Nejste přihlášen/a.
Kotel na tiuhá paliva (předpokládám bez akumulační nádrže) a termostatické hlavice?
To jsem tedy zvědav, co budete dělat až Vám ty hlavice zavřou (a nemusí zavřít ani nutně všechny).
3+1 to je bez problémů na vytopení pomocí klimatizace s funkcí topení. Cenové náklady nemnoho vyšší než ten kotel...pohodlí nepopsatelně vyšší. Ale nevím zda máte kam umístit venkovní jednotku.
Ta "klima" s funkcí topení by byla určitě komfortnější. Provozní náklady by byly ale určitě větší než u dřeva. Opět by se dalo snadno spočítat. Mohlo by jít, jenom odhadem, o cca 60-70 ti procentní snížení odběru el. energie, tedy kWh, oproti topení přímotopem. Ale k tomu se možná vyjádří, třeba i přesněji, i další.
A souhlas, co se týká toho problému s termostaickými hlavicemi. Neuvědomil jsem si, že u kotle na pevná paliva, je rychlé omezení výkonu kotle poměrně problémové. Ale vzhledem k uvedenému, že větší místnost se vytápí déle a menší místnosti rychle, tak by to šlo možná řešit tak, že by byly termostatické hlavice pouze v těch menších místnostech a v té větší pak ne a zde byl ventil otevřen naplno. Takže by radiátor tohoto pokoje byl schopen "odchladit" výkon kotle. A bylo by pak na zkušenosti, jak intenzivně v průběhu potřeby přikládat a topit. Některé starší kotle (třeba Viadrux a nevím jak tento zde) mívají i jednoduchou termostatickou regulaci výkonu, kdy termoregulátor, na základě jeho nastavení a teploty vody v kotli, přivírá dvířka přisávání primárního vzduchu pod rošt.
Pro případ opomenutí utlumení výkonu kotle bych aspoň instaloval prostorový termostat, který by zvukovým signálem informoval o dostoupení nastavené teploty v "řídící" místnosti (v té velké) a na jeho základě by se pak provedlo snížení výkonu (utlumení) kotle manuálně v předstihu, než by došlo k většímu přehřátí kotle a systému.
Jenom pro zajímavost. Já kdysi, v "dávnověku", měl upravený kotel Dakon, při topení hnědým uhlím, na automatický provoz tak, že jsem na jeho spodních uzavřených dvířkách měl osazen ventilátor s elektromagnetickou klapkou a toto bylo ovládáno prostorovým termostatem a spínacími hodinami. V nastavenou dobu a při pokleslé teplotě, se klapka otevřela a spustil se ventilátor. Kotel se rozhořel a při dostoupení nastavené teploty na prostorovém termostatu, se ventilátor vypnul a klapka uzavřela (přivřela) přívod vzduchu. Nastavení klapky bylo regulovatelné, takže byl zajištěn potřebný minimální přístup vzduchu, aby oheň nezhasnul. Byl to odhořívací kotel, takže ráno jsem nasypal plnou šachtu a odpoledne, po příchodu z práce, bylo krásně teplo. Pak jsem odstranil popel, opět nasypal plnou šachtu a totéž ještě případně večer. Fungovalo to dlouhá léta. Ale dnes by to určitě nevyhovovalo z hlediska "ekologie", nebot při rozhořívání toho přidušeného topeniště a topení HU, byl,po určitou kratší dobu, "produkován" z komína poměrně intenzivní kouř. Tehdy se to ovšem nijak neřešilo. Sousedé "kouřili" rovněž. Ale jinak to fungovalo plně automaticky a spolehlivě. Pouze bylo potřeba častěji vyčistit komín.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.