Nejste přihlášen/a.
"...že teplý vzduch opouštějící komín má nižší hustotu, je lehčí než chladnější vzduch a stoupá proto komínem směrem vzhůru".
Ano v tomhle máte pravdu. Ovšem to, že "Studený vzduch je naopak těžší a padá dolů" je pravdy jen částečně. Studený vzduch komínem nikam nepadá (to by tam ten vzduch jen kroužil kolem dokola a žádný tah by nevznikl). Komín je v podstatě "jednosměrný". Teplý vzduch, proudící vzhůru vytváří na spodním konci komínu podtlak a tím nasává studený vzduch z okolí spodního konce komína. To umožňuje přísun kyslíku k hořícímu palivu v topeništi.
Teplota venkovního vzduchu na to vliv nemá. Tedy ne přímo. Ta ovlivňuje tah komína jen v případě, že je horní část komínu (a spaliny v něm) teplejší, než chladnější (a těžší) spaliny ve spodní části komínu a ty tak nemají důvod stoupat vzhůru.
Ještě upřesním:
Tah komínu vzniká v případě, že je vzduch (splodiny) v jeho sponí části teplejší, tedy při topení (případně z místnosti, kde je větší teplo, než v horní části komína) než v jeho části horní. Za normálních okolností tedy může vzduch komínem proudit pouze zdola nahoru. To samozřejmě neplatí pokud jsou spaliny napříkolad sráženy zpět do komína větrem, nebo si v kuchyni zapnete výkonější digestoř. Pokud je ale horní část komína například ohřátá sluncem, může nastat situace, že relativně chladnější vzduch ve spodní části nebude proudit vzhůru a pohyb v komíně se zastaví. Nikdy ale nebude zhora dolů.
Komínový tah je vytvářen kombinací dvou jevů, nižší hmotností horkého plynu a jeho objemovými změnami. Horký vzduch se spalinami z topeniště je lehčí a studený vzduch má snahu ho tlačit nahoru, ten zmíněný studený vzduch se nasává do topeniště. To by ale samo o sobě dostatečný komínový tah nevytvořilo a kamna by hořela mizerně, přidává se k tomu efekt, kdy se spaliny v kouřovodu a pak v komínu postupně ochlazují a zmenšuje se jejich objem. To vytváří podtlak v komínové šachtě a komín má tedy snahu nasávat další spaliny.
Ze začátku v komínu žádný podtlak nevzniká, k tomu není žádný fyzikální důvod (pokud je komín studený). Podtlak a komínový efekt vznikne až tehdy, když se komín zaplní teplým vzduchem/spalinami. Když zatápíte v kamnech v nevytápěném baráku se studeným komínem, musíte opatrně, protože komín ty spaliny nenatahuje. Nejprve dochází k tomu, že horké spaliny zvolna stoupají, jelikož jsou lehké a jsou těžším studeným vzduchem vytlačovány nahoru, žádný podtlak v tom ze začátku roli nehraje. Teprve až se kouřovod zaplní teplým vzduchem, což jde pozvolna a chvíli to trvá, pak teprve vznikne komínový tah a kamna se rozhoří.
Podstata věci je chování plynů. Plyn se při zahřívání rozpíná, zvětší svůj objem. Při chladnutí se jeho objem zase zmenšuje. Když horký plyn proudí a chladne (a zmenšuje svůj objem) v dlouhé trubce, tak v části trubky, hlavně v té kudy do ní přitéká, vzniká podtlak (pokud do trubky není hnán tlakem).
Nemáte pravdu, nemusíte prohřát komín, pro nastartování tahu postačí dobře prohřát kouřovod kamen a pak už to jde samo, sice je ze začátku tah slabý, ale rychle se zlepší. Kdybyste při každém zatápění musel prohřát celý komín, tak jsou chalupáři namydlení.
Aha, a jak tedy tvl. ten komín prohřeješ, abys mohl topit, když ti dle tvého názoru spaliny jdou dolů? (taková blbost ) No nic, poradil jsem jak nejlépe umím, s kámoškou berte nebo nechte být, jdu se věnovat něčemu užitečnějšímu.
Netroufám si posoudit, jestli jste, nebo nejste "ko..t" (to jsou Vaše slova), ale melete tady stále dokola fyzikální nesmysly . V komíně se žádný proces neobrátí, i kdyby byla teplota komínu blízká absolutní nule (−273,15 °C). Vzduch v něm buď proudí nahoru, nebo neproudí vůbec. Zjednodušeně řečeno - tah komínu je způsoben tím, že je vzduch dole teplejší, než nahoře. Tečka.
...a protože začínám mít dojem, že jste "troll", v téhle diskusi končím.
Ano, to je velmi dobrá poznámka. Také jsem na chatě musel dávat do kamen nad deflektor přímo pod otvor kouřovodu zmuchlaný papír namočený v naftě a zapálit nejdříve. Tím se ohřál vzduch v trubce kouřovodu a vznikl tah, jinak bývala při zatápění celá místnost zakouřena.
Tak to asi komín nikdo nečistil. Možná to byla časovaná bomba a papír to jen urychlil. Nicméně ne vždy vznikne po zahoření v komínu nějaký problém, horší je výbuch rozvířených sazí v komínu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.