Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s rozúčtováváním nákladů za provoz společných prostor v SVJ nikoli dle výměry nebo počtu osob na bytovou jednotku rovným dílem.
SVJ si tento, dle mého, diskriminační způsob rozúčtování odsouhlasilo před 10 lety. A tak se náklady na společné prostory jako je výtah, úklid osvětlení se rozúzúčtovávají na bytovou jednotku. Nikoli podle toho kdo kolik spotřebuje (podle počtu žijících osob).
Dle mého se jedná o dost diskriminační způsob rozúčtovávání nákladů.
Proč mám platit spotřebu pětičlenné rodiny, která jezdí výtahem 5 x denně a venčit dva psy. Osobně jsem majitel bytu, bydlím v bytové jednotce sám a nepronajímám, tak jako někteří jiní.
Je nějaký způsob jak docílit spravedlivějšího rozúčtování nákladů na společné prostory? Jakou má logiku, když musím financovat spotřebu někoho jiného?
Navíc nějaký chytrolín vymyslel systém, kde všechny bytové jednotky přispívají ročně přástkou 10.000 kč garážistům, majitelům podzemních garážových stání.
Není to vysoká částka ale opět, jeslí něco nevlastním, a ani nemám možnost to využívat k účelu, k jakému to bylo zřízeno, proč mám někomu jinému přispívat na údržbu majetku.
Existuje / má někdo zkušenost jak tyto zvrácenosti let minulých napravit? Prostě e mi nelíbí styl kde v SVJ někteří vytváří náklady zvýšenou spotřebou, ale platit musí všichni stejně.
Předem děkuji za připomínky a náměty
Libor
Chci se zeptat, zda máte někdo zkušenosti s rozúčtováváním nákladů za provoz společných prostor v SVJ nikoli dle výměry nebo počtu osob na bytovou jednotku rovným dílem.
SVJ si tento, dle mého, diskriminační způsob rozúčtování odsouhlasilo před 10 lety. A tak se náklady na společné prostory jako je výtah, úklid osvětlení se rozúzúčtovávají na bytovou jednotku. Nikoli podle toho kdo kolik spotřebuje (podle počtu žijících osob).
Deset let je dost dlouhá doba, aby se věci znovu začaly řešit podle aktuálních potřeb.
Co jste těch 10 let dělal?
Nikdo jiný, než samospráva / SVJ / správce to za vás nevyřeší.
Nikdo jiný, než samospráva / SVJ / správce to za vás nevyřeší.
No to není tak úplně pravda. Pokud SVJ odsouhlasí věc, která diskriminuje některé vlastníky, lze se obrátit na soud a soud může rozhodnutí SVJ zrušit.
Nevím, kolik je v SVJ členů, ale mimo SVJ to nevyřešíte. Na vašem místě bych oběhl především ty, kteří doplácejí na ostatní tak, jako vy, pak nechte svolat členskou schůzi a odhlasujte si nové, rovné podmínky. Pokud dostatečný počet členů neseženete, nevím, jak vám pomoci. Pak by to asi chtělo šikovného advokáta.
...všechny bytové jednotky přispívají ročně částkou 10.000 kč garážistům, majitelům podzemních garážových stání.
Není to vysoká částka ale opět, jeslí něco nevlastním... když tedy 10.000 Kč není vysoká částka, proč řešit nějaké drobné za výtah a osvětlení schodiště... zbytečný dotaz
...kde všechny bytové jednotky přispívají ročně přástkou 10.000 kč garážistům...
1. každá bytová jednotka po 10.000Kč?
2. všechny bytové jednotky v součtu 10.000Kč?
3. v tom případě, jaký je počet bytů, skládajících se na těch 10.000Kč?
Děkuji za komentář ale když v malém bytě máte dva dospělé dítě a psa který potřebuje venčit určitě nadělají vetší spotřebu než 1 člověk.
At to ud+ěláte jak chcete vždy to bude pro někoho nefér stejně jako nyní Vás! Ideál v tomto asi neexistuje!
Nema vyznam, aby ste sa tom vrtali, len rozostvete celu bytovku, kvoli par korunam. Ako chcete spravodlivo pocitat napr ten vytah? Priklad s 5 clennou rodinou je od veci, rovnako ako s psami. Budete mat nejakeho vytahoveho dozorcu, ktory bude ludom stikat listky za kazdu jazdu krat pocet poschodi? Zacnete aj ludi vazit, ved predsa tazsi clovek = vacsia spotreba.
Dajte sem presne cisla, kolko bola platba za vytah na cely objekt a kolko za vas byt.
Myslím, že přesná čísla jsou k ničemu. Ovšem alespoň objektivní rozdělení plateb podle počtu obyvatel v bytě, popř. podlahové plochy bytu je naprosto na místě! Stejně tak příspěvek na garážové stání, pokud nemám ani auto ani stání! Vy byste raději doplácel ze svého na ostatní, jen abyste "nerozeštval celou bytovku"? Já tedy ne. A jelikož je to mimo SVJ v podstatě neřešitelné, je vaše rada mimo mísu.
Dobrý den, děkuji za komentář. Nejde vůbec o rozeštvávání ale o sjednání nějakého pořádku. Proč by měla jeda osoba platit stejně jako 5 a více osob. Předpokládám, že lidé jsou aspoň nějak inteligentní a nechtějí si nechat platit svou spotřebu někým jiný. Spravedlivé to asi nebude nikdy, ale, jak by musela jedna osoba využívat společné prostory, aby se vyrovnala 5 lidem?
Možná je to měsíčně pár korun ale ročně už půjde o stokoruny a v průběhu několika let o tisíce zbytečně vyhozené oknem.
Jenom jsem chtěl vědet jaké zkušenosti druzí a jak to řeší.
Zajímavé. U nás to podle lidí funguje dobře podle obsazení bytů nahlášeného Správci domu (NEPLÉST S SVJ!) a bez hádek a emocí si to všichni vzájemně hlídáme. Co se výtahu týká, ten v současném domě nemáme, ale v dřívějším bydlišti platili všichni podle počtu osob v bytě. Vždyt ho může využít každý byt pro jízdu o jedno patro. Znám to, mám hůře pohyblivou tchýni, bydlí v přízemí a výtahem jezdí do sklepa a k zadnímu vchodu do domu.
všechny bytové jednotky přispívají ročně přástkou 10.000 kč garážistům, majitelům podzemních garážových stání.
Co im platia? Viete opat dolozit doklad, kde je to jasne napisane, za co je tych 10 000 a na co sa minu?
Ono je nejprve dobré si vše vysvětlit, protože příspěvek 10000 garážistům vypadá jako holý nesmysl.Než začnete něco měnit, vyjasněte si všechna pro a proti. Účtování podle počtu osob má nevýhodu, že se někdo musí zabývat neustálým zjištováním kolik lidí ve skutečnosti v bytech bydlí a to vůbec nefunguje. Lidi nic nehlásí a tak je vždy jednodušší rozůčtovávat podle m2. Taky neřeším jestli mám 100m2 a bydlím tam sám nebo někdo má 60m2 a jsou tam 4 osoby
@satam : ja ziadam povodcu otazky, aby dokladmi dolozil, co je tych "10 000 pre garazove statie".
Druha vec : uctovat podla poctu osob v byte neprinesie ziadne vyrazne uspory, napr ja platim v 12 poschodom panelaku 2.93 eura mesacne vytah a 1.18 mesacne elektrinu spolocnych priestorov (sadzba je rovnaka pre kazdy byt, bez ohladu na pocet osob a plochu). Za taku smiesnu sumu nema vyznam robit rozbroje a cirkusy alebo zlozito pocitat, kolko osob kde je. Sam chodim aj na niekolko mesiacov v roku na chatu, kde pracujem "z domu", to by som mal ziadat potom ulavu na vytahu? Nehovoriac o tom, ako chodim pesi, kvoli kondicke a vytah pouzijem obcas, ked mam tazky nakup alebo rozmernu krabicu. Vid tiez dochodcovia, ktori cele leto su kdesi v zahradnom domceku.
Mi přijde jako vhodný kompromis platit podle podlahové plochy.
Příspěvek 10 000 ročně (to je něco přes 800 Kč na měsíc) za podzemní garáže mi přijde hodně. Docela by mě zajímalo vyůčtování.
Co by dělala soudružka na sociálce, kdyby viděla při podání žádosti o příspěvek/doplatek na bydlení takovou položku?
Pokud si to platně rozhodlo, neudelas s tom nic než se odstěhujes
Další možnost je nové hlasování.
"přispívají ročně přástkou 10.000 kč garážistům, majitelům podzemních garážových stání" - určitě nepřispíváte garážistuˇ, ale na společný majetek...
Na tohle se chodí jinak, jelikož jste člen vyloučený z užívání garážového stání, Můžete se domáhat náhrady těch, kteří užívají... Ale toto právo nemá nic společného s tím, že jste povinen na společný majetek, tedy společné podzemní garáži přispívat
V SVJ to NIKDY nebude 100% spravedlivé, to ani nejde...
zkus PortalSVJ.cz
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.