Nejste přihlášen/a.
Plexisklo určitě ne, když už, tak se používá polykarbonát (dutinkový). Ale právě v tomto období, kdy napadne sníh, spousta takových polykarbonátových ,,skleníků´´ kolabuje.
Učitě bych použil sklo na skleníky. Ovšem ten skleník na obrázku má zásadní konstrukční problém - málo žeber, tudíž se pod zátěží sněhu kroutí a příliš velké tabule skla pak praskají. Určitě bych uvažoval o zesílení kostry, evtl by možná nebylo špatné ty střešní tabule udělat užší - v půli šířky dát nosné žebro - pokud to lze, ono není moc vidět, jak je ta konstrukce řešena
Polykarbonát zátěž sněhu vydrží, jen použít o správných rozměrech (síla/tlouštka, s dutinkami, ...). Spíše se pod vahou sněhu zhroutí celý skleník nebo praskne sklo (i s dráty) pod sněhem nebo při krupobití.
No, nechci a nebudu se přít - jak se říká, každý svého štěstí strůjce Bydlíme na Vysočině, máme dva skleníky, jeden je starý přes 50 let, rám z T profilů, do toho tmelené sklo. Druhý je z Limes, tudíž plechové profily, do nich jen vložené sklo. Sněhu jsou tu kvanta, krupobití zažily taky nepočítaně. Ovšem známý z Ostravy dopadl před necelým týdnem jinak - a nebyl sám, prostě polykarbonát není špatný materiál, pokud z něj neuděláte skleník . On nevydrží totiž ani to krupobití - příbuzný jej má u Zábřeha na pergole a loni mu nevelké kroupy prosekaly tu vnější stěnu - původně to nebylo vidět, ale tím, jak do toho prší, je v tom plíseň a vypadá to hnusně
Dobrý den. Ten skleník vám navrhoval a vyráběl kdo? Nepřipadá mi to na sériovou výrobu,když každé pole je jinak široké. U továrně vyráběných a montovaných skleníků se používala drátoskla a šířka odhadem cca 50cm. Bez tmelených spojů jen s montážním překrytím ocelovým pozinkovaným profilem. Vaše šíře skla je však znatelně větší, tudíž tam bude působit ve větší míře i namáhání na tah. Způsob uchycení tmelením však omezí i dilataci skla, čímž namáhání skla překročí kritickou mez a sklo tak praskne.
Dle mého názoru je to špatně spočítané, jestli vůbec se tím někdo zabýval , spíše podomácku vyrobené a toto je důsledek. Pokud chcete aby se to neopakovalo, konstrukci musíte vyztužit pokud tam nejsou další nedokonalosti v uložení skel, pokročilé korozi a podobně. Možná dospějete k názoru, že bude lepší vše zbourat a pořídit staticky a konstrukčně lepší.
Pokud si u nějaké firmy necháte na potřebný rozměr nařezat polykarbonát (cenově u mne bylo výhodnější, čistý řez a navíc nemám odpad, který si firma zpracuje), nejspíše prodají i tmel na lepení. Mám takto nalepeno na stříšce nad balkónem s plochou 190x300cm (děleno na 6 polí) asi 25 roků. Žádný problém, ač někdy jsem měl obavy, že desky nárazový vítr vyfoukne. Samozřejmě je lepší ještě nějak fixovat úchytkami. Do skla bych určitě nešel, ač je asi levnější. Sklo je těžké.
Navíc s polykarbonátem mnohem bezpečnější, než si nechat na sebe spadnout skleněné kusy, i zaneřádit zeminu střepy.
Mám skleník 14 let hliníkový koupený, usazený na 4 betonových patkách. Občas (rok - dva) skleník od patek odšroubuji, patky přendám na jiné místo a s ženou celý skleník přeneseme na nevyčerpanou půdu. Je lehký. Palram hybrid délka 310 x šířka 185 x výška 209 cm.
1. Pole jsou poměrně široká a plocha velká
2. V polích by mělo být drátosklo, ne obyčejné sklo.
3. Pokud do gumového profilu nedostanete sklo zpátky , polykarbonát tomu už vůbec nepomůže. Ten má i mnohem větší tepelnou dilataci a potřebuje hustší podepření, aby se neprohýbal.Při dilataci pak vydává praskavé zvuky, protože se nemá kam protáhnout. Polykarbonát nejspíš nepůjde vůbec použít , kvůli nevhodné původní konstrukci. Zkuste nafotit detail uchycení skla, popřípadě naskicovat, přidat rozměry a poslat výrobcům skleníků, jestli si s tím neumí poradit.
Ještě mě napadlo jednoduché provizorní řešení. Odstranit všechna porušená skla i ta neporušená na protilehlé straně krokví a v celém poli přes hřeben natáhnout nějakou pevnější fólii. Vymyslet pak nějak uchycení a odvod vody
Nahradit sklo nějakým plastem (PMMA, PC, PET) samozřejmě můžete, vzhledem k vyšší pružnosti by desky praskat neměly a pokud zvolíte výrobek určený na povětrnost, tak životnost by měla být dostatečná. Ovšem plasty, narozdíl od skla, propouštějí UV záření, čili pod těmi plastovými tabulemi bude trochu jiné prostředí než pod skleněnými, jestli by to nevadilo. Každopádně bych zkoumal, proč sklo praská.
Kdyby to bylo průstřelem či úderem, tak by střed pavouka byl kruhovitě rozdrcen a ze středu by vycházelo mnoho vlasových trhlin. Máte to uprostřed, tak možná se jedná o nějaké pohyby konstrukce, ale netuším, jestli by to udělalo pavouka. Sníh ve spolupráci s větrem nevím, při nějakém silném poryvu by se to možná stát mohlo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.