Nejste přihlášen/a.
Existuje více druhů " PPR plastů" , vhodných pro různé aplikace, třeba pro vyšší teploty STABI PLUS, FIBER BASAL T PLUS a taky FIBER BASAL T OXY
PPR potrubí pro horkou vodu zvládne 90°C bez problémů, otázkou je jaký průměr potřebujete a jaký je tlak vzduchu.
Vy se živíte navrhováním potrubí? A co množství vzduchu? Znečištění? Tepelná izolace potrubí? Případně filtry? Doporučuji kontaktovat projektanta potrubních rozvodů - TZB se specializací na průmyslové rozvody technických plynů. Tady to nejspíš nevyřešíte. Příliš specifické na laické názory této poradny.
Pane inženýre, vy byste si nechal dělat projekt u odborné firmy i na králíkárnu. To je OK, ale ne každý to považuje za nutné, zvláště pokud se jedná o nějakou malou záležitost bez nároků na špičkové vlastnosti.
Rozvod vzduchu v PPR je možné, i teplého. Nesmysl to vůbec není. Já mám v PPR rozvody na mnoho míst, s tlakem až 8 atm.
K čemu je to třeba?
Ne nejde použít. Na rozvody tlakového vzduchu se používají polyamidové trubky, které jsou pro to určené
Provozní tlak v potrubí PPR a PP-RCT, pro stlačený vzduch, musí být pro teplotu do 20°C max. 16 barů - pro teplotu do 60°C max. 8 barů.
udává výrobce PPR.
"Nejde použít" je nesmysl, PPR je určený i pro stlačený bzduch.
0,5 bar do 90°C je naprosto v pohodě.
Uvědomte si , že potrubí z PPR je určené pro rozvody pitné a užitkové vody. Na to je to certifikované a tomu využití pak přísluší i uzavírací ventily. Naproti tomu rozvody plynu mohou obsahovat nečistoty, které ničí vnitřní povrch potrubí. K tomu tedy potřebujete daleko pevnější např. polyamidové nebo i nerezové potrubí. K tomu patří i filtry a i jiné ventily. PPR potrubí použijte na vodu. Na rozvody plynu se porozhlédněte trochu jinam.
Pane Cukrář, a kde máte napsáno, že to, co jste uvedl jako příklad je určené pro rozvody vzduchu? Je tam uvedeno něco jiného, než tvrdíte!
To je ale jen do 60st.C Určeno pro suchý a neznečištěný vzduch. Pro požadavky tazatele nevhodné - je mimo teplotní rozsah.Bylo by to na ůkor životnosti, což si žádný projektant nedovolí navrhnout. V případě havárie a újmě na zdraví, by se pak zodpovídal projektant. Proto, jak jsem psal, PPR je především o dopravě pitné a užitkové vody. Na vzduch to má velmi omezené použití. Asi jako lopata na rytí
U plastových trubek klesá tlaková odolnost se vzrůstající teplotou. Čili aby trubka měla požadovanou tlakovou odolnost, musí být teplota omezena. Pokud je tlak média nízký, je pravděpodobné, že deklarovanou teplotní odolnost lze překročit. PP nemá problém s teplotou 90°C, vždyt se z něj dělají rychlovarné konvice.
Orion má pravdu, ty potřebuješ projekt s kulatým razítkem i na králíkárnu.
Vzduch půl baru a max. 90°je OK. Jediný na co by potřeboval trošku znalostí je navrhnout velikost, tj. délka potrubí, průtok a tlaková ztráta, aby to nějaký ten větráček utáhl použitelně a přitom to nedělal zbytečně velký (a tim i drahý)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.