Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, ptám se zde za bratra. Staví teď dům a po vzoru "když už, tak už" se snaží využít všech možných eko doplňků i takových záležitostí, aby byl barák když už ne úplně, tak aspoň co možná nejvíc energeticky soběstačný. Nicméně váhá s tepelným čerpadlem. Žel bohu nevím, který typ (voda/vzduch..), ale váhá a do tel. mi řekl - "on mi nikdo ještě nespočítal, jestli do toho mám jít nebo ne" (je to ekonom :D ). A tak se ptám, bez ohledu na typ, je tepelné čerpadlo dobrá investice? Nebo ne? Inženýrské sítě na pozemku jsou, nadto má už vyhloubenou vlastní studnu. (nevím, jestli je to pro toto důležité , uvádím pro úplnost). Díky za případné reakce! Pů
Pokud jde o nový barák, který má tepelné ztráty do 10 kW, tak si myslím, že je to nesmyslná investice s návratností odhadem nejdřív za 15 let ve srovnání s elektrickým vytápěním. V tuto dobu bude asi již tepelné čerpadlo na odpis. Navíc je trochu problém s výkonem. U systému vzduch-voda se dimenzuje na 75% ztrát přitom nejmenší vzduchová tepelná čerpadla mívají kolem 10kW. Podobně je tomu u systému voda-voda, které se dimenzují na 50% ztrát (navíc je nutné dělat vrt, nebo plošný zemní kolektor což je drahá záležitost, s vodou ze studny může být problém, pokud nemá vhodné složení bude zanášet výměník).
Zkuste si spočítat pořizovací náklady a provozní náklady tepelného řerpadla a jiného systému vytápění a uvidíte, co vám vyjde. Rozhodně bych šel do čerpadla od nějaké renomované firmy. Dejte pozor i na topný faktor, jsem sice laik, ale topný faktor 7 je podle mého názoru nesmysl (max 4).
Super, díky, nějakou takovou podrobnější odpověď jsem si představovala. Díky ale i Radkovi - solární systém prý už není taky moc rentabilní s ohledem na rychlou modernizaci, tak to bratr taky zamítá, ale s tím čerpadlem pomohl hlavně jirka. Díky moc!
Ano, muj bratr je ekonom a vzhledem k jeho pozici a ohodnoceni dokonce vynikajici ekonom. Jestlize si pozjistoval, ze solarni system je nerentabilni, pravdepodobne muze na svem baraku instalovat pouze neco, co skutecne nerentabilni je. Jeste neco k tomu cerpadlu, prosim?
doplněno 03.06.10 15:18:Energeticky nechce byt sobestacny plne, ale co nejvice, pricemz hleda co nejrentabilnejsi moznosti.
Nechci nikoho poučovat, ale je škoda, že se nezeptáte někoho z odborníků nebo projektanta na vytápění.
Pokud jde o tepelná čerpadla, existují nejčastěji 3 typy vzduch-voda, země-voda a voda-voda. Vzduch-voda je nejčastější instalovaný typ v naší zemi, asi ze 75%. Je nejlevnější a vývoj v tomto oboru jde nejrychleji. Výše uvedená informace, že se dimenzují na 75% tepelné ztráty objektu není pravda. Vzduch-voda se dimenzují na 100% tep.ztráty, země-voda na 80%.
Pokud si vyberete výrobce (ne čínu, ani nějakou garáž.výrobu) jste schopni dosáhnout COP (koeficient účinnosti) 5.0, který deklaruje, že pokud jednu 1kW tepla z elektrické sítě odeberete, dostanete 5 kW tepla do objektu.
Výše úspory je závislá i na tom jestli budete topit přes radiátory (cca 50-55 st.Celsia) nebo pomocí podlahového topení (cca 35 st.Celsia). Pokud budete chtít využít dotace z programu Zelená úsporám dostanate 50.000 Kč u země-voda, 75.000 Kč u ostatních typů. S dotacemi máte u typu vzduch voda návratnost cca 4,5 - 5 roků.
Solidní dodavatel Vám nabídne nejen samotné tepelné čerpadlo, ale pomůže s výběrem všeho potřebného pro topný systém, dodá ekonomiku provozu (s výpočtem návratnosti v závislosti na Vašem distribitorovi el.energie, hosp.vývoji apod) a navíc Vám zdarma zajistí podání žádosti o dotace.
Pokud chcete více informací o tomto oboru, hledejte například na www.tzbinfo.cz.
Jo a ještě k solárům - s jejich kombinací dostanete dotace i 160.000Kč.
Tepelné čerpadlo vzduch voda je sice možné dimenzovat na 100% tepelných ztrát, ale pak jeho pořizovací cena bude ještě výšší. Nejčastějí se topí při venkovných teplotách kolem 0, kdy nepotřebujete tak velký výkon. Čerpadlo tedy poběží jen vyjímečně na plný výkon a návratnost investice se nám ještě prodlouží.
Co se týče solárních systémů, nemám s tím velkou zkušenost, ale nedávno jsem slyšel zprostředkovaně informaci přímo od jednoho dodavatele solárních systémů, který prý prohlásil, že je to ekonomicky nesmysl nechat si instalovat solární panely.
Když zkusím solár jednoduše spočítat pro TUV. Bojler 200l s příkonem 2kW poběží tak 3 hodiny denně. Z toho plyne roční spotřeba 2*3*365=2136kWh/rok. Při akumulačním taryfu to je 4500-5000 Kč ročně. Na solárním systému za 50-70 tisíc ušetříte max 2,5 tis ročně. Návratnost je tedy min 20 let. Možná to nepočítám úplně přesně, ale úplně mimo snad taky nejsem.
Ještě bych doplnil, že je dobré dát si pozor na to, čím Vám firma, která bude vrtat díry pro sondy čerpadla, ten vrt následně vyplní. Rozhodně trvejte na tom, aby použili některý z výrobků, které jsou k tomu určené (např. Thermocem, Stuwatherm atd.). Hlavně menší firmy se snaží ušetřit za každou cenu a klidně do vrtu nasypou zpátky hlínu, kterou z něj odvrtaly. Vypadá to možná na první pohled logicky, ale v konečném důsledku Vás to může stát buď několik tisíc ročně za větší spotřebu elektřiny (snížením tepelné vazby) nebo několik desítek tisíc za převrtání a kupu ostudy, to když se ukáže, že došlo k porušení režimu podzemních vod v okolí stavby a příslušný úřad nařídí zrušení vrtu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.