Nejste přihlášen/a.
Zdravím, mám čtvrtým rokem automat na uhlí Viadrus A4W. Obsahuje trubkový výměník s trubkami o vnitřním průměru 50 mm, ve kterých jsou vloženy "turbulátory", které mi po několika sezónách začaly křehnout a rozpadat se. Bohužel, Viadrus už kotle nedělá a náhraní nejdou sehnat:
Ne, že by bez nich kotel nefungoval, ale účinnost skutečně zvyšují. Rád bych je tedy něčím nahradil. Ty původní byly z plechu 0,7 mm, materiál nevím, ze začátku to vypadalo jako nerez, ale byly magnetické. Přece jen je tam vyšší teplota a agresivní prostředí. Prakticky by mi stačila plochá tyč 35x cca 1 mm, ze které bych si to naohýbal, ale nic takového prodávat nevidím. Kupovat plech a stříhat se mi to moc nechce, je tam 11 kousků. Nějaký tip, kde sehnat pásovinu 35x1..1,5mm?
Taky existují spirálové turbulátory, ale jsou drahé a většinou pro větší průměry trubek. Nevím, jak toto vyrobit a obávám se, že by tam byla větší tendence k zanášení popílkem.
Tady vám plech i nastříhají, sice za "pár"kaček, ale přece... mají i nerez...pošlou nebo osobní odběr...8 prodejen... a máte A3W...A4W nenacházím
Jak jsou dlouhé? Před ohybem...u Ponastu jsou šroubovice s možností čištění trubek výměníku, sice ručně, pákou z boku, ale stačí to, jednou za pár dnů. První kotel je v provozu šestý rok a turbulátory bez zjevného opotřebení...
Teď nejsem doma,po paměti odhaduji hloubku trubek na 45 cm. Jsou vodorovně, takže se kolem turbulátorů celkem zanáší, ale před větším čištěním to v pohodě řeším udělaným nástavcem na vysavač a jednou za týden, nebo dva turbulátory vytáhnu a trubky projedu kartáčem na vrtačce.
Sehnat černý plech asi půjde (tyhle výdejny nee, jsem od Brna). I na polském allegru jsem našel 1mm plech 1x1 m (až se mi nechce věřit, že by něco takového posílali, ale třeba jo. Trochu horší bude ho dělit, přístup mám k menším pákovým nůžkám v omezeném prostoru. Flexou, nebo šukačkou by to moc pěkné nebylo. Rrozhodně by bylo pohodlnější mít možnost takovou pásovinu koupit.
Tak zatím jsem jen ručními nůžkami vystřihl z pozinku 0,7 mm náhradu za ten jeden rozbitý. Počkám pár týdnů, co to bude dělat, předpokládám, že zinek se brzy spálí a nevím, z čeho byl originál, jestli taky jen pozink (nejspíš ano), nebo nerez.
Zkoumal jsem ohýbáním ten poškozený, po 4 letech je ten plech všude v pohodě, krom těch míst, kde to ohýbali, tam je to hodně zkřehlé. Problém vypadá v tom, že to ohnuli na běžné ohýbačce, tedy na malém poloměru a narušená struktura brzy vyhnila. Navíc v tom úzkém místě bude nejvyšší přenos tepla. Proto jsem svůj plech ohnul na větším poloměru.
Když jsem prouzdal po netu, tak mě ale zaujala jiná řešení, než toto primitivní naohýbání, která by z principu mohla fungovat lépe, především klást menší odpor. Jednak spirálové, ale tam bych se u hroizontální konstrukce bál zanášení. Takže spíš takové vlnkové "tvisted", kde bych čekal, že popílek projde u dna trubky snadněji. Rád bych to zkusil, ale k tomu už bych potřeboval pásovinu tak 45-48x2, což zase jedině vyrobit, nebo ubrousit koupitelnou 50x3 na 48x3.
Taky jsem našel na allegru firmu, která za rozumný peníz řeže podle výkresu z plechu i nerezu, ale to bych to prvně nusel otestovat asi s tím stávajícím plechem, jak funkčnost, tak vyrobitelnost. Raději bych tu nerez, ale předpokládám, že se bude hůř tvarovat. Taky nevím, jak dlouho v těch teplotách vydrží být nerezí. Na výstupu to sice nepřekračuje 140°C, ale na vstupu kolem těch 300°C asi bude.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.