Nejste přihlášen/a.
Měl jsem tu pána od EOnu a přemýšlel jsem nad instalací (neřešil bych to po těch požárech v ČR od žádné rádoby super firmy - jedině od těch velikánů se zárukou, že nevyhořím).
Po projití možností stavební připravenosti, sečtení nákladů a možnostech odběru či nemožnostech vracení do sítě (ona virtuální baterie na většině míst v ČR není reálná) jsem zjistil, že pokud nemám dvě elektroauta, tak se mi instalace nevyplatí ani s návratností 10 let.
A to máme spotřebu kolem 6,5MWh.
Virtuální baterie už z principu není závislá na lokalitě (stejně jako cloudové úložiště fotek v mobilu). Třeba ČEZ ji nabízí komukoliv kdekov v Česku
Ale EOn mi sdělil, že odesílat do sítě prostě nejde, protože sít už je přetížená. S tím, že (jak už pár článků a reportáží bylo) přebytky zaslané naopak zaplatíte vy jim.
I na jejich webu mi reagovali informací "zhotovýme, zajistíme, po zprovoznění si podáte žádost" - tj. udělat vše a pak žádat a doufat - ale na tady není právní nárok na tuto službu.
Ano, jsou místa - většinou vesnice - kde přetoky nepovolí. Míst, kde dodávku povolí, je drtivá většina.
A určitě to byl zaměstnanec firmy EON?
Hádám, že to byl zaměstnanec smluvní firmy...
Před 15 lety byly dotace na okna a kolik bylo stovky firem kolem oken, teď jsou dotace na fotovoltaiku a úplně to stejné.
Budujte dotace dáte vydělat firmám a vám to přinese buďto nulu nebo jenom slabý kladný výsledek ale spíše spoustu problémů, takže jak píše pan riva, pokud tomu nerozumíte, Raději běžte sázet kytičky...
Ps: Při ceně 3 Kč za kWp panelu (Za kolik se dají realně sehnat ale ne od firmy) Samotný ten panel, když tomu rozumíte a umíte ho koupit - zaplatí za půl roku, no přes firmu a přes dotace se vám ta celá investice nemusí zaplatit nikdy ... Za mě, ideálně s tím počítat ještě před naprojektováním domu...
@jirib U FVE je rozumnější spotřebu elektřiny rozprostřít na delší dobu. Klidně ohřev vody menším výkonem na 6 hodin, než velkým výkonem za 2 hodiny. U toho velkého výkonu je potřeba FVE také o velkém výkonu a velké ceny, která po dvou hodinách se začně flákat, nebo cpe přebytky do sítě (nežádoucí).
Zdravím, taky jsem přemýšlel nad TČ a solárem, ale zatím jsem do toho nešel. Ono není jaksi ošetřeno, jak to bude v budoucnu. Je možné, že se bude platit dodatečné ekovýpalné EU a pod, nehledě na poplatky za likvidaci panelů v budoucnu - panely jsou plné jedů, ale zatím to nikdo neřeší. Ani klasické TČ není žádný kauf - jsou lidé co litují, že to mají, že to žere jako tank - není to prostě perpetum mobile - energie je prostě nevyrobí ani nezničí, pouze mění a to pokaždé se ztrátami.
P.S.: Ani elektroauta nejsou žádný kauf a už vůbec nejsou eko, jak praví "zelení". Při výrobě se spotřebuje více energie, než u klasiky, baterie nevydrží dlouho a ztrácí kapacitu, snadno hoří a dobíjíte "zelenou energií, kterou pokud sami nějak nevyrábíte, tak pochází stejně ze spalovacích procesů, tak úspora emisí je tu tam. Myslíte,že uřednící v Bruselu budou jezdit elektroautem, určitě ne.
@trtr Které auto jste si kdy pořizoval s ohledem na ekologii? Fakt by mne to zajímalo. Já osobně neznám jednoho jediného člověka, který by si kupoval nové, nebo ojeté vozidlo a zajímala ho uhlíková stopa, emise, nebo jiné eko voloviny. Většinou to bylo jen o preferované značce, ceně vozidla, případně spotřebě. Nic jiného! A elekktromobil má tu vlastnost že si na něj můžete tu energii která vás pohání vyrobit sám doma, pokud máte možnost. Dá se tak klidně půl roku jezdit úplně zadarmo* a po zbytek roku za 1kč/km.
* Zadarmo to samozřejmě úplně není, ale když si rozpočítáte cenu elektrárny do vyrobené energie a tu převedete na ten dojezd, tak není problém se dostat i na 0,60 kč/km.
Zdravím, však počkejte pár let, tak to tady prodiskutujeme, jaká to byla cesta vedle a kolik to koho stálo. Je to od EU zase pěkná bouda, ostatně skoro jako vše. Oni najdou cestu, jak zpoplatnit vše nové zelené, staré technologie pod pokutou budeme nuceni vyhodit a pak se nebude kam vrátit.
Plánují zdražit benzín - něco mezi 10-15 Kč nejspíše, pokud toto bude, lidé budou tlačeni do elektra a staré vozy zlikvidovat. Pak začne hon od Bruselu - zdražení elektřiny - důvody se najdou (nadměrná zátěž akumulátory, prvky pro elektroniku, zvýšené náklady na distribuční sítě atd.). Pak váš elektrický miláček nebude jezdit za 00 prd, ale třeba za 5-8 Kč/km, ...
@trtr Zdražení elektřiny se do budoucna dá očekávat. O to víc se potom ale vyplatí ta domácí elektrárna. Co si vyrobím, to mi nemohou zdražit. Zdraží se mi tedy provoz jen na těch pár měsíců kdy je málo slunce.
Zdravím, to je hezká tabulka, ale toto nikoho zajímat nebude - prostě baterie je zlo, a tak se k ní bude již navždy přistupovat, stejně jako k LPG v garážích. To nezdražení vlastní energie bych taky moc nebral, oni najdou cestu, jak nás podojit na poplatcích někde jinde. Například vydají předpisy, že kvůli ohrožení musí mít každý provozovatel solárů sólo akumulátorovnu, hasící zařízení atd., už vidím, jak to do budoucna budeme dávat ze střech dolů. Jinak jak to spárvně někdo vložil - žádná dotaci není myšlena tak, dáme vám peníze, tak si vylepšete bydlení. Je to spíše, tady jsou prachy, ale do budoucna nám je vrátíte minimálně 2x, takto by to mělo být specifikováno.
A je to tady
Dodavatelská společnost innogy jako první na českém trhu zatížila zákazníky, kteří vyrábějí elektřinu z vlastních solárních panelů, speciálním příplatkem k ceně dodávané energie.
" Naše náklady na jejich odchylku jsou výrazně vyšší v porovnání s ostatními zákazníky. S ohledem na tento fakt dnes novým zákazníkům s fotovoltaikou účtujeme příplatek za odebranou elektřinu ve výši 562 korun na megawatthodinu u fixních produktů a 453 korun na megawatthodinu u spotového produktu Dynamik,"říká mluvčí innogy Martin Chalupský. Novinka je v cenících od začátku července.
Na rozdíl u jiné firmy
Firma bezDodavatele žádné speciální poplatky zavádět nebude. "Pro majitele solárních elektráren, kteří mají chytré řídicí systémy, poskytujeme slevu na služby obchodu, respektive platí nižší poplatky. Díky řídicím systémům monitorujeme spotřebu těchto zákazníků v reálném čase a můžeme tak na změny proti predikci včas reagovat. To vede ke snížení nákladů na řízení odchylky, které se pak promítají do nižších poplatků,"uvedl Libor Holub, člen představenstva společnosti bezDodavatele.
A další spojitost, chytré elektroměry pro všechny se spotřebou nad 6MWh ročně (ti, co mají panely a připojení do sítě chytré elměry už mají)...teď budeme "kontrolovat"další odběratele
Od 1. července 2024 začíná tříletá lhůta pro instalace nových chytrých elektroměrů všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad 6 MWh. Tato moderní zařízení přinesou spotřebitelům řadu výhod a podpoří efektivní řízení spotřeby elektřiny. Instalace bude probíhat bezplatně a zákazníci o ně distributora nemusí žádat, výměnu elektroměrů zajistí distribuční společnosti podle svého harmonogramu.
" Nové chytré elektroměry výrazně zlepší kontrolu zákazníků nad jejich spotřebou elektřiny. Spotřebitelé budou moci mít k dispozici aktuální data každých 15 minut a díky tomu budou moci lépe přizpůsobovat svou spotřebu elektřiny aktuální ceně. Přinést by jim to mělo snížení výdajů na elektřinu,"říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (a já dodávám...snížení v žádném případě...)... a dodává: "Instalace chytrých elektroměrů proběhne u zákazníků s roční spotřebou nad 6 MWh zdarma, zákazníci se tedy nemusí o nic starat. Distribuční společnosti zajistí veškeré práce podle vlastního harmonogramu."
A není to jen náhodou klasická margin přirážka K spotovému tarifu, kterou má úplně každý kdo měl a má Spot?
Tato přirážka mimo jiné pokrývá náklady na odchylku!
Jak komu.
Odvolávám se vůči moderátorovi, který smazal mou odpověď:
Běžnému zákazníku je to jedno. Stejně platíte příplatek na OZE, at máte či nemáte zdroj obnovitelné energie. Stejně platíte přspěvek na sdílení, at vyrobenou elektřinu sdílíte nebo ne.
s odvoláním na zásadu Z1 - psát nesmyslné odpovědi a otázky nebo úmyslně poskytovat špatnou radu.
Moderátor nemá pravdu - moje odpověď je zcela k věci a míří k tomu, že trh je pokřiven dotacemi.
Nevím, proč bych měl platit za službu, kterou nepoužívám.
OZE je příspěvek a není to žádná služba. Není to dálnic, protože to je přesně navázáno na objem odebrané komodity. A nařizuje to stát protože vlastní většinu infrastruktury.
Pokud ho nechceš platit, tak si postav svůj ostrov a odpoj se.
Jednoduché jako facka.
Ano, dotace zrušit, a začít důchodama, To je největší dotace, doplatek rozdílu mezi tím, co se vybere, a co se vyplatí důchodcům.
Následuje zrušit dotace na potraviny, a pak všechny další dotace a můžeme stát a EU rozpustit, Protože ty by ztratili nástroje řízení ekonomiky, takže je to v realitě nesmysl a dotace se nikdy v Stávajícím systému nezruší. Tím bychom to mohli uzavřít jako hotovou věc
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.