Nejste přihlášen/a.
Zdravím rádce,
máme starou kopanou studnu, skruže jsou "dělené" (každá z 5 částí), je však ve svahu a půlený betonový poklop v podstatě v úrovni terénu, respektive na straně proti svahu lehce pod ní. Takže poklop, i když je zakrytý ještě dřevěnou deskou s ipou, časem pokryje hlína s listím a jehličím, která štěrbinou mezi půlkami poklopu (nemá perodrážku) a dvěma otvory pro pumpu (kudy, jak se ukázalo, občas nevratně pronikne i ježek ) propadává dovnitř.
Rád bych tedy studnu o čtvrt až půl metru nadstavil. Dopravit tam nízkou skruž není reálné a beztak by asi nepasovala na ty dělené skruže. Jako trvanlivý, vlhkuodolný, levný a rozměrově pasující materiál mě napadlo použití betonových cihliček zámkové dlažby.Ale co použít jako nejlepší pojivo? Kvalitní beton, nebo třeba stavební lepidlo? A pokládat cihličky 20x10x4 (případně 20x10x6) naplocho, nebo je raději stavět užší hrabou na sebe a zbývající prostor z vnitřní strany dokola vyšalovat a vyplnit betonem s pár dráty?
Další věc bude nový poklop (130cm), kde se nemůžeme shodnout, zda zase beton, který vyjde levněji a vydrží nejmíň půlstoletí, nebo plast, který je dražší, vůbec mu nedůvěřuji životností, ale nemá těch betonových 2x 135kg
Já bych to nechal udělat z polyetylénu, jak ten nástavec, tak ten dekl. Je to běžná věc, používá se to už leta, na bazény, ale taky nédrže a podobné věci.
Výrobce třeba Sineko
ale osvědčené je i Niveko, Kellner a spousta dalších
Spise mam trochu obavy, jak to bude degradovat na slunci a co to nasledne udela, az si na to sedne 120 kg osoba.
Ono dnes se to nejak udela, nejakou dobu pouziva a pak to bere kazdy jako samozrejmost, ze je to na furt.
Protoze predstava, ze je to 20 metru hluboka studna, nad tim nejaky plastovy kryt, ktery budou povazovat za pochuzkovy nebo sedaci, me docela desi. Staci, ze majitel se priznal, ze mu tam bezne padaji jezci a neni schopen pomoci vcelarskeho pletiva nebo jineho proti hlodavcum, toto misto radne zajistit nekolik let.
To kenav - jasně, klíčové slovo polyetylén, že? Jenže ono skutečně existují i jiné varianty, než PE pytlík na rohlíky...
Tyto technické věci se dělají z desek tlouštky i 12mm, takže to fakt něco váží, ano, není to jako beton, ale větru bych se nebál - pokud se nebavíme o tornádu . Jen pro ilustraci - ty jímky a nádrže na vodu se nakládají autojeřábem o bazénech ani nemluvě.
Stejně tak - když se z toho Rochlingu Polystone dělají i bazeny, tak se to asi jen tak UV nerozsype, že? Není to plastové okno, toto je jiná liga. Ani prosednutí 120 kg chlapem bych se nebál, i kdyby šlo jen o prostou desku o průměru 120cm - mám víc kg a rozhodně se nebojím na to vlézt, nehledě k tomu, že se na to dají vařit výztuhy. Čeho bych se bál jsou zvědavé děti, které ten plastový dekl dokáží zvednout, což betonový dekl nedají. To se dá řešit zámkem.
Jako jednu jimku na agregaty bazenu mam, pro ktere muzu chodit. Ale je v podstate zakopana v zemi a obsypana. Jenze tady muzu padnout jen maximalne metr hluboko. Dale to nemam na primem slunci ani vlastne na mrazu.
Na studni mam dreveny dekl z desky 2,5 cm tloustky, vydrzel pres 25 let, mozna jej teprve nyni obnovim, nebyl nicim zakryty ani natreny, tech desek mam jeste dalsich 20 ve 2 metrech delky.
Můžete cokoliv, ale zdít to ze zámkovky? to už je lepší řešení z betonvých cihel, nejepší řešení je betonová skruž i když jak píšete problém s dopravou. Navíc nepíšete průměr (vnitřní/vnější).
Jen tak mimo -poklop by šel i z železného plátu (tzv slzičkový plech potřebné tl. pro únosnost.Lze i v pozinku , jinak nutná anitkorozní ochrana
Děkuji za rady, ještě původní "zadání" trochu upřesním.
K materiálu - plastu bych se rád vyhnul, ze zúčastněné rodiny ho preferuje naštěstí jen jediná osoba. Líbila by se mi na něm jen snadná manipulace, ale to je záležitost jednou za x let, třeba při problému se sacím košem a to se obávám, že plast už by byl pomalu zralý na další výměnu. Kromě ceny a "neklasického" vzhledu se mi na něm nezamlouvá prodejci uváděná nosnost například 200kg s doporučením na něj nešlapat v zimě, že může popraskat ... A to platí o novém, za pár let na slunci by třeba neunesl ani dítě ... Současný poklop už můj otec opravoval betonem v roce 76 a dodnes se nerozpadl, ač už z něj místy vykukují dráty, takže je nejvyšší čas na výměnu.
K umístění - skruž by se tam musela dokutálet několik metrů do kopce po kamenném chodníku se schodem, což si při potřebném vnějším průměru cca 125cm a výšce byt jen 25cm, tedy předpokládané váze přes 3 metráky, moc nedokážu představit.
Každoroční odstraňování hlíny s listím a jehličím od strany do svahu je současný stav, stejně jako dávné nastavení této strany betonem po vnějším obvodu skruže o cca 20cm (poklop je tak v podstatě po obvodu ze tří stran zapuštěný do jakéhosi betonového přesahu). Ale nestačí to, nad studnou je obrovský smrk porostlý břečtanem a asi se tam nějak točí vítr, že se toho tolik dostává mezi poklop a dřevěnou desku nad ním.
Zámkovka se mi jeví oproti betonovým cihlám vhodnější rozměrově, při šířce 10cm právě tak akorát a bez úprav pasuje na horní skruž do vybrání, kde teď leží poklop, zatímco každá cihla by uprostřed půlkou přečnívala dovnitř. Taky celkový tvar by při použití menšího počtu větších cihel byl tak nějak hranatější. A snad se nepletu ve svojí domněnce, že zámkovka musí z principu být z lepšího betonu.
Jo a že se tam učí plavat ježci jsem zjistil až teď, když jsem tam kopal přívod vody pro splachování a praní, takže nějak pořešit to opravdu musím, nerad bych bodliny v oblečení Desítky let studna sloužila jen k zalévání, takže se tam jen občas otvorem vyměnil malyš nebo sací koš, maximálně změřila výška hladiny, ale nikdo nekoukal, co tam plave. A zároveň to vysvětluje, proč po zimní zalévací přestávce voda vždycky smrděla...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.