Nejste přihlášen/a.
A můžeš nám říct proč bude vypínat N vodič? Dle čsn se vypínají vodiče, které mají napětí proti PE! Jinak je to úplně zbytečné a taháš lidem prachy z kapsy.
Zeptám se - proč to chcete odpojovat? Mám venkovní zásuvky celoročně, jsou určené na venek, mají IP. Jak vypadá ta vaše? Jestli je na to stavěná, neměl by být problém...
Ničemu to nevadí. Vypínač musí být dimenzován na proud 16A! . Pokud má zásuvka krytí IP54 je s víčkem.
Jinak čistý sníh elektrický proud nevede! 95% spoluobčanů venkovní zásuvky nevypíná , a když,tak z vbezpečnostního hlediska. (kvůli dětem, nebo kvúli sousedům, aby negrilovali na vaší elektriku. Jinak to fakt cenu nemá..
Ale proti gustu... žádný dišputát.
Tak sousedy by snad nenapadlo natáhnout si prodlužku od nás... ikdyž člověk nikdy neví. Myslel jsem dát tam vypínač taky z toho důvodu, že pak někdy přijde nějaký chytrák a začne, jestli na tohle máme revizi, proudový chránič a nevím co ještě... v domě jsou staré rozvody a dělat takové úpravy kvůli jedné zásuvce momentálně fakt neplánuji... asi tam dám ten sporákovej a budu zapínat jen, když budu venku používat (to nebude moc často - sekání, řezání...)
Ano ke zvýšení bezpečnosti, ale popisuješ jak si měřil unikající proud , ve vlhkém počasí a jak odpínal pr. chránič.
Ano to je jeho účelem, že odpojuje při unikajícím proudu. Chceš nám říct, že, když se zásuvka zanese jak píšeš,udělá se
vodivá mapa apod., že tomu pomůže vypínač? Nééé. Když ta zásuvka bude v popisovaném stavu a bude vypnutá vypínačem -je fakt,že se nic dít nebude. Pán, ale potřebuje sekat zahradu, i zapne vypínač pro zásuvku a ouvej tma .
Proč? No zareagoval chránič. Ale víme, že je chyba v tomto obvodu. Proto norma doporučuje, aby předřazený
vypínací prvek vypínal pouze zařízení v poruše!
Venkovní zásuvka by měla mít samostatný okruh a proudový chránič ... a tím chráničem to také vypnete ...
A jako bonus, pokud to bude vypínat testem, splní povinnost kontroly funkčnosti, danou výrobcem... Na druhou stranu, pokud to bude vypínat shozením mechanicky, chránič dýl vydrží... Co teď?
Tomkk, šak jo. Když to bude shazovat testem, vydrží to jen asi dvacet tisíc pokusů, když páčkou, tak čtyřicet tisíc. Při jednom shození ročně by to měl vzít v potaz, ne? Proto píši, co teď - mechanicky anebo elektricky?
Klasický vypínač ke světlu to nezvládne, a pro tento případ bych doporučil dvoupólové odpojení tedy jak F tak N. Takže velký 3F vypínač. Ještě jde o to jak je to daleko a jestli k té zásuvce nemá přístup někdo náhodný. Pak bych to vypínal stále..
i když to bude řešeno jen jednou za rok, investice to není až tak šílená... - já bych šel do takovýchto rozvaděčů
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.