Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zemní kolektor tepelného čerpadla země voda

Od: milancukrar® odpovědí: 33 změna:

Dobrý den, milý rádci.

Začínám studovat ohledně tepelných čerpadel a jsem u zemního kolektoru.

Nevím (ne)výhody jednotlivých uložení, zdali drážku, širový výkop a dvě trubky postranách, nebo široký výkop a spirála, či plošné do plochy.

Co kdo poradíte z vlastní zkušenosti?

Děkuji


 

 

33 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pepa224

4x
Soused to má udělané, cca 80 cm pod zemí, plocha 20x30m, takhle...fungovat to funguje účinně do -10°,ovšem celá zahrada vedle baráku je vysušená a stromky usychaji ,žere to živiny kolem dokola.
Můj kamarád má 2 zemní vrty hluboké 100m,je to nejúčinnější,(ale taky nejdražší--1m vrtu 1200kc valassko) v trubkach je medium, obehove čerpadlo honí dokola a v akumulacce je furt 52°C. Je to vhodné spíš pro novější typy staveb. Podlahovka v přízemí a radiatory v horním patře.
Můžu se zeptat, jak to může žrát živiny?
Dovedu si představit, že to zahradu více vychladí nežli okolí a pak rostliny mají pomalejší jarní nástup.
ahoj*

Živiny to nežere akorát to ochlazuje půjdu takže tam pak asi nic moc zjara neporoste

 


2x
Cca před 4 lety švagr dělal zemní kolektor posledním způsobem. Navrhla to firma, která to dělala.
17.01.23 20:01

Díky.

 


2x
Co se týče kolektorů, tak vše je odvislé od toho, jak vám spočítá projektant výkon čerpadla a následně kolektor. Z toho se bude vycházet, jak velký kolektor je potřeba. Jsou asi tři základní typy. Meandr (zabere asi nejvíc místa), smyčky (poslední obrázek) a pak slinky kolektor (druhý), který se využívá v případě menšího pozemku. Ohledně vysychání travy. Děje se tak v případě poddimenzovani kolektorů, který tu půdu nadměrné vychladí. Jinak podle mě není pravda, že má toto čerpadlo celou zimu stejny faktor, protože se kolektor v průběhu zimy vybíjí, klesá jeho teplota tím pádem i účinnost a v nevýhodě je vůči vzduchovém u čerpadlu například při počasí, jaké bylo poslední dny. Ve finále nemusí být scop diametrálně odlišný. Já bych hodně váhal, jestli pořídit top tichý vzduch a nebo si rozkopat a znehodnotit zahradu. Člověk musí popřemýšlel a zvážit.
Ano, je to tak.
Teplota v kolektoru rozhodně není konstantní a v průběhu zimního období klesá.
Je tedy relativně mnoho dnů v topné sezóně, kdy může být účinnost TČ vzduch/voda vyšší než u TČ země/voda.
Proto tvrdím, že reálný rozdíl nebude až tak velký (dokonce jsem i slyšel o dvou stejných stavbách každé s jiným typem TČ), kde byl SCOP prý téměř stejný.

Zatím díky, za informace.

 


0x
Z vlastní zkušenosti stroj na prvním obrázku by toho u nás moc nevykopal, u nás je samej šutr.

 


To zde nikdo nedělal zemní kolektor? Nebo kdo má znalosti?

On k tomu totiž Milane v dnešní době není téměř žádný důvod..
Schválně se mohu zeptat kolegy topenáře, jaké procento TČ voda/voda vs. vzduch/voda za posledních 20 let projektoval a jaké za posledních 10 let.
Ale dokážu to odhadnout i sám..

Je statisticky daleko více vzduch voda, páč je to jednosdušší. Firmy řeší jen problém, jak čerpadlo připevnit..

Země voda je provozně levnější, ale musí být plocha na kolektor..

Provozně levnější...
To vůbec není jednoznačné.
Objektivně vzato SCOP obou typů čerpadel bude velmi podobné.

Já to nevím, ale zatím u většině firem uvádějí, že je to provozně levnější zhruba asi o 30%.

To by muselo mít SCOP kolem 6,0 nebo i více..Tomu až tak moc nevěřím.
I kdyby to ale byla pravda, tak to u standardního RD (starého 50 let, ale zatepleného) udělá za rok úsporu cca 7-9000Kč (v dnešních cenách). Kolik budou stát výkopové práce+materiál a jaká pak bude návratnost?

Nevím, neznám, sbírám info...mám na to asi rok...

30 % nižší spotřeba oproti TČ vzduch/voda

Výhodou je, že se jedná o n ejefektivnější typ tepelného čerpadla (topný faktor se během roku nemění)

Tak se na stará kolena musím učit...

Pak i rekuperace...

 


Tepelná čerpadla země/voda vynikají vysokým topným faktorem. Teplo je čerpáno ze zemních vrtů, nebo z plošného kolektoru, jehož teplota je stálá, topný faktor tedy není závislý na venkovní teplotě.

Mistři, kdo mi přeloží do lidštiny červený text?

Páč já tomu rozumím, že v zimním období je země voda lepší jak vzduch voda?


doplněno 18.01.23 09:09:

Provozní náklady na tepelné čerpadlo země/voda

Roční náklady na provoz tepelného čerpadla země/voda jsou výrazně nižší než náklady na tepelné čerpadlo vzduch/voda. Spotřeba elektřiny je nižší, díky stabilnímu výkonu je nižší i spotřeba dotopového elektrokotle. Tepelné čerpadlo země/voda vystačí i s menším jističem a ve výkonech do 20 kW, nepodléhá revizím chladícího okruhu. Díky delší životnosti a stabilnějším provozním podmínkám jsou výrazně nižší i náklady na servis.


doplněno 18.01.23 09:10:

Spotřební složka ceny tepla

Náklady na spotřebovanou elektřinu včetně poplatku za jistič

Například: Tepelné čerpadlo vzduch/voda v domě s radiátory, bude mít průměrný roční topný faktor 2,5. Cena tepla pak bude 280 Kč/GJ.

Například: Tepelné čerpadlo země/voda v domě s podlahovým topením, bude mít průměrný roční topný faktor 4,5. Cena tepla pak bude 155 Kč/GJ.

Děkuji za rady...

Jak už tady někdo upozorňoval, tak zemní kolektor se taky v průběhu trvání zimního období ochlazuje. Na začátku března může klidně zemní kolektor být už tak prochladlý, že čerpadlo vzduch/voda bude lepší, protože venku už se citelně oteplí. Čerpadlo odebírá z plošného kolektoru teplo. Postupně se celá plocha ochladí a výkon z kolektoru postupně klesá. Na to švagra upozorňovala i ta firma, která mu to dělala. Ono asi hodně záleží, jaký je průběh zimy. Když bude prostě hodně dlouhé období mrazivo, tak bude lepší zemní kolektor. Když bude počasí jako letošní zima, tak může být klidně lepší čerpadlo vzduch/voda.

Nejlepší výhoda čerpadla země/voda je dle mého tichý provoz. Nebudete rušit sousedy hlukem venkovní jednotky (ventilátor). Já sám bych volil kvalitní čerpadlo vzduch/voda takové, aby byla co nejmenší hlučnost vnější jednotky.

v tom příkladu je rozdíl radiátory a podlahové topení. Jestli bude kvalitní čerpadlo vzduch/voda topit do podlahy nebo do velkých správně dimenzovaných radiátorů, tak topný faktor bude určitě vyšší než 2,5 a bude se blížit těm 4,5.

Milane..i v domě s radiátory může být SCOP cca 4,0. V případě podlahového vytápění pak o něco vyšší.. třeba 4,5. Záleží jak je systém dimenzován a spočítán.
Ani v zimě nemusí být vždy TČ země/voda účinnější než vzduch/voda. Posledních cca 20 dnů byla venkovní teplota až někde kolem +8 či+10stC..to je také kalendářně "zima".
Nespornou výhodu má kolektor v případě minusovych venkovních teplot. Tam u vzduchu rapidne klesá jeho účinnost spolu s výkonem.
@honzas1: Účinnost ano, výkon nikoliv (u kvalitního TČ). Takových dnů je ale za rok (nemluvím o horách) "nemnoho", řádově 5-10.

V domě má být podlahovka, jen koupelna žebřík...

Plocha na zemní kolektor je velká, to není problém...

jen zkrátka nevím, jaký systém vybrat a proč zrovna ten,...

Já teda neviděl čerpadlo kde by výkon neklesal. Možná to je dáno tím, že některé čerpadla dopuji patrony. Nevím jestli zubadan to takhle nemá pošmelene

Takže by bylo lepší vzduch voda, nežli zem voda kvůle stále teplejšímu počasí?

Někde jsem taky četl, že zeme voda je dobé na hory...

@milancukrar:

Musí se to řešit případ od případu. Pokud by byla na zahradě spodní voda 30cm pod terénem (i to jsem zažil), pak by zemní kolektor byl výhodnější, než když je zemina suchá. Pokud by na zahradě byla žula a do ní si mohl přes léto teplo akumuůlovat, pak by to opět byla větší výhoda.

@honzas1: Neřílkám že výkon TČ vzduch voda z nižší venkovní teplotou neklesá. Ale je rozdíl jak moc klesá a jak výrobce uvádí výkon. Mutsubishi Zubadan (neb Ecodan to má trochu jinak) když uvádí nominální výkon 8kW, pak tento výkon má i bez jakéhokoliv bivalentního zdroje až do teploty -15°C a ještě při -28°C topí výkonem 7,5kW (opět čistě kompresorem). Na opačném pólu kvality stojí nejmenované TČ vzduch/voda, které uvádí výkon 9,5kW...a při -15°C má výkon stěží 3kW..


Pane Martine, je tam jilovíté podloží, poblíž bude vsakování deštovky, co se nevyčerpe.

Zatím není rozhodnuto, jak to bude, ale projektant navrhl země voda.

Jílovité podloží a vsakování deštovky? Stále se musím učit

To ale Milane není totéž co zvodnělé podloží, kde voda neustále proudí a zeminu (kolektor) ohřívá.

Ale samozřejmě nemám v ruce výpočty, ani argumenty projektanta proč země/voda...Jen dávám své argumenty (což nutně nemusí znamenat, že mám pravdu). Nakonec to ale opravdu ve výsledku může být "nerozhodně" resp. nejednoznačně.


Jasně, tak jílovité a vsakování...je divné..

zatím sondy ukázaly, že mazlavo tam je...

 


Pane Martine, s tím jílovým podložím jsem to přehnal, podle průzkumu tam je vhodné podloží pro vsakování. Jen se zeptám laicky, co když vsakování se "propojí" s drážkou pro výměník, aby to zaplavovalo hadici výměníků. Má to vliv?

Díky.

Podle mne to nebude mít vliv téměř žádný.

Díky, na Vás spoléhám jako odborného poradce, abych nebyl úplně hloupý...

Pokud si dobře pamatuju, tak vlhká půda má vyšší výkonový potenciál než suchá. Nejlépe je na tom mokrá písčitá zemina.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]