Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, potřeboval bych znát nějaké zkušenosti. Po 5 letech, kdy byl udělán betonový nájezd pod auto na zahradě (pouze pod kola), se z 5m na jedné koleji přelomil přibližně 50cm. Zřejmě zde bylo zanedbáno nějakých výztuh. Pod osobním autem vše drželo dobře. jelikož se však potřebovala udělat nějaká práce pomocí těžké techniky (nejtěžší max. 10t), tak bohužel kolej podlehla. Celý nájezd je asi 10cm tlustý. Rád bych prasklý kus vykopnul a nahradil novým betonem. Tak, a těď právě potřebuji poradit. Jelikož je to malé množství rozhodl jsem se koupit hotovou směs, ale ve stavebninách mají 2 druhy (značky), a to od fi. Sakret a Marmorit (Knauf). Celý blok vyztužím kari sítí. Ale potřeboval bych poradit jakou z těchto směsí, aby životnost a pevnost byla dobrá. Případně jaké máte osobní zkušenosti. Vím, že položit zámkovou dlažbu jistě z vás hodně doporučuje, ale na chalupu se mi to moc nezdá.
doplněno 25.05.10 08:19:Tak jsem se informoval původního zedníka, a on to prý odléval také tím betonem od Sakretu, místo čerstvého betonu.
jelikož se jedná o lokální opravu, (beton typ neporadím) doporučoval bych na (relativně) svislé hrany odlomeného betonu provést natavení asf. pásu izolace tak, aby tam vznikla jakási dilatační spára (mezi starým a novým betonem) a poté bych zabetonoval nově tu odebranou část. Ideální je spáru na povrchu ošetřit nějakou asf. zálivkou nebo nátěrem, aby tam časem nelezla voda a v zimě se ta spára nerozevřela. Obecně tyto spáry mohou dělat problémy a do budoucna byste to mohl opravovat často. Mnou uvedené spíše zvažte, resp. vydumejte, jak to ošetřit proti vnikání vody mezi starou a novou část, páč je to jak u vozovek (to znáte), jak je někde prasklinka do roka tam máte díru jak vrata díky mrazovým cykům v jarnním (po-zimním) období.
Proto se často např. u vozovek použije frézování 40mm a celoplošný obrus = nejsou spáry, a pokud jsou prořezávají se řezačkou spár a zalévají modifikovanými asf. hmotami. Ale to sem spíše zabředl do záležitostí spár.
na pytli jsou uváděny pevnosti směsi v Pascalech. Vemte si ten, kde udávají vyšší pevnost. rozdíl v ceně minimální, kvalita - nesrovnatelná
No právě, 40kg pytle od Knauf s pevnosti 30MPa stoji 99Kč a Sakret ten samý pytel 124Kč, ale pevnost jen 25MPa, což mě právě taky zarazilo, proto jsem chtěl vědět nějaké zkušenosti.
jak jsem psal, čím větší udávaná odolnost v tlaku, tím víc by měl vydržet. např. podkladový beton má odolnost něco kolem 15 MPa, a ten kvalitnější i kolem 45 MPa v tlaku. standard je 25MPa
Sice je to každá jiná značka, ale stejně nevím že 5MPa a takový cenový rozdíl, člověk by řekl, že by to mělo být právě naopak.
doplněno 25.05.10 09:43:ještě bych se rád zeptal, zda je lepší tedy koupit směs již napytlovanou, nebo si koupit jednotlivé pytle s cementem, betonářkým pískem, a to pak "spatlat" dohromady.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.