříve se to tak dělalo běžně, když nebyla mechanizace.

 

asd1

0x

Pokud hrazdu tak stojky "A".

Tyčky do země, to bude pružit jak prase a abys nevyvrátil základ tak by to musela být metrová kostka...

Měli jsme takovou z 2m vodovodních trubek, samozřejmě se to viklalo a ulomilo u země po chvilce houpání

martinr

Domníval jsem se, že 60cm do země to postačí. Díra je poměrně široká. Zkrátka jsem to chtěl pořádně zabetonovat.

 

 


0x

Dobrý den!
Při betonování podobných základů /sloupky, "patky vrat" a pod. jsem, abych zamezil mrazu "cvičit" s vybudovaným dílem s úspěchem použil následující postup, kdy betonový základ tvoří hladký kužel, s větším průměrem u dna výkopu v nezámrzné hloubce. Do kruhové jámy jsem před betonováním vložil do tvaru kuželu stočený pruh "Sololitu", hladkou stranou dovnitř, který tvoří "šalunk" základu /patky/. Mrznoucí zemina pak nemá sílu patku zvedat, po hladké kuželové ploše "sjede". A je to

Za předpokladu, že se na tom nebude někdo houpat. V takovém případě by byl potřeba vršek mohutnější, aby se to nevyviklalo.

Ano to je možné i v případě velkých bočních sil na sloupek. Průměr kuželové patky nahoře např. 40 cm, dole 60 cm .. a je to !

 

km

0x
Koupil bych bezny pytlovany beton a rozmichal klidne rucne, michadlem, lopatou, dle moznosti.
Zavetroval bych to kvalitne i v pripade sloupkoveho betonu, takze rozdil mezi normalnim a sloupkivym betonem je vedle ceny pouze v tom, ze s pouzivanin hrazdy si u bezneho betonu dele pockate o par dni.
Zaklad bych udelal alespon 80 cm.
A nevim jestli by nepomohlo mit v zemi neco navareno do stran, nebo nejakou sirsi patku ze silneho plechu...
Natrit.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]