Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Spodni frézka

Od: madmik® odpovědí: 12 změna:
Dobrý den. Obdržel jsem od rodičů spodní frézku rojek (asi F3300N štítek je nečitelný) z roku výroby 1997. Jsem hobby výrobce dřevěného nábytku. Takže jsem si něco takového přál. Průser je že dle videí na netu kdo používá frézku má malé frézy podobné horní a tahle má úchyt frez skoro 28mm. Dá se nějak předělat na menší frézky at nekusim kupovat nové. Případně když kupovat nějaké rady na nějaký set?

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Já teda servisuji profi stroje, ale tenhle Rojek je zřejmě opatřený klasickou hřídelí - nejběžnější je průměr 30mm, těžké čepovací frézky mají 40mm, některé číny mají zase naopak i menší hřídele. V každém případě - toto je stroj na frézy s dírou, Což je spíše výhoda, protože ty frézy jsou běžné, umožňuje to i hlubší profilace díky většímu průměru nástrojů.

Ano, existují i frézky na stopkové nástroje - nejčastěji jde víceméně jen o ,,štokrle´´ do kterého se upne horní frézka hřídelí nahoru a pak se do toho používají stopkové nástroje. Ale to je opravdu spíše takové nouzové šudlání, ten Rojek není ani co do robusnosti žádný zázrak, ale je to daleko lepší stroj, než ty na stopkové frézy.

Krom jiného - sice je fotka vzhůru nohama, ale i tak je zřejmé, že ta hřídel točí max 9.000 ot/min, což je naprosto nedostatečné pro ty stopkové nástroje, naopak je to celkem slušná hodnota pro třeba drážkovačky průměr 125mm s dírou . Pokud Vám ty nástroje přijdou drahé, zkuste projít nějaké bazary, nebo na FB je vidím často za symbolické ceny

No, koukám na tu druhou fotku - rezatý je to tedy fest. Rozhodně ale nedoporučuji příliš brousit. On ten Rojek není bůhvíco, ale už jsem viděl dost fréz a srovnávaček zprasených tím, že dotyčný vybrousil na stole vlny. Tady bude navíc nejdříve uvolnit ty kruhy, jejich vyndávání je nezbytné při celé řadě operací na frézce. Mě se na podobné odrezovací operace osvědčuje Brunox

oleje.cz/...

Vy máte výhodu, že máte stroj na hraní, ne na to, aby nydělával. Doporučuji nespěchat, opakovaně to tím Brunoxem prostříkat, setřít a klidně znovu. Ty kruhy postupně uvolňovat poklepem, ovšem opatrně, je to litina. . Jak už psali kolegové, bude nutné dokoupit distanční kroužky, ideálně různých tlouštěk- oleje.cz/...

Ovšem zcela zásadní bude jak vypadá mechanismus zdvihu hřídele - jestli je to zrezlý jako ten stůl, tak to bude skutečně běh na delší trat.

Poslední poznámka - ta fréza na fotce, ta je nasazená obráceně to je Vám doufám jasné, že? Ta hřídel se totiž točí PROTI směru ručiček při pohledu na stroj shora. Jednak proto, že většina truhlářů jsou praváci, takže přisouvají dílec zprava do leva. Ano, jistě by to šlo i přefázovat, ale bacha, ta matice by se při obrácených otáčkách povolovala a to nechcete.

Co se týče návodu - Rojek sice už dnes stroje nevyrábí, jen to tahají z Číny, ale předpokládám, že na strší stroje dokumentaci ještě vedou - zkuste kontaktovat pana Ladmana rojekstroje.cz/...


Děkuji moc. Ano vím byla nasazena dcerou která si hrála.

Mechanismus vypadá lépe. Viz foto

No, ta vodící tyč na snímku není úplně ve skvělém stavu , Každopádně - opět tyče i vodítka důkladně vzít tím Brunoxem (nebude-li k mání stačí i WD40, ale ten Brunox je na rez jednoznačně lepší) , stejně tak určitě prostříkat ten trapez zdvihu vřetene a převody zdvihu až k tomu bakelitovýmu kolu , pak to zvolna zkusit rozhýbat - musí to chodit zlehka, důležité je zkusit, jestli ty vodíví tyče nemají vůči pouzdrům vůli, často se to projeví zejména při horní úvrati zdvihu. Mimochodem - nějaký kroužky tam jsou, to je vidět, ale rozhodně doporučuji při práci umístit frézu co nejníž na hřídel a kroužky pak nahoru, nad frézu. Zejména u takových hobby mašin je to důležité, ony moc tuhostí hřídele neoplývají.

 


2x
Asi ti úplně nerozumím o co ti jde. Spodní frézky mají v drtivé většině případů hřídel o průměru 30 mm.
Sice existuje možnost dát na spodní frézku stopku z horní frézky, ale není to dobrý nápad. Stopkové frézy potřebují úplně jiné otáčky, nežli mají spodní frézky.
Spodní frézky točí podle potřeby od 3000 ot/m do 9000 až 10000 ot/m.
Stopka do vrchní frézky točí od 20000 ot/m výše.

 


1x

I kdybyste na to sehnal nějakou redukci, tak bych se obával, že obrábění nebude kvalitní z důvodu nízkých otáček. Pro obrábění je důležitá obvodová rychlost a stopkové frézy jsou malé a vyžadují vysoké otáčky, což tento typ stroje většinou neumožňuje.

 


0x

Skúste doplnit foto tej upínacej hlavy.

 


Děkuji za odpovědi. Zůstanu tedy u velkých fréz.
Doplním ještě dotazy :
"známý" mě radí nechat si vysoustružit vymezovací kroužky mezi utahování frézy a frézy samotné. Někdo čirou náhodou manuál k tomuhle stroji nemá? At se kouknu co se musí kde štelovat atd. Horní deska je hodně rezavá: obrousit a čím pak natřít? Koroze je dost hluboká a smirk to pořádně neobrousí.

Zkorodovaný povrch nejdříve očistěte od rzi co zvládně jemné smirkové plátno, nemusí to být nijak dokonalé, oprašte a pak natřete zastavovačem koroze Festprimer. Takto ošetřený povrch dále nekoroduje a něšpiní dřevo rzí, lze i dále natřít běžnou barvou.

Vymezovací kroužky různých tlouštěk musíš mít. Jinak tu hlavu neutáhneš. Buď nechat udělat, nebo koupit, třeba Pilana market to prodává.
Návod k tomu moc nepotřebuješ. Tím velkým kolem vepředu se šteluje výška, hloubka posunem pravítka.
Nevím jak to má dělanou změnu rychlostí, ale většinou bývá dvourychlostní motor a dvě řemenice. Takže celkem čtyři rychlosti.
Nějakej velkej čepovák budeš točit něco mezi 3 a 4,5 tisíci, klasický hlavičky šest nebo osm tisíc. Někdy i deset tisíc otáček.

Dobrý den! Také spodní frézku používám / jako hobby/. Koupil jsem samodoma výrobu, velmi dobrý stroj vyrobený jako "melouch" odborně v továrně na výr. obr. strojů. Používám frézy různých průměrů a tlouštky / výšky/ a frézovací "hlavu" s výměnnými noži. Proto je k tomu potřeba sada vymezovacích kroužků různé síly /výšky/. Společně jsem tenkrát koupil i hoblovku, jejíž stůl byl také "postižený" rzí. Stačilo napřed rez narušit chemicky, tenkrát nátěrem naftou, dnes bych použil WD. Pak bych to prachsprostě obrousil smirkem a pak ošetřil voskem na mazání ploch obráběcích strojů. O definitivní "doleštění" se pak postará obráběné dřevo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]