Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zateplení tenčím polystyrenem - rentabilnost

Od: zatepleni odpovědí: 21 změna:

Dobrý den, jaké máte zkušenosti se zateplením polystyrenem tlouštky 50mm? Jedná se o dům stavěný z klasických pálených cihel. Na netu jsem si sice našel spoustu informací, ale některé se různí: konkrétně jsou různé názory na kondenzaci vlhkosti. Z dostupných informací jsem došel k závěru, že tepelná úspora i s polystyrenem tl. 50mm bude, ale aby tím nevznikly jiné problémy. Zateplovat dům sice budeme polystyrenem tl. 100mm, ale u jedné z obvodových zdí to možné není, takže tam bychom byli nuceni použít jen 50mm polystyren. Děkuji za odpovědi.

 

 

21 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x
Tak se zateplovalo v 90 letech. A kvůli plísním a nedostaečnych úspor jsou všechny baráky davno znovu a lepe zateplení. Až si našetříte na 150mm tak zateplujte.
tm

Máte pravdu, že 5 cm je asi nesmysl, ale nějaká úspora to je (i 2 cm polyše odrazí nějakou zimu/teplo). Na lodžii máme sklo a rozdíl to udělá v mrazech asi 8 stupňů (při -8 jsme na lodžii na nule, při -10 je tam -1). Dávat 15 cm, to už můžu bydlet v polystyrenové krabici. Od 90. let se ale mnoho změnilo - zimy prakticky neexistují, význam zateplení narost značně v létě, ceny energií šly značně nahoru... Pokud bych neměl peníze a jednalo by se o nějakou větrnou hůrku, asi bych ještě šetřil na 15 cm. V závětří bych se nebál dát těch 10 - 12 cm. Tam kde tazatel navrhuje 5 cm bych zvážil nějaké opatření v interiéru - aspoň nějaký obklad (palubky?). Hodně zdaru!

U tenkých tlouštěk izolantu bude rosný bod ve zdi a to způsobý vlhkost a plísně a rapidní snížení životnosti zateplovaciho systému.
Polystyrenová krabice- to je právě to scestné smýšlení z 90 let kdy se u nas začinalo ve velkém zateplovat a zedníci si zlehčovaly prácu tím že nedodržovaly pracovní postupy.
Zimy sice už nejsou tak mrazivé, ale náklady na energie se zvětšují a také v létě je větší horko a kvalitní tepelná izolace zabrání přehřivání domu.

 

makk

1x

Já mám poněkud jiný názor. Podle mě nemá smysl zateplovat starý barák 200mm polystyrenem, protože tak jako tak ho nezateplíte dokonale. Samozřejmě více je lépe než méně, ale na druhou stranu lepší něco, než nic. 50mm je sice dost málo, otázka je kolik % celku je ta jedna zeď a jak je orientovaná.

Ono jestli máte nyní ztrátu řekněme 15kW a z toho 9kW je podlaha a strop, odečtete ještě okna a zjistíte, že řešíte třeba 4,5kW. A jestli těch 4,5kW srazíte na 2kW nebo na 0,5kW není zas takový rozdíl, protože celý barák bude pak mít 12,5kW resp 11kW. Čísla jsem si vymyslel, ale jde prostě o to, že i kdybyste snížil ztrátu obvodových stěn na nulu, pořád vám u starého baráku dost zbývá.

el
Taky pravda.
Např. Zateplení dvojnásobkem izolace nepřinese kýžený efekt když je na stěně několik oken s 2 sklem a to teplo bude utíkat právě touto cestou.
Zateplení je třeba řešit komplexně.

To je rozumný názor. Lepší něco než nic a 5 cm polystyren také odvede službu, i když je to spíše nouzovka. Problém může vzniknout tím, že díky nedostatečné izolaci nebudete mít rosný bod v izolaci ale ve zdi. Ale nejspíš se to bude týkat jen nejmrazivějších dnů v roce a těch zase tolik není, a pálené cihly jsou hydrofilní, prodyšný a dobře vodu absorbující materiál (v tomto několikanásobně předčí beton), čili s vodou se umí do jisté míry vypořádat, teoreticky by se tedy nemělo nic stát. Ale samozřejmě je lepší nechat si to posoudit odborníkem na místě.

makk

Nezateplný barák má taky rosný bod v nosné konstrukci a nic se neděje.

To sice jo, ale nemá na sobě neprodyšný dekl v podobě PS desek, takže ta voda pak lépe odvětrává. Voda ve stěně zatepleného baráku (bez odvětrávací mezery) může odvětrat jen směrem k teplé straně, což při vyšších vlhkostech v interiéru může být problém, ale myslím, si, že spíše by s tím měl problém beton, cihla si s tím poradí.

Nezateplný barák má taky rosný bod v nosné konstrukci a nic se neděje.
Ano, máte pravdu, ale jakmile ho zateplíte, nemá kudy odcházet rosný bod a vzniknou plísně. Mnoho domů sundávalo lepidlo, nebo doplňoval silný polyš, aby se rosný bod dostal do polyše.

makk

Příčinou plísní bývá nejčastěji nedostatečné větrání. Lidi většinou se zateplením mění i okna a i ty nejhorší plasotvá okna jsou 10x těsnejší, než stará socialistická s kovotěsem. Předtím nebylo třeba větrat, potom už to je nutné. Bohužel spousta pseudoodborníků neustále traduje zažitý nesmysl, že větrat se má pouze nárazově. To je nedostatečné.

Ze začátku máte pravdu, ale pak již nikoliv

spousta pseudoodborníků neustále traduje
to lze sdělit o jakémkoliv názoru, co navrhujete Vy za větrání?

Takže jednoduše řečeno zateplování bez rekuperace jsou vyhozené peníze. To můžu rovnou všude nechat okna na mikroventilaci a vyjde to nastejno . Plísně se tvoří tam kde je rosný bod. A rosný bod závisí především na teplotě. Příklad z praxe. Kuchyň v rohové místnosti domu. Teplota vzduchu uprostřed místnosti 22, vlhkost 45. Ale, zmerme si teplotu pod linkou u zdi. Jsme na 15 stupních a 65 vlhkosti. Ono to jde totiž neprimoumerne tyto dvě veličiny. No a když si změříme povrchovou teplotu zdi, tak se nám to blíží k podmínkám rosného bodu, začne se v tomto místě srážet voda a následně nastupuje plíseň. Havarijní situace může nastat, když tento bod je mezi izolantem a zdi.

Pane Honzo, až na větu Takže jednoduše řečeno zateplování bez rekuperace jsou vyhozené peníze.
s Vámi plně souhlasím.

Spousta domů má jen zatepleno, nemá rekuperaci a má to v pohodě. Důležité je, aby i po zateplení nebyly tepelné mosty, které pak dělají místy nízkou povrchovou teplotu.

To bylo psáno v nadsázce.. taky si myslím že stačí běžné větrat a udržovat vlhkost kolem 50% a nebude problém.

Omlouvám se, pane Honzo, taky jsem si říkal, zdali je to nadsázka, ale to víte, dneska se to často nepozná.

Ano, souhlasím s vašim sdělením v dnes 10:12

 

 

el

0x
Ano názory se různí, jde o rosný bod. 5 cm je málo. Na druhou stranu musela by být delší dobu intenzivní zima aby se to negativně projevilo.
Tam kde máte možnost dát jen 5 cm, dejte minimálně grafitový polystyren, popř. Zvažte použití PIR izolace , která má zhruba 2 x lepší izolační schopnost jak bílý polystyren.

Druhá varianta je udelat to tak aby bylo možné zvolit víc jak 5cm izolace, kde jsou limity, že to nejde?
100mm není moc, v celkové ceně za fasádu se tolik nepromítne to když zvolíte větší tlouštku.

 

zatepleni

Děkuji všem za odpovědi. Ten tenčí polystyren nechceme dávat kvůli finančním úsporám, má to jiný důvod. Bydlíme na ulici,kde jsou domy v řadě za s sebou. Mezi naším domem a sousedovic domem je dvůr, který patří taktéž sousedovi. Se sousedem jsem plánované zateplení řešil a jemu by se nelíbilo, kdybychom dávali tlustější zateplení, protože by se mu tím zmenšil dvůr. Já to chápu, je to jeho pozemek. Tenčí zateplení by schválil.

Soused povolí 5 cm a 10 cm nikoliv? Tak je to k.kot. Až bude on něco potřebovat, tak mu také vyjděte vstříc.

Nejlépe říct to sousedovi do očí a nemusí zateplovat vůbec..

 


0x
Jakou úsporu na tom polystyrenu očekáváte? Všichni tvrdí že polystyren je zlomek ceny zateplovaku. Osobně bych pod 12cm nešel. Nebo aspoň 10cm šedy. Mám docela respekt z rosného bodu. Třeba chlapi, co mi zateplovali střechu, tvrdili, že už viděli x případů zeleniny pod polysem. A to se vyplatí.

 


0x

Zatím bych zjištoval, proč opravdu nejde zateplit silnějším polyšem, pokud to je opravdu tak, použít dražší materiály, které na slabou tloušku mají stejný odpor, jako u silného polyše.

třeba, nebo i jiné...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]