Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Tah komína

Od: jitka* odpovědí: 24 změna:

Dobrý den, měla bych dotaz související s tahem komína. Je mi jasné, že komínový efekt funguje tak, že teplý vzduch opouštějící komín má nižší hustotu, je lehčí než chladnější vzduch a stoupá proto komínem směrem vzhůru. Studený vzduch je naopak těžší a padá dolů.
Čím vyšší je rozdíl teplot a tedy tlaku na obou koncích komínu, tím vyšší je proudění vzduchu. A teď se mi jedná právě o tuto definici. Čím vyšší je rozdíl teplot, tím vyšší je proudění vzduchu. Čím menší je tedy teplota vzduchu venku, čím více je zkrátka venku zima, tím větší je komínový efekt. Takže si představme jednu situaci, bude nějaká teplota uvnitř komína,ale venkovní teplota bude místo patnácti stupňů třeba pět, tak se tah zesíli. Jako že venku na konci komína díky většímu rozdílu v tlaku bude studenější vzduch rychleji klesat do komína a teplejší naopak rychleji stoupat směrem vzhůru? Více se tedy vytlačovat? To proudění se tedy zesílí tím, že s chladnějším vzduchem bude stoupat tlak směrem dolů do komínu a teplý vzduch tím pádem bude rychleji stoupat? Tím se zrychlí ten pohyb?

 

 

24 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


5x

"...že teplý vzduch opouštějící komín má nižší hustotu, je lehčí než chladnější vzduch a stoupá proto komínem směrem vzhůru".

Ano v tomhle máte pravdu. Ovšem to, že "Studený vzduch je naopak těžší a padá dolů" je pravdy jen částečně. Studený vzduch komínem nikam nepadá (to by tam ten vzduch jen kroužil kolem dokola a žádný tah by nevznikl). Komín je v podstatě "jednosměrný". Teplý vzduch, proudící vzhůru vytváří na spodním konci komínu podtlak a tím nasává studený vzduch z okolí spodního konce komína. To umožňuje přísun kyslíku k hořícímu palivu v topeništi.

Teplota venkovního vzduchu na to vliv nemá. Tedy ne přímo. Ta ovlivňuje tah komína jen v případě, že je horní část komínu (a spaliny v něm) teplejší, než chladnější (a těžší) spaliny ve spodní části komínu a ty tak nemají důvod stoupat vzhůru.


doplněno 27.10.22 12:49:

Ještě upřesním:

Tah komínu vzniká v případě, že je vzduch (splodiny) v jeho sponí části teplejší, tedy při topení (případně z místnosti, kde je větší teplo, než v horní části komína) než v jeho části horní. Za normálních okolností tedy může vzduch komínem proudit pouze zdola nahoru. To samozřejmě neplatí pokud jsou spaliny napříkolad sráženy zpět do komína větrem, nebo si v kuchyni zapnete výkonější digestoř. Pokud je ale horní část komína například ohřátá sluncem, může nastat situace, že relativně chladnější vzduch ve spodní části nebude proudit vzhůru a pohyb v komíně se zastaví. Nikdy ale nebude zhora dolů.

jitka*

Ano, takže pokud to chápu správně, tak při roztopení kamen lehčí teplý vzduch proudící směrem vzhůru vytváří vespod podtlak, kamna v ten moment nasáváji díky vzniklému podtlaku studený vzduch z okolí, podtlak znamená, že se vzduch z okolí snaží vyrovnat ten pokles tlaku, proto je nasáván. To umožňuje
jak píšete přísun kyslíku k hořícímu palivu v topeništi. Výše píšete o chatě a tam vznikla vlastně situace, že byl příliš studený komín, tím pádem se ty teplé spaliny ochladily a padaly zpět do komína, nebyl zkrátka dostatečně prohřátý komín.

Komínový tah je vytvářen kombinací dvou jevů, nižší hmotností horkého plynu a jeho objemovými změnami. Horký vzduch se spalinami z topeniště je lehčí a studený vzduch má snahu ho tlačit nahoru, ten zmíněný studený vzduch se nasává do topeniště. To by ale samo o sobě dostatečný komínový tah nevytvořilo a kamna by hořela mizerně, přidává se k tomu efekt, kdy se spaliny v kouřovodu a pak v komínu postupně ochlazují a zmenšuje se jejich objem. To vytváří podtlak v komínové šachtě a komín má tedy snahu nasávat další spaliny.

jitka*

přidává se k tomu efekt, kdy se spaliny v kouřovodu a pak v komínu postupně ochlazují a zmenšuje se jejich objem. To vytváří podtlak v komínové šachtě a komín má tedy snahu nasávat další spaliny.
Takže pokud to chápu správně, tak teplý vzduch je nejprve vytlačován studeným vzduchem, jenž si bere topeniště díky vzniklému podtlaku a následně jak píšete spaliny se putováním v komíně ochladí, zmenší svůj objem - tím pádem nastává další efekt, že teplejší spaliny v komíně jsou znovu vytlačovány těmi studenějšími, chápu to správně?

Ze začátku v komínu žádný podtlak nevzniká, k tomu není žádný fyzikální důvod (pokud je komín studený). Podtlak a komínový efekt vznikne až tehdy, když se komín zaplní teplým vzduchem/spalinami. Když zatápíte v kamnech v nevytápěném baráku se studeným komínem, musíte opatrně, protože komín ty spaliny nenatahuje. Nejprve dochází k tomu, že horké spaliny zvolna stoupají, jelikož jsou lehké a jsou těžším studeným vzduchem vytlačovány nahoru, žádný podtlak v tom ze začátku roli nehraje. Teprve až se kouřovod zaplní teplým vzduchem, což jde pozvolna a chvíli to trvá, pak teprve vznikne komínový tah a kamna se rozhoří.

jitka*

Začátek tedy chápu, kdy je teplý vzduch vytlačován studeným a žádný podtlak ze startu nevzniká. Asi lítám přímo v tom podtlaku. Vím, že podtlak je to, kdy tlak je menší než okolní atmosférický tlak. Atmosférický tlak, si myslím, že se snaží vznikly podtlak vyrovnat. Dívala jsem se na videa. Jinak k tomu komínu, takže tím, že se zahřeje komín, tak prakticky klesne tlak v něm. To umožní proudění spalin. Horky vzduch v komíně je lehčí než studený vzduch, je zde tedy nižší tlak než mimo něj. Pokud tam tedy klesne tlak, tak to znamená, že vše může komínem volně odcházet. Tak nějak to chápu.

Podstata věci je chování plynů. Plyn se při zahřívání rozpíná, zvětší svůj objem. Při chladnutí se jeho objem zase zmenšuje. Když horký plyn proudí a chladne (a zmenšuje svůj objem) v dlouhé trubce, tak v části trubky, hlavně v té kudy do ní přitéká, vzniká podtlak (pokud do trubky není hnán tlakem).

jirisklenak

No to jste slečně pomohl. Podstata je v tom, že když zatopim, de teplý vzduch nad ten studený. V komíně je však stále kosa, tím pádem pokud komín nebude dostatečně prohřátý půjdou spaliny zpět dolů, Nenastane ten odvod. Nenastane komínový efekt. Teplé spaliny půjdou po zapálení nahoru, ale pokud je komín studený je to k ničemu, jde to zpět dolů. Když prohřeje komín dostatečně, vznikne tah a slečna pořád nechápe co to tah je dle mě. Chápe ten základ. A tah je v podstatě komínový efekt, kdy přes dostatečně prohřátý komín můžou spaliny proudit ven

Nemáte pravdu, nemusíte prohřát komín, pro nastartování tahu postačí dobře prohřát kouřovod kamen a pak už to jde samo, sice je ze začátku tah slabý, ale rychle se zlepší. Kdybyste při každém zatápění musel prohřát celý komín, tak jsou chalupáři namydlení.

jirisklenak

Protože sedíme se slečnou na grilování a dala mi přečíst diskuzi, tak jsem reagoval
jirisklenak

Znovu píšu od kámošky, pravda to je. Jak chceš prohnat něco přes studený komín? Tvl, budeš mít komín studený vše ti půjde dolů, teprve až dostatečně prohřátý komín ti zajistí odvod

Aha, a jak tedy tvl. ten komín prohřeješ, abys mohl topit, když ti dle tvého názoru spaliny jdou dolů? (taková blbost ) No nic, poradil jsem jak nejlépe umím, s kámoškou berte nebo nechte být, jdu se věnovat něčemu užitečnějšímu.

jirisklenak

Já to myslím tak, že pokud nebudeš mít dostatečně prohřátý komin třeba nízkou teplotou ve spalovací komoře a komín bude studený, tak spaliny půjdou dolů. Základ je dát měkké dřevo at to teplo projede komínem, teprve když je komín zahřátý, vznikne tah.
jirisklenak

Spaliny určitě dolů nejdou, nejsem kokot, akorát pokud nedostatečně prohřeješ komín, tak se efekt obrátí tak jsem to myslel.

Netroufám si posoudit, jestli jste, nebo nejste "ko..t" (to jsou Vaše slova), ale melete tady stále dokola fyzikální nesmysly . V komíně se žádný proces neobrátí, i kdyby byla teplota komínu blízká absolutní nule (−273,15 °C). Vzduch v něm buď proudí nahoru, nebo neproudí vůbec. Zjednodušeně řečeno - tah komínu je způsoben tím, že je vzduch dole teplejší, než nahoře. Tečka.

...a protože začínám mít dojem, že jste "troll", v téhle diskusi končím.

 


4x
Když jsme v létě na chatě zatápěli ve sporáku, museli jsme napřed otevřít dvířka na patě komínu, strčit do komínu zapálený papír, noviny a vzduch od zdola v komínu kus ohřát.
Jinak nebyl tah a chata byla plná kouře ze sporáku.
Tomu studenému vzduchu se jinak nahoru nechtělo a nechtělo!

Ano, to je velmi dobrá poznámka. Také jsem na chatě musel dávat do kamen nad deflektor přímo pod otvor kouřovodu zmuchlaný papír namočený v naftě a zapálit nejdříve. Tím se ohřál vzduch v trubce kouřovodu a vznikl tah, jinak bývala při zatápění celá místnost zakouřena.

fero*
Pane kolego,není potřeba namáčet v naftě, stači Rudé právo,to také hoří a splňuje
podmínku,aby v komíně nastal tah k hoření.
vernon
@orion Švagr taky takhle ohříval komín. Než mu tah odnesl papír do komína a komín podpálil...

Tak to asi komín nikdo nečistil. Možná to byla časovaná bomba a papír to jen urychlil. Nicméně ne vždy vznikne po zahoření v komínu nějaký problém, horší je výbuch rozvířených sazí v komínu.

 

 


2x

bude studenější vzduch rychleji klesat do komína
To opravdu ne, v komínu je proudění jednosměrné směrem ven. Teplý vzduch je z komína vytlačován vzduchem, který je vpouštěn do topeniště.

 


0x

Proč tak tvrdošíjně opakujete, že studený vzduch "padá", Teplý stoupá vzhůru, tím vznikne tah, už Vám to vysvětlili a Vy v poslední reakci opět " studený padá"...

 

petrk

0x
Já bych Vám to vysvětlit i na základě diskuze asi takto, i když nejsem nějaký odborník. Jak psal výše pán, tak komínový tah je vytvářen kombinací dvou jevů, nižší hmotností horkého plynu a jeho objemovými změnami. Teplý ohřátý vzduch má menší objemovou hmotnost (je lehčí), takže je vytlačován směrem vzhůru težkým studeným vzduchem. Tedy teplý vzduch opouštějící komín stoupá vzhůru působením vztlaku. To je komínový efekt. Takže jedna věc je stoupání teplého vzduchu, ale druhá věc je ta, že mimo vzduch stoupají dále i spaliny, což je další věc. Tyto spaliny se cestou směrem vzhůru postupně ochladí, zmenší svůj objem, dojde tedy k poklesu tlaku a tím vznikne podtlak. Vemte si třeba, když máte zahřáty vzduch v plastové láhvi, jak reaguje láhev, když se vzduch ochladí? Smrskne se, ten podtlak má tu vlastnost, že stáhne tu láhev jak chladne vzduch. Vzduch zmenší svůj objem, takže se stáhne, takže to jako kdyby vysává. A ještě si myslím, že okolní atmosferický tlak v okoli krbu se snaží vzniklý podtlak vlastně vyrovnat, vyrovnání tlaků.
zam

Nevim,nevim ale mám takovou zkušenost že někdy v létě táhne z kamen pěkný zápach musejí se pečlivě uzavřít.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]