Nejste přihlášen/a.
Ahoj, má tady někdo zkušenost nebo porovnání, jestli jsou nějaké rozdíly mezi 250w a 370w čerpadly typu Dambat IBO WZI250, Omnigena, Kopro, Mouse 60 a pravděpodobně dašími podobnými? Před rokem jsem domů hlavně na splachování a praní použil Dambat IBO, na obrázcích se mi nejvíc líbilo takovým "technickým" vzhledem, žádný plasty, parádní cena, zlákalo mě v popisku mosazné oběžné kolo (je opravdu mosazné a stejně to asi bude i u ostatních "značek"), mosazně vypadající čelo (jak se ukázalo, jen tak vypadá, je to jen barva a totéž u Omnigena), mezera mezi samotným čerpadlem a motorkem (případná netěsnost ucpávky ho tak hned nevyplaví), uváděný příkon jen 250W a přitom tabulkově vyšší tlak i průtok než 370W typy (ovšem změřeno taky 370 místo 250w ...).
Ale k věci, po roce provozu, odhadem to může být tak 500-700 provozních hodin, už čerpadlu klesá tlak. Nové mělo mít teoretických až 3,5 baru, teď dosáhne tak polovičního tlaku (+ sací výška cca 2-4m).
Co v něm může být vyběhanýho? Když sundám víko, oběžné kolo vypadá, aspoň z přední strany, nepoškozeně, totéž opracovaný prostor kolem kola v litinovém odlitku těla čepadla (takže předpokládám že za kolem snad taky bude vše v pořádku). Jediné, kde si nejsem jistej, jestli nenastal prouděním úbytek materiálu, je právě to víko, které je zevnitř, v porovnání s víkem z nového Omnigena, jakoby šnekovitě vybraný, ale ten tvar mi přijde moc přesnej na to, aby ho vytvořila proudící voda. Nemá někdo podobnou zkušenost? Případně, dají se tyhle díly někde koupit? Já je nikde nenašel, jen oběžné kolo pro Mouse60, které je dle webu průměrem, otvorem i vzhledem stejné, ale je stejné doopravdy? A pomohla by jeho výměna, když lopatky vypadají jako nové?
Jde mi o to, že to IBO mám, jak píšu, zapojené doma a teď jsem koupil z Allegra to Omnigena, že přijde na chatu, kde shořela plastová vodárna.
Tak teď máme dilema, jestli na chatu dát to nové Omnigena a to domácí IBO nějak uzdravit (pokud to jde), nebo ho přehodit (není to tak jednoduchý) za nové Omnigena a to slábnoucí IBO zapojit a nechat dožít v přízemní chatě bez nároků na tlak (snad tam ještě vytáhne vodu ze studny, je tam hladina o něco níž).
Předem díky za případný zkušenosti či postřehy.
Vcera v tesku byla vodarna za 1600,- (50%)
Není to ztráta tlaku způsobeno spíše spadlou vodou, nižší hladinu ve studní? 700 hodin jen na splachovani?
Taky jsem před lety koupil do zásoby na chatu v Hypernově celou za 11 stovek Akorát právě temhle plastákům jsem se teď už chtěl vyhnout, dělají děsnej kravál a co mám z chaty zkušenost, točil jsem tam na střídačku 2 podobný a to minimálně 2xza letní sezonu. Mají zbytečně velkej příkon (600 a 1200w), takže se vypalují kontakty v tlakovým spínači, napraskl plastový ejektor a tlak tak klesl asi na polovinu, časem přestane těsnit ucpávka a pokud už oběžný kolo definitivně přirezlo k hřídeli, tak je to konečná - právě nedávno, takže už zbyla jen jedna a ta ,údajně (ještě jsem tam nebyl) teď shořela. Možná opět jenom spínač, a nebo, opět, netěsná ucpávka a voda v motoru (výrobce tam nějak zapomněl na mezeru, kudy by případná voda tekla pryč, už jsem ten motor jednou takhle sušil a doplnil o vyvrtanou díru pro ten případ ...)
Jinak na hladinu vody se musím podívat (je tam blbej přístup), studnu máme 8m, voda je obvykle kolem 4m, studna je ve svahu nad domem a čerpadlo na podlaze sklepa = cca ve 2/3 výšky studny, takže sání i v případě prázdný studny max z 5m (ale má silnej přítok), v případě dlouhýho nepoužívání a deštů dokáže voda vystoupat i nad úroveň čerpadla.
Těch 700hodin není jen na splachování (2 záchody), ale i 3 pračky a zalévání zahrady - k tomu teda neslouží jenom tohle miničerpadýlko, ale za ním zapojené poctivé velké DAB 750W, které skrz něj vodu vlastně jen tahá
Těch hodin bude možná i víc, opakovaně nevypnul tlakovej spínač, opakovaně se prorazil triak v průtokovým spínači, přes půl roku se netěsností kolena ve studni občas zavzdušnilo sání - ve všech případech pak čerpadlo běželo řadu hodin.
Trh je zaplavený výrobky s podobnými nebo dokonce identickými parametry, ale od různých značek. Je to protože prodejců je víc než výrobců, někteří prodejci si tak objednávají produkty od výrobců, kteří je pak označí jejich značkou. Tyhle produkty jsou fakticky stejné, liší se pouze značením. Když toho objednají velké množství, můžou si dovolit i připlatit za nějakou změnu vzhledu, provedení atp, ve velkém množství se zvýšené náklady rozplynou. Jsou i výrobci, co vyrábějí jedině pro různé prodejce, dělají identické nebo hodně podobné výrobky pro různé značky, přitom svojí vůbec nemají. Bohužel existuje i klonovaní a kopírování, to je nejhorší. Když nějaký produkt má na trhu úspěch, je sice nelegální, ale výhodné takový produkt reverzním inženýrstvím okopírovat a s ošizením hlavně ve výrobě (materiály, zpracování, zjednodušování částí atp.) ho vyrábět. Samozřejmě kvalita a spolehlivost těchto produktů je ve srovnání s originálem úplně jinde. Pokud jde o kompatibilitu náhradních dílů, závisí to na konkrétním výrobku a jeho výrobci. V některých případech mohou být náhradní díly mezi podobnými produkty různých značek zaměnitelné, jindy by to mohlo způsobit problémy. Točivá čerpadla jsou citlivá na těsnost a opotřebení, zejména lamelová a zubová a vadí jim hlavně nefiltrování písku všech velikostí a s tím se pojí nutnost čištění filtrů. Písek obsahuje oxid křemičitý, který je tvrdý jak blázen. Opotřebení, které má vliv na tlak může být nepatrné. Proto kvůli menším nárokům na údržbu jsou vhodná vibrační čerpadla, typ malyš, ale jsou do menších hloubek a výšek.
S priekupníkmi máte pravdu.
S točivými čerpadlami len čiastočnú. Studňu je potrebné mat vystrojenú v prvom rade tak, aby k uvoľňovaniu a nasávaniu piesku pokiaľ možno nedochádzalo. Okrem piesku poškodzuje čerpadlá aj kavitácia, hlavne v prípade, ak sú prevádzkované na hrane ich sacích možností.
Lamelové ani zubové čerpadlá sa k čerpaniu vody do domácností, pokiaľ moje znalosti siahajú, nepoužívajú. Ak pominieme ručné pumpy, tak sa používajú predovšetkým odstredivé (viacstupňové či injektorové / JET) či plnoprietočné.
K malyšovi asi toľko, že problém s uvoľňovaním piesku svojim vibrovaním skôr zhorší. V niektorých prípadoch tak moc, že ho komplet zasype.
Taky jsem měl na vodárně různé jednostupnové čerpadla většinou vše plast ,a asi po třech letech tlak dolů,tak jsem koupil vícestupnové nerezové oběžné kola(opravdu jsou nerez,měl jsem rozebrané),tiché a stolitrovou nádrž natlakuje opravdu rychle ,mám ho asi 5 let a výkon neklesá,kupoval jsem v českém obchodě. allegro.cz/... .
Viditelně nic opotřebovaného jsem nic nenašel,je fakt že ve studni je hodně železitá voda ty jednostupnová čerpadla po třech letech tu 100litrovou nádrž natlačila cca asi po 15 minutách,tet to vícestupnové sotva minutu a tak potichu že občas zajdu do sklepa jestli je tam vše v pořádku jinak pro Misa myslíte ,že před pěti lety bylo české allergo?chápu každy příspěvek i absurdní se počítá ,ten odkaz je na typ čerpadla co jsem instaloval a pro upřesnění kdyby to někomu pořád nedošlo tak jsem ho koupil zde,nemohl jsem jen hned najít web firmy. prodoshop.cz/... .
Máte kvalitného domáceho výrobcu a to Sigmu,no stále hľadáte ako lacno nakúpit a potom sa stažujete. Nové dvojstupňové čerpadlo vám s jednou výmenou upchávky vydrží v pohode 10 rokov a motor je prakticky večný.
Pokiaľ dáte kvalitnú spätnú klapku hneď nad výstup z čerpadla,tak upchávku vymenite možno raz za celú životnost čerpadla a utahnut možno raz za rok,ak to tečie veľmi,slzit to má,tým sa vlastne bráni vydretiu. No pre niekoho je lepšie menit celé čerpadlo za nové po dvoch-troch rokoch a prisôsobovat vývod a prívod.
Já nějaký Sigma čerpadlo ( 1fázový a tuším jednostupňový), později sériově posílený dvoustupňovým (než mu shořel přetíženej motor, hnal jsem 3f z jedný fáze přes kondík a odstředivý rozeběh toho 1f roztáčel obě společně, divočina používal k zalévání a byl to děsnej rachot, i když bylo na zahradě položený na pneumatice a schovaný v dřevěný stříšce s těžkou ipou. To bych do sklepa fak nechtěl + k tomu ta věčně ukapávající ucpávka.
Tak se vrátím na záčátek vlákna - snižování maximálního tlaku čerpadla asi bude opravdu opotřebením. Víko u Dambat IBO je z nějaký ("mosazně" nastříkaný)hliníkový slitiny, zevnitř je po roce dost okyslý a to asi bude ten problém. Když jsem jentak z kýble zkusi zapojit fungl nové Omnigena se špuntem ve výstupu, nejdřív se nerozeběhlo (příkon 1200w) - přiléhalo moc natěsno (nebo nepřesně?) víko k oběžnýmu kolu. Po povolení šroubků víka o půl závitu už hezky tiše běželo, ale tlak (při nulové sací výšce) dosáhl sotva 3 barů (má být 3,5) a při lehkém dotažení na těch 3,5 vyskočil. Takže to vypadá, že i desetinky milimetrů úbytku materiálu jsou zásadní.
Jinak obě ty čerpadla podle mě používají něco na způsob ejektoru, do prostoru kola nevede jen sací a výtlačná díra, ale i třetí mezi nima, ktará, tipuju, vede zpátky do sání a zajištuje tak zvýšení tlaku pomocí opakovanýho průchodu části vody.
Tak a teď babo raď, kde na to IBO to víko sehnat?
Jiinak ještě k příkonu - obě mají štítkových 250W, reálně IBO 250w bez tlaku a 370w při 1,7barech , Omnigena 200w naprázdno a lehce přes 400w při 3 barech.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.