Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Pročetla jsem všechny diskuse o kotlích a vytápění, ale nenašla jsem nic podobného mému dotazu. Pokud jsem to přehlédla, omlouvám se. Bydlím v rodinném domku OKALale opravdu OKAL typ 117/38P - rok výstavby 1994 - nepodsklepený, obytné podkroví, zařízen jako 2 byty, v původním podobě, dosud bez rekonstrukce, bez fasády. Letos mě čeká výměna plynového kotle, takže od r. 1994 budu mít již třetí. Původně Vaillant 18 Kw, poté Dakon 24 Kw s vestavěným zásobníkem na vodu 60 l. Důvod častější výměny kotle je určitý konstrukční nedostatek. Nemám komín, kotel je umístěn v koupelně a kouřovod vede rovně na střechu (dle projektu RD Rýmařov!) . Údajně má být zlomený či zahnutý nebo jak to správně nazvat , aby se zabránilo znečistění. Nyní mám dva návrhy řešení - první turbo kotel, druhý kombinovaný kotel s možností ohřevu vody mimo topnou sezonu na elektřinu. Údajně prý plynový kotel při pouhém ohřevu vody mimo topení nefunguje správně. Může mi někdo poradit prosím, která alternativa by byla lepší?
Dále bych se ráda zeptala, pokud má někdo zkušenosti s okálem, jaká může být příčina, že mohu stále používat teplou vodu vždy jen na jednom místě. Chápala jsem to u Vaillantu, který byl pouze průtokový ohřívač, ale údajně měl být tento problém odstraněn při nainstalování kotle se zásobníkem. Ale není tomu tak. Děkuji
Pokud mohu poradit, tak řešení vidím v jednoduchosti, která přináší spolehlivý provoz bez nákladných a častých oprav. Instalujte turbokotel bez vestavěného zásobníku na teplou užitkovou vodu (TUV). Co nejblíže koupleny instalujte tlakový zásobník TUV nepřímo vytápěný topnou vodou z turbokotle. V zimě pojedete ambo jambo a v létě uzavřete všechny radiátory a pustíte topnou vodu jen do tlakového zásobníku TUV. Termostatem na kotli si nařídíte požadovanou teplotu TUV a je to!
Já myslím, že odpověď není tak jednoduchá. V každém případě souhlasím s tím, že plyn je levnější a operativnější. Nemusíte čekat až Vám zapnou noční proud. Pokud vůbec máte a používáte dvoutarifní sazbu.
Druhý problém je vidět už z dotazu. Turbo kotle se dělají jednak jen pro topení, to není Váš případ, a také kombi, tedy i pro ohřev TUV. Vy se zmiňujete o kombi kotli, ale domnívám se, že tím myslíte kombinaci kotle s nějakým externím zásobníkovým ohřívačem vody. Celé řešení závisí na tom, kolik máte kde místa. Jakou máte spotřebu vody(kolik je členů domácnosti), a také kolik do toho chcete dát peněz. Ve zkratce:
1. lze použít kombi kotel 24kW. Nedá velké množství vody, např. mytí nadobí a jedna sprcha najednou je strop. Chvíli trvá po puštění vody, než se nahřeje. Pak taky některé typy kotlů, např. DAKON škrtí průtok TUV dokud nemá správnou výstupní teplotu.
2. lze použít kotel s vestavěným zásobníkem. S tím zkušenosti nemám, předpokládám že vestavěná nádrž řeší problém opožděného ohřevu, a teplá teče okamžitě. Maximální průtok bude stejný jako předchozí řešení.
3. lze použít přímotopný zásobníkový ohřívač TUV. Na trhu jich jsou spousty, v různých objemech, záleží jen na vašich potřebách a místě. Někam se musí vejít. Stejně tak se dá koupit i plyn. kotel, který už má v sobě vestavěnou automatiku pro ohřev přímotopných zásobníků. Tohle řešení je sice trochu složitější, nicméně zase ušetříte na kotli, protože stačí kotel bez ohřevu TUV, který je levnější. Chce to jen vybrat správný kotel. Ne všechny tuto funkci umí bezchybně.
V každém případě doporučuji si nechat poradit od nějakého dobrého projektanta, a třeba nechat si to "postavit" na míru. Udělat si takové soukromé výběrové řízení u dodavatelů kotlů. Prostě to neuspěchat.
Lui, ještě k té dvoutarifové sazbě. Nemám ji a štve mě to. Kromě plynu mám i vysoké náklady na elektřinu. Asi je to přece jen znát, že všechno jede na drahý tarif celých 24 hodin. Kdo ví, zda by nebylo lepší přejít na elektřinu. Osobně ji mám radši. S plynem se nějak nemohu pořád spřátelit a trošku se ho bojímČasto při sepnutí si kotel tak trošku blafne, a to se mi vůbec nelíbí. Vím, že jsou tam bezpečnostní pojistky, ale stejně...
Dobrý den a děkuji za odpovědi. Asi jsem se špatně vyjádřila. Prostě teplá voda teče vždy jen na jednom místě. Takže pokud se v přízemí někdo sprchuje a někdo pustí vodu nahoře kdekoliv, dole teče okamžitě ledová. A nemusí to být ani nahoře. Nejde se ani dole koupat a přitom mýt nádobí. Dřív mi bylo řečeno, že to je průtokovým ohřívačem - že prostě víc nestihne a že to vyřeší kotel s vestavěným zásobníkem. Kotel jsem vyměnila, ale situace je stejná. Možná konstrukční chyba RD Rýmařov
Jank:
Moje doměnka je, že kotel dává malé množství teplé vody. Je to dost pravděpodobné. DAKON totiž aby udržel nastavenou teplotu TUV, snižuje průtok vody. A ten potom nestačí pro více odběrných míst. Možná to souvisí i se stářím domu, že jsou zarostlé trubky. To vám musí potvrdit na místě někdo místní(instalatér, apod).
Takhle na dálku se domnívám-
a) že řešení s vestavěným boilerem by pravděpodobně nic neřešilo. Stejně jste závislá na velikosti průtoku TUV kotlem.
b) že by bylo lepší řešení s nepřímotopným ohřívačem TUV. Princip je ten, že topným okruhem z kotle je ohřívána voda v tomto zásobníku. Dělají se tuším od 80 do asi 1000 litrů. Záleží jen na tom jakou máte spotřebu TUV a kolik máte místa. Ohřev vody v takovémto zásobníku je zaležitostí max 40 min. Existují i 200l ohřívače, které ohřejí vodu z 10 na 50st za cca 20 min. Některé se dělají i s přídavným elektrickým ohřevem. Ale ohřev elektrikou je podstatně pomalejší, potřebujete dvoutarifní sazbu, Hodiny, instalace atd. A hlavně průtok vody tímto zásobníkem není škrcen kotlem. Možná by to vyřešilo právě ten problém více odběrných míst. Voda současně dole i nahoře.
lui, má boiler se 60 litry teplé vody až 80°C. "snižuje průtok vody." takže nesníží průtok. To dělají průtokáče.
Mám stejný systém a nedělá mě to.
Ale pokus všude pustit slabě jen teplou snad tazatelka vyzkoušela.
Pánové Milane a Honzo, tak teď si připadám jako největší trouba Řeším někdy docela složité věci (jsem nucena je řešit), spoustu jsem už byla nucena se naučit a takováhle pitomost mě nenapadla... Teď jsem to zkusila. Pokud pustím všude jen malinko horkou vodu, tak trošku teče - sice je to nepoužitelné, ale teče. Takže opravdu instalatéra a kontrola trubek. To mám teda radost. Ale fakt díky za nápad.
jank, když přidáte postupně průtok vody, tak se děje co? musí téci stále teplá voda pokud stačí boiler.
" připadám jako největší trouba" ale to nic, to se stává mnohokrát za život, páč všechny věci jsou jednoduché...
jank,
určitě je to chyba někde jinde, páč teplá voda se pouští tak, že se do boileru dostává studená a ta vytlačí teplou. Je jedno do kterých kohoutku. Takže když je vše správně zapojeno, otevřu v chodbě teplou a na verandě teplou, musí téci z obou stejně (skoro) teplá. Kdy by se vzala ta studená?
kdo umí malovat, namaluje schéma. já to jen slovně vysvětlím.
A nemáte ten kotel pod střechou? Pak bych to viděl, že studená teče okolo dolních výtoků dále nahoru i do bojleru, tam se ohřívá a poté teče dolu do sprchy. V případě slabých trubek se může stát, že veškerý průtok teplé vody "strhne" horní výtok a dolů se tok teplé vody zastaví. A do baterie teče pouze studená.
Nemusí být chyba v rozvodech. Předpokládám, že se sprchujete, máte nastavenou optimální teplotu vody, pak se někde jinde pustí teplá a ve sprše teče rázem studená. A co se stane, když v té sprše zcela zavřete studenou a necháte otevřenou jen teplou? Jestli teče studená, je pak skutečně někde chyba v rozvodu, ale pokud teče horká, ale jen málo či dokonce vůbec, jsou někde přicpané trubky, případně jsou již od začátku s příliš malým průřezem (což je teda vlastně taky chyba v rozvodech, ale jiná, než jsem si původně pod slovem chyba představil).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.