Nejste přihlášen/a.
Nezda sa mi to ako dobry napad, cim modernejsia pracka, tym viac veci si tam strazi pocitac. Napriklad nastavite pranie na 40 a napustite tam 45 - 50 stupnovu vodu, co moze procesor vyhodnotit ako chybu ohrevu. Nemate ani kontrolu nad tym, v akej teplej vode periete, co moze roznym syntetickym tkaninam vadit, ak bude mat voda viac ako 40 stupnov.
Pri beznom prani (nie 3 x denne) bude uspora na elektrickej energii mala a nevyznamna.
A mohl bys vyfotit ten bastl děkuji.
Já mám také teplou vodu v podstatě zadarmo resp. platím za teplo které ani neode beru ale také uvažují O připojení myčky na tvrdo na teplou vodu ...
Tou teplou myslím maximálně 50 a také než to přes ty trubky tam těch pouhých asi 5 l do teče tak stejně se to z mísy a nebude to až tak horký...
Ps: To je pain,dyž máš teplou vodu zadarmo a nevíš co s ní ) Pokud by to byl bojler, tak se to nevyplatí, tam stačí zapnout pračku v době nízkého tarifů a je to...
Volit řešení s připojením přímo od výrobce jako například Romo (Je možné ji připojit na teplou i studenou vodu) je pro neodborníka lepším řešením. Ještě údajně bývaly/jsou (?) od Miele, Whirlpool, Gorenje.
Popis výhod a nevýhod zde.
Jen jsem si uvědomil. Teplá voda se zpravidla napouští jen na cyklus "vyvářky" (aspoň o Bosch z 90. let). Jinak se napouští studená, aby se neničily enzymy v pracích prášcích určených na běžné praní (za nižších teplot). Ve výsledku se moc neušetří, neb běžně se dnes už prádlo nevyvařuje (a ani nesmí).
K dalším diskuzím doplňuji k teplotě pitné vody v potrubí. Světová zdravotnická organizace doporučuje provozovat ohřev TUV vyšší než 60°C k prevenci šíření Legionelly (způsobuje zápal plic = pneumonii)v pitné vodě.
Ano, Romo je jedna z mála značek, která nabízí pračku s připojením na teplou i studenou vodu (když pomineme pračky průmyslové). Předpokládal bych (zatím marně), že po nástupu termosolárních panelů a EV panelů na ohřev vody se trh "probre" a začne tyto pračky nabízek v daleko větším měřítku (když svítí, mohl bych teplou vodu klidně dodávat i sousedům, takto ji zužitkuje jen myčka nádobí a pračka nikoliv).
@2024 : je nezmyselne riesit to , ci uz doma alebo u vyrobcu, naklady prevysia usporu a vznikaju rozne problemy.
Pozrite si spotrebu modernej pracky na jeden cyklus prania, vynasobte poctom prani rocne a cenou elektriny. Smiesna suma, za ktoru mate jeden lepsi obed v slusnej restauracii.
@peter: Výrobce to vyřeší za pár desítek Kč...je to jeden solenoid + jedna hadice navíc.
Pračka na SV+TV od Romo stojí cca 12tis Kč, takže nic dramatického.
Ale smozřejmě, finanční úspora bude v řádu jednotek stokorun ročně maximálně v tom jsme zajedno.
Výrobci se to nezaplatí z důvodu, že by měl dvakrát tolik modelů, kolik zákazníků má dnes možnost připojit obě vody, 3%? A kolik zákazníků něco takového chce? A je ochotno si připlatit 2%?
Dále by výrobce měl spoustu problémů s servisem, ty by museli držet místo jednou ventil tak dva, teďka vývoji softwaru, no prostě se to zatím nevyplatí, kdyby se to vyplatilo, tak by to na trhu bylo, o uvádění výrobků na trh totiž něco vím...
Musíš vyřešit zákazníkův problém, a toto skutečně problém na trhu není (= Nikdo to nechce a ani neví, že to má chtít, Výrobce se s tím proto nemůže zdržovat, zatím
Ps: Já to samozřejmě chci, a také vím, že ty variabilní náklady jsou pár korun, ale ty fixní náklady viz výše, to je to, proč do toho výrobce nejde
A k legionele - To platí pouze pro bojlery a stojatou teplou vodu, ne pro průtokové ohřívání ve výměníku ve stoupačce např.
co se týká té chemie:
Enzymy jsou látky, které dokáží specificky štěpit nebo chcete-li rozkládat určité druhy skvrn. To umožnilo snížit teplotu, a tím i šetřit energii při praní. Součástí pracích prášků se staly proteázy, které štěpí bílkoviny - působí například proti skvrnám od krve, dále amylázy, které rozrušují skvrny obsahující cukry - tedy nečistoty např. od sladkého jídla, a samozřejmě nesmíme zapomenout na lipázy, které působí proti mastnotě.
A jiný tu už někde napsal, že výsledná teplota jeho první náplně i z horké vody je ve výsledku nějakých 37°C. Tedy tělní teplota, tím se určitě žádné enzymy nezničí!
Všechny pračky, které máme a které měli mí rodiče od počátku sedmdesátých let, jsme měli připojené jen na teplou vodu. a nikdy to ničenu nevadilo. Naopak máchání v teplé vodě je výrazně lepší. Pochopitelně voda nemůže mít teplotu vyšší než je požadovaná teplota praní. Pračky řady Romo 400 přepínaly na další krok po dosažení teploty, takže teplou vodou se doba praní zkrátila. Někdy ji proto bylo potřeba prodloužit.
Prádlo není Kropane, nejdřív odteče spousta studené vody ve zdi, poté voda nateka na spodek bubnu kde se ochlazuje, takže určitě První várka vody nebude kropená 60° přímo na prádlo!
Nebo vy máte pračku, která kropí prádlo?
Ty moje napouštějí řekl bych tak 3 až 5 l, což polovina z toho bude studená zásoba ze zdi... A pak dopouštějí podle toho, kolik se vsákne do prádla po pár otočení bubnem. Samozřejmě asi bude záležet, Jak to výrobce naprogramoval, jaké tam jsou čidla a tak dále
Samozřejmě, že mám pračku, která kropí prádlo. Ještě jsem neviděl napouštět vodu přes spodek bubnu...
Tak to asi 4 pračky které máme jsou z jiné planety. Asi low costovky)
Možná ty máš nějakou extra předraženou pračku? Nějak si neumím představit, že by brala lépe než ty naše... Ale v takovém případě samozřejmě, kropit suchý prádlo 60° vo vodou asi nebude nic optimálního
Nicméně napadá mě anketa na téma: kropí vaše pračka prádlo a kolik stála? Je pravda, že já žádnou bosch miele Siemens nemám,
Znám i takovýho, co ohřívá vodu v klasickém elektrickém boileru a má pračku napojenou na bojler a libuje si, jak šetří, když pračka nemusí ohřívat.
No hadajte ako. Proste sa bude nicit pradlo tou teplejsou vodou, v horsom pripade procesor po precitani udajov z termosondy povie "tu je nieco zle", ved mam hriat na 30 a zrazu je tu 50, vypise na displej E10 a stopne cyklus.
Pokud to nemá pračka programově ošetřeno tak je asi špatně nebot. současné prášky vyžadují postupný náběh teploty.
Jak to má Romo nevim
@jt - Výše jsem uvedl. Pračka (aspoň Bosch) otevře ventil s teplou vodou jen a pouze při cyklu programu "vyvářka" (symbol označující teplotu 90°C někdy 95°C) - například pro praní lněných ručníků, lněných povlečení ... Návod na 5. stránce
Záleží na typu pračky. Když bude mít pevně nastavený čas praní bez ohledu na teplotu, tak se nic nestane. Neexistuje žádné prádlo, kterému by to vadilo. Takové by se přece muselo rozpadat na člověku. Jestli pračka měří čas až po dosažení nastavené teploty, tak se zkrátí doba praní.
No, to právě není pravda. Prádlu to vadí, a ne každé prádlo se může prát na takhle vysoké teploty. To jsou základy. Není to jedno.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.