Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
manželka si vymrčela venkovní nafukovací vířivku a mě by zajímaly nějaké praktické zkušenosti. Nemám problém si spočítat, kolik mě bude stát ohřátí vody o 1°C a jak dlouho to bude trvat. A je mi jasné, že pod ni musím dát dobře izolující podložku. Také je mi jasné, že při vyšších vysokých teplotách vody bude náročné udržet ji čistou. Do napájení dám citliý chránič. Ale zajímalo by mě, jak takovou vířivku reálně provozujete. Je to zřejmě tak, že na vířivkový režim je potřeba, aby voda měla cca teplotu těla a na režim běžného koupání kolem 24°C.
Na jaké teplotě držíte vodu ve vířivce, pokud víte, že se pár dní koupat nebudete? Necháte ji volně chladnout, nebo ji udržujete teplou? Máte cca změřené, jaké jsou tepelné ztráty nafukovací vířivky při nějaké běžné letní průměrné teplotě, případně v nějakém jarním a podzimním přechodném období? Máte ji venku "jen tak", nebo uzavřenou v nějakém stanu/domečku?
Zatím plánuji 2 cm pěnovou podložku, je to dost, nebo bych měl ještě přidat XPS?
Uvítám i další tipy.
Umístit vířivku na 2 cm podložku bude stačit. Teplota vody totiž nebude to hlavní, co vás bude trápit. Nejvíc trápí kvalita vody. Čím menší množství vody, tím hůř se udržuje. Dodávaný papírový filtr není ani demoverzí nějaké filtrace, zachytí možná vlasy a tím končí. Nejvíc vodu znečistí otěr z pokožky, voda změní PH i vůni a je každý týden na výměnu. Provozuji tuhle vymrčenou vířivku 600 litrů už pátým rokem, první rok bylo trápení a věčná výměna vody. Potom jsem nainstalovat pískovou filtraci (z Bazoše) a trápení pokračuje, jen s delšími intervaly výměny, teď měním tak po 3-4 týdnech. Snad lepší je vířivka se slanou vodou, ale osobní zkušenost nemám, jen vím, že to musí být spešl provedení.
K teplotě vody: mám ji normálně venku a když není pěkné počasí, tak se do ní stejně neleze, proto jsem nijak neřešil její ochlazování. Vířivka má nahoře kryt ( silná šitá folie ) a při hodně slunečném dni se dokáže sama ohřát i na 28 stupnů, dotopit ji potom třeba na 34 je otázka 2 hodin a 4 kWh. Asi tak
Dobrý den, něco už bylo napsáno, tak jen doplním vlastní zkušenost z dovolené, kde jsme tento typ vířivky měli k dispozici.
Na dovči jsme byli na podzim, teploty v danou dobu cca +-15st. Vířivka se cca za 4-5h stihla ohřát na nějakých 28. Asi by dala i víc, ale to jsme nechtěli. Majitel měl na vrchu izolační plachtu, která pomáhala celkem dlouho udržet teplotu a i přes noc se tam dokázala udržet cca 5st nad venkovní teplotu. Takže určitě doporučuju do ní zainvestovat.
Vířivku měl umístěnou na dřevěné "terase", cca 20-30cm nad zemí. Žádnou spodní izolaci tam neměl.Nebo aspoň nebyla vidět.
Hezký den přeji
Dřevěná terasa je sama osobě dostatečným izolantem. Nafukovací víko, a k Rizzie plachta je součástí běžné nafukovací vířivky za 6000-14000 Kč.
Ty kartuše stojí zhruba 100 až 150 Kč, já jsem tu vodu vylil a nalil novou, někdy ze studny, někdy pitnou.
Zkoušel jsem to i honit průtokovým ohřívačem 25 kW plynovým, Normálně spodním vypuštěna kem nasávání čerpadlem a napouštění zpátky hadicí - ale i přes filtraci 50 mikronu (pratelná kartuš 10") se zanášel teplovodní výměník průtokového kotle bordelem - kůže (to se po pár hodinách ve vířivce prostě rozpouští kůže do vody, Bez filtrace to moc nejde). Vodu jsem tam prakticky vždycky po 1-2 dnech vylil a nalil novou.
Holt něco to stojí, pokud jste jenom dva tak si kupte menší vířivku. Ty co mám já, tak ty jsou pro 6 osob a mají skoro kubík... Dnes bych koupil menší a bohužel, výkon topidla je maximálně 2 kW, a připojit nějak rozumně pískovou filtraci jsem nevymyslel
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.