Nejste přihlášen/a.
Nemějte obavy. Z dotazu je patrné, že nejste elektrikář. Obecně se uvádí, že se 1,5mm² měděný kabel jistí deseti ampéry, snese však mnohem víc. V bytech není neobvyklé jištění 13A. Jištění se volí podle potřeby, pak se na to vybere kabel, když vyhoví v tomhle případě 1,5mm², může tak být. Závisí to hlavně na délce a způsobu uložení. Můžete být úplně v klidu, protože kdyby to nebylo v pořádku, neprošla by elektroinstalace revizí.
Dva zatížené vodiče 1,5 mm2 v kabelu uloženém B dle ČSN 33 2000-5-523 ed.2 snesou trvalé zatížení 17,5 A. Jistič s nejbližší nižší jmenovitou hodnotou je 16 A. Instalace je v pořádku. Když okruh přetížíte, tak jistič vypadne. Od toho tam je. V praxi jsou výkonné kuchyňské spotřebiče zapnuté jen krátkodobě, takže žádné nebezpečí nehrozí. 2 400 W můžete mít zapnutých trvale.
Uvedu příklad-boiler s příkonem 2000Wattů, tažen plochým kabelem 2Bx1,5mm², po čtrnácti letech rekonstrukce a ty vodiče totálně elektricky zdegradované. Už bych nikdy nenatáhl žádný kabel k takto silným spotřebičům 1,5-tkou. Je dobře, že se tahají zásuvky a přívody k silnějším spotřebičům 2,5mm².. Ona dovede zdegradovat i 2,5mm² za 11 let, pokud na ní jede každý den cca 10-12 hodin fritéza 2500W (v restauraci), taky krásně ta měď změkne..
Bojler 2000W je necelých 10A... Plně běžně 1,5mm2 a to jsou kabely 40 let staré...V životě jsem neviděl při běžném použití měděný kabel zdegradovat... Jedině následkem úmyslného přetěžování... Obecně lidé na západě jak se u nás říká používají pro jištění 1,5mm2 16A jistič.. A ta měď změkne kde, ve spojích? Nebo celé vodiče?
Přesně tak. Bojlery jsou ukázkou, kdy jsou vodiče totálně vyhřáté a Fastony skřehlé na rozpad s krytkama.
Kdo 1.5 obhajuje, tak není elektrikář nebo vůbec netuší, co se děje ve vedení.
Není to jen o vodiči a jeho odporu. Jde o spoje.
Pro ty, kdo nevědí co je elektrická degradace vodiče: Pokud jste někdy po nějaké době vyměňovali na pistolové pájce na letování součástek tištěných spojů měděnou "smyčku"(drát, většinou nejdostupnější 1,5mm²), tak jste si mohli všimnout, že drát původně byl tvrdý a po přepálení smyčky ve špičce po určitých hodinách práce je drát měkký, tvárný, ohebnější, změní se barevně z oranžové na růžovou, je prostě vyhřátý.. Foto či video nemám k dispozici..
Měď vyměkne na přechodových odporech (spojích).
Ne ve zdi...
Je vidět, že nechápeš.
olin a boban správně uvádějí příklady.
Zbytečná námaha někomu něco vysvětlovat. Proto jsou normy.
Ten vodič to víceméně snese. Nesnesou to ovšem propoje. Vodič určitě nevede v jednom kuse, ale přerušuje ho po trase několik průběžných zásuvek. Každý spoj má pak přechodový odpor a čím víc watů na konci vedení, tak tím víc napětí se ztratí na spojích (šroubkách a wagovkách či věnečkách).
Ztráta napětí na takovém odporu se ihned přeměňuje v teplo a spoj se upaluje. Tím se přechodový odpor ještě více prohlubuje a zásuvka se vypálí.
Na 2,5mm2 se to děje zanedbatelně až vůbec při kvalitně odvedené práci.
...
Nechápu lidi, co si udělají podlahy, obklady, linku, nábytek a rozvody nechají nevyhovující.
To budete zase vše stěhovat a sekat? Nebo čekáte, až vše vyhoří a koupíte vše včetně bytu v novotě?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.