Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Starsi elektroinstalace

Od: dean® odpovědí: 19 změna:
Zdravim,
jak prosim zapojit tuto skrinku? Uz bych zvladnul leccos, ale tady si nevim rady, privodni kabel faze a zem? Puvodne tam byla jen zarovka, coz je ok, ale tchyne chce upgrade a ja nevim co a jak.
Diky moc

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Nějak chybí informace. Nevidím žádnou skříňku, netuším, co je v ní za rozvod, jestli tam byla jen žárovka, pak to jde/nejde přes vypínač? Prostě nevím nic.

 


0x

Bez měření, není vědění. Musíte zjisti, ve kterých drátech je fáze.

Zřejmě v černém bude fáze, žlutozelený pracovní nulák.

Pak zapojáte hnbědy na černý, modrý na žlutozelený.

Pokud trošku rozumíte elektrice, tak to zvládnete, nebo volejte někoho, kdo tomu trošku rozumí.


diky, podarilo se, at ziji wago

Jste šikulka...

Dobrý den!

Podle způsobu, jak je ten původní žlutozelený vodič odizolovaný, t. zn. že je odizolovaná část před svorkou, dá se důvodně předpokládat, že plnil funkci vodiče PEN. V té odizolované části byl průběžně, bez přerušení připojen na svorku PE a koncem na svorku N v odmontovaném přistroji /svítidle/. Nemohl to být s velkou pravděpodobností jen "pracovní nulák". Jde patrně o instalaci syst. TNC a žlutozelený ja PEN. Rada, zapojit do zařízení, jehož třídu neznáme, se šňůrou s vodiči L, PE a N /podle barev/ jen vodič modrý /N/ a černý/L/ je mírně řečeno problematická. Co když ta připojovaná, nám neznámá "skříňka" je třídy 1 a "vyžaduje připojení vodiče PE.

Doplnění. Jestli je v té připojované "skříňce" žlutozelený vodič zapojen správně, jako ochranný, tak by měl být v přechodu na původní přívodní kabel připojen společně s modrým vodičem na přívodní žlutozelený vodič.

Ano, zž drát ze zdi patří nejprve na svorku označenou PE nebo tzv obráceným stromečkem a až potom provést propoj na svorku N či modrý drát. Tazatel sice neukázal, ale snad můžeme předpokládat, že se jedná o koupelnovou skříňku. Většina z nich obsahuje zásuvku a tam, bez ohledu na materiál skříňky, je zemění potřeba. A tak se znovu ptám, proč p. Cukrář rozdává rady hraničící s nebezpečím.

Když nevím, co je na druhém konci toho slaněného kabelu, tak bych v žádném případě nedoporučoval zapjojit jen modrý. V případě, že je skříňka plechová, případně je v ní třeba zásuvka může to být životu nebezpečné.

"...at ziji wago"

...a použil jste wago určené pro slaněné vodiče?

 


0x

Upgrade na co? Na mini jadernou elektrárnu? .

Ne, jen o elektrické křeslo pro tchýni.

 


0x
Nemam tusenino jake skrince to pise asi se upsal a chtel napsat svorkovnici

 


0x

Stručně - černý na hnědý, zelenožlutý a modrý ze slaněného kabelu spojit a společřně připojit do svorkyy proti zelenožlutému ze zdi (není to úplně O.K., ale ničemu to neodporuje).

Mimochodem - na ty slaněné vodiče by měly být nalisované dutinky, připojit je jen tak do čokolády je podle předpisů nepřípustné!

Dobrý den!

P. "magdon", naprosto s vámi souhlasím s tím problematickým a tudíž nepřístupným připojováním licny bez dutinky do "čokolády". kde se zajištovací červík do té licny "zavrtává", devastuje ji a spoj není kvalitní. Jak je to ale u starých retro bakelitových čokolád, kde v dutině pro vložení vodičů je osazen přítlačný pásek, přes který šroubky přitlačují vodič k tělu svorkovnice? Tam jsme vkládali i slaněné vodiče bez dutinek. Ty ostatně tehdy ani nebyly běžně k mání. Nebo se konce zpevnily cínováním. Cínování bylo běžné i v profesionálních - továrních výrobcích. I prodávané flexo šůry měly tehdy konce vodičů cínované.

Když byly v čokoládách ty přítlačné pásky, slaněné vodiče v nich žádný předpis nijak neřešil a bylo to asi v pořádku. Jenže ty pásky tam byly docela vopruz, někdy dost překážely (zvlášt při zasouvání licny) a tak se běžně vyndavaly. Ostré hrany šroubku pak licnu doslova přeřezaly. Nové "čokolády" (podle "dokonalých" norem EU?) už ten pásek neobsahují.

Cínované konce byly podle normy (číslo už neznám a hledat to nebudu) přímo povinné. Teď jsou už řadu let přímo zakázané. Nikdy jsem se v praxi nesetkal s tím, že by to způsobilo nějaký problém (cínuju dodnes )

 

Já pamatuji hliníkové dráty, kroucené spoje, asi délku 2,5cm, obaleny textilní izolačkou.

Tak podle normy.

Je dobré, že se normy mění, Ale když zmiňjete cínované konce, co na nich bylo špatně, že se to nesmí?

Přeji krásnou, slunou neděli.

milancukrar - Co je špatného na cínovaných licnách netuším, ale někdo mi říkal, že se pocínovaná měděná licna v podstatě chová jako hliníkový drát. Takže není dost pružná a po dotažení se časem vymačká a spoj se uvolní. No možná, ale já jsem se nikdy s tímhle úkazem nepotkal .

magdon®

děkuji.

111®

když není dutinka a chci si dát práci s jejím nahrazením, vezmu jeden drátek z licny, namotánsi z nějna stopce vrtáku závit vedle závitu trubičku, tu pak nasunu na licnu a propájím. A je to pevný až až...nikdy ten spoj pod šroubkem není tak namáhaný aby se to ulomilo...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]