Nejste přihlášen/a.
Na nájemní smlouvu a předávací protokol nepotřebujete žádného právníka. Můžete použít jakýkoli vzor. Znění smlouvy je prakticky bezvýznamné, protože vymahatelnost čehokoli od neplatiče je nerentabilní. Věnujte raději čas pečlivému výběru nájemníků. Zvažte výhody a nevýhody přepsání energií na nájemníka.
Žádná "správná" smlouva neexistuje. Se slušným nájemníkem je smlouva formalitou, z neplatiče nic nedostanete, protože soudní cestou ještě víc proděláte. Věřte lidem, kterí mají praxi.
Klárko, to že si to nemyslíte vlbec nic neznamené. Na této poradně je mnoho pronajímatelů nemovitostí a bytů, věřte, že i někteří měli problémy s nájemníky a vůbec jim nepomohla nejlepší smlouva, ani právníci, či soud.
Příklad, nájemník platil řádně 3,5 roků nájem. Pak občas vypadl měsíc, pak ho doplatil vše OK. Najednou přestal platit, Nezvedal telefon, nebyl doma, sousedi ho nemohli odchytit, až po 5 měsících dal klíče k sousedovi, že je se mnou domluven. Od té doby je mimo ČR, snad ještě žije.
Dobrý právník bude hodně drahý, proto to spousta pronajímatelů řeší opisem vzorů z internetu nebo od známých, kteří už nějaká léta pronajímají. Před 15 lety jsem měl rozvodového právníka, který bral 2100 Kč/hod. Takže jsem měl jen na pár dnů jeho práce .
Pokud jste začátečník, může nastat i vyjímečná situace, že narazíte na nájemníka, který je zároveň právník - hajzl, ale to bude spíš ojedinělé. To by jste asi nechtěla. Důležité je mít smlouvu, která nebude na 2 strany ale těch stránek bude podstatně více. Pozornost bych věnoval ošetření toho, jestli dotyčnému dovolíte např. kouřit, mít domácí zvířectvo, popřípadě, pokud by si chtěl časem vzít někoho k sobě do podnájmu - přítele,přítelkyni a pod. Vždy je lepší jeden nájemník nežli dva. Pak je jisté, že nebudou hádky. Když jsou hádky, hrozí i poškození vnitřního vybavení. Prověřit, jestli nájemník je klidný, jestli má ponětí o existenci domovního řádu. To- kdo k vám přichází většinou na první pohled nepoznáte, pokud nemáte žádné zkušenosti. Dobré se je zeptat, kde bydlel předtím, proč odešel a mít hodně informací o tom, proč právě chce bydlet zrovna u vás.
Rovněž ošetřit úpravy bytu, co je dovoleno provádět, co se souhlasem a co nikoliv.
Dále je dobré všechny detaily vybavení, spotřebičů vyfotit pro dokazování o případných sporech , jestli to už bylo, či nikoliv = tzv.pasportizace.
Dobré je poučit nájemníka o údržbě, co má kdy provádět - rovnou napsat do smlouvy. Často nájemníci neuklízí, u digestoří nemění filtry atd., drobné opravy neprovádí.
Dobré sjednat kauci - 1 měsíční nájem je málo, 3 měsíční nájmy je zase pro někoho už moc.
Je dobré dobře formulovat jak má byt vypadat, když ho bude nájemník vracet. Svépomocí provedené opravy a malby většinou nestojí za niic, pokud nájemník není zrovna zručný řemeslník. Po zkušenostech bych nájemníkovi nedovolil,aby něco sám amatérsky opravoval nebo šmudlal stěnu malbou.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.