Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Cena elektrárny

Od: st odpovědí: 43 změna:
Vyplatí se dostavba JE Dukovany, když má stát 400 mild.korun?
Kolik bude stát 1kWh z elektrárny?

 

 

43 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

riva

4x

Samozřejmě že vyplatí. Částka zhruba odpovídá tomu, co ročně zaplatíme za plyn. A 5 reaktorů by zcela plyn nahradilo. Navíc u jaderné elektrárny valná část peněz při výstavbě zůstane u nás - naše firmy se například po celém světě podílely na výstavě elektráren s Rosatomem.

 


3x

Mám dojem že si tu dost pletete co znamená dostavba JE Dukovany.

Nejedná se o rozšiřování výrobní kapacity elektřiny v JE Dukovany, ale o stavbu nových reaktorů které mají nahradit stávající dosluhující reaktory. Takže ano, vyplatí se. V přípdě že by je ČEZ nepostavil a staré reaktory se budou muset trvale odstavit, tak nebude dost elektřiny a tím se opět začne navyšovat cena za 1kWh. Ta nám ostatně i tak stoupá z důvodu jiných JE odstavovaných jinde v Evropě. Bohužel zde narážíme na jednotný trh a ceny komodit v EU, zatímco máme velmi rozdílné výplaty.

 

tt

0x
v aktualnich cenach:planovano 2× 1200 MW cs.wikipedia.org/... to vezmes odhadem podle stavajici vyroby (4*510 je skoro 2*1200 )...tak podle wiki dukovany vyrobily 367 317 GWh (k 31.12.2013) takze za 30 let vyroby eletriky:400000000000/367317000000 = 1.09 kc/kw ... pocitam to dobre?

nedobře. Ve výpočtu máte zahrnutou jen cenu stavby, kterou promítáte do vyrobené energie. Chybí vám cena za palivo, platy, úržbu, certifikáty a kontroly. Také by měla být zahrnuta i cena pro uložení jaderného odpadu.

Mám ten dojem, že jsem někde zaslechl cenu z Temelína necelou 1 Kč/kWh. Samozřejmě ceny v době stavby Temelína byly na trochu jiné úrovni než dnes.

Jen ostraha Dukovan včetně vzdušného prostoru stojí 1.5mld ročně plus samozřejmě inflace.

 


0x
Nevyplatí. Částku dopředu nikdo neví, protože jsou s tím velké problémy a cena peněz je dražší a dražší. Taky je třeba říct, že 1200mwh instalované kapacity vůbec nic neřeší, nový blok, pokud by se vůbec dostavil tady bude nejdříve za 30let, takže 1200mwh je nic. Abysme nahradili uhlí, potřebovali bysme těch bloků daleko více a hned. K tomu úložiště jaderného vyhořelého paliva, které bude taky stát několik stovek mld a hlavně ho nikdo nikde nechce. Další věc je závislost na ruském uranu, na které stávající Dukovany jedou...

A jak to tedy Štíre vyřešíme? Pomocí EV vehiklů a FV elektráren na střeše každého RD (povinně, jak jinak)?

No dobře, máme doma dvě vany, tak je napustíme a budeme dělat elektřinu pomocí přílivových elektráren (které ekologové v moři také nechtějí).

Oni ekologové vlastně nechtějí elektřinu vyrábět z ničeho a nijak, protože dle nich škodí úplně všechno...

honzinek

JE prostě je aktuálně nejdokonalejší a nejlepší zdroj energie, co lidstvo má. To je holý fakt. Nelze tedy brát v potaz jen samotnou finanční stránku. Nahradit to nestabilními a nárazovými zdroji je pouze vlhký sen zelených pomatenců a příznivců elektromobility. Je to důsledek toho, že tito pomatenci nejsou schopni komplexního myšlení. JE, plynové, uhelné a případně i vodní elektrárny mají obrovskou výhodu v tom, že to může být stabilní zdroj předpokládaných parametrů. Je obecně známé, že elektřina ze slunce a větru klade tak obrovské nadnárodní nároky na distribuční sít, že investice do JE je proti tomu pakatel.

riva

Rosatom dovede postavit za 6 let. A cenu fix se splátkami až po zprovoznění. Ale nevím, jestli by byl ochoten to realizovat v ne-přátelské zemi.

Ono je to vcelku velký problém, do kterého lidi nevidí. Existuje jen obecný názor, že jádro je čisté a spolehlivé a na to lidi slyší. Proto každý politik před volbama slibuje postavit jádro. Kdyby politik řekl, že jádro se stavit nebude, nikdo ho nevolí. Kdyby to bylo tak jednoduché, tak proč tu od revoluce nemáme nic nového. Dnes nikdo za předem danou cenu a čas jádro nepostaví. Jen schvalovací proces trvá víc než dekádu a za tu dobu se všechny bezpečnostní předpisy neustále mění a meni6se i v průběhu stavby. Proč třeba Mochovce ještě nejedou? Jak se staví dlouho? A co třeba Hynkley Point? Cena narostla několikrát a neustále odklady spuštění. Že se to nikdy nevyplatí provozovat je už vedlejší, protože se do toho narvalo tolik peněz, že už to nejde zastavit. Nebo chudáci Maďaři, nacpali Rusům tolik peněz a dnes jsou v kleštích, proto žádné sankce proti Rusům nemůžou uskutečnit. A co zkrachovaly Francouzský gigant Areva? Zvláště Francouzi jako jaderný gigant začínají mít problémy. Polovina elektráren buďto nejede nebo vyžaduje časté odstávky a nové stavby nejsou na obzoru. La Hague poloostrov na severozápadě Francie slouží v podstatě na zpracování jaderného odpadu. V jeho okolí je silně zamorene prostředí, u dětí v okruhu několika desítek km dochází k onemocnění rakovinou. Nakonec celý Atlantik je zamoreny jaderným bordelem od severu k jihu. I ostrov Svatá Helena je zamorene jaderným bordelem, který používá jen Francie. U nás stále není jaderné úložiště, vlády od komunismu si tohle prehazuji jako horký brambor a ví proč. To že je jádro stabilní base load zdroj je výhoda, ale jen do určité kapacity. Takže není pravda, že obnovitelné zdroje přetěžují sítě, ty máme dostecne dimenzovane, problém je, že není v noci kam tu elektřinu dávat, jelikož jádro se nedá jen tak v osm večer zastavit a ráno opět nahodit a to je právě výhoda těch obnovitelných zdrojů, ty se dají kdykoliv odpojit na dálku, není třeba žádných zaměstnanců, vše se řídí samo. I proto se třeba u nás ČEZ těší na nástup elektromobility, protože ty budou v noci odebírat elektřinu z těch hlavně jaderných zdrojů, které nejdou řídit podle potřeby. Další věc je, že Havlíček sice sliboval dostavbu bloku za 160mld, ale moc dobře věděl, že lže. Šlo jen o politický projev. Kdyby reálně řekl, kolik by musela být výkupní cena elektřiny z nového bloku lidi by prozřeli a ta by musela být hodně vysoká. A návratnost? Min 60 let, takže naši pravnuci by ještě spláceli? Nebo ještě další pokolení? Životnost elektrárny ale není 60let, takže návratnost nikdy. A ČEZ si to samozřejmě na triko neveme, protože cena stavby přesahuje tržní kapitalizaci celého ČEZu. A to se bavíme pouze o kapacitě pouhých 1200Mwh, a to v podstatě vůbec nic neřeší. Další problémy jsou okolo, třeba dostatek vody v Dalesicich a Mohelnu, které není tolik, proto u nás nemohou stavět Korejci bloky, které mají cca 1440mwh.
jendad

Pene štír , máte to dost přeplácané . To že se nestavěli jaderky bylo z jediného duvodu . Byla tady infrastruktura z dob komanču , kdy vše jelo na uhlí a bylo to už postavené . Pak rusáci tvrdě šli pod cenou s plynem , kdy se opravdu té jejich ceně nedalo konkurovat a britové či holandané zavíraly vrty . Tudíž minulá dekáda byla jednoznačně v levné plynové energii . To se ale rustem cen povolenek mění . Jenom povolenka stojí dnes 2,5kč za KW bez daně . A vše se bude zdražovat , protože uhlí se bude zavírat a nahrada není . Protože banky vám nedají na fosilní energetiku finance , a ani na modernizaci . Tudíž vše se bude dřít do mrtě a jen se budou navyšovat ceny . Krásně je to vysvětleno zde :

seznamzpravy.cz/...

Dnes si tedy prodejci řeknou jakoukoliv cenu a jen se k tomu připlácne povolenka a daně . Prostě energie nebudou .

Já to nemám přeplácané, kolik let tady kritizuju vlády, které jen slibují energetickou soběstačnost, ale nic pro to žádná neudělala? Na soláry si nasadili takové ceny a teď křičí, jak je to drahé. Od solárního boomu v roce 2009 a 2010 jsme se nikam neposunuli. To že elektrárny stárnou, ví i malé dítě a začít stavět jádro až předchozí doslouží je již pozdě. To není solární elektrárna, která se dá postavit za několik týdnů. Jenže vlády tomu od toho roku 2010 brání co mohou, protože stát je majoritní vlastník ČEZu a přece si pod sebou nepodřeže větev, protože vláda potřebuje dividendy z ČEZu a tvrdé levné konkurenci se brání. Tykačovi ČEZ prodal Počerady, aby se zbavil špinavých zdrojů, ale zároveň se zavázal od Tykace celou produkci odkupovat. Zároveň Tykac dostal výjimky na vypouštění emisí a rtuti, takže to se holt podniká bez ohledu na to, kolik lidí to odnese na zdraví nebo předčasně smrtí. A my povolenky platíme jak mourovatí, přitom má Tykač výjimky. Už jsem tady psal několikrát, že do fosilních paliv jde desetkrát více dotací než do obnovitelných zdrojů a ty máme z unie, jenže je nečerpáme, protože z toho by stát nic neměl. Politiky nezajímá levný zdroj, je zajímá jen slepička, která snáší zlaté vajíčka a co bude za 20let nikoho nezajímá, protože to oni tady už nebudou.
jendad

Je vidět , že jste ten článek nečetl , soláry nejsou řešení . Uhlí jede 8000hodin za rok , soláry 1000hodin a to mají absolutní přednost . Tedy využití investice je cca 10% , 90% času stojí .

Jendad já jsem ten článek četl dávno předtím, nepotrebuju ho číst podruhé. Co chcete slyšet od uhlobarona, který dostal od státu uhelné elektrárny téměř zadarmo, do kterých už ČEZ nechtěl investovat, protože by to bylo nerentabilní? Vzal je pod podmínkou, že dostane emisní úlevy a může vypouštět jedy a rtut prakticky neomezeně bez ohledu na zdraví lidí a ještě mu bude ČEZ celou jeho výrobu vykupovat. Skvělý byznys, aby ne, když má emisní výjimky, a může vydělávat 8000hodin v roce, prakticky tedy neomezeně. A hádejte, kam jde ten noční přebytečný proud? Stále vyvážíme své zdraví za hranice a úplně zbytečně. Už jsem tady psal, že zdroj v základním zatížení tady máme v jádru a i toho máme v noci moc, protože jádro se nedá na rozdíl od větru a slunce regulovat, tak proč ještě zbytečně pálit uhlí i v době, kdy tu elektřinu nepotřebujeme? Jasně, jde jen o byznys, praktická stránka jde mimo. Takže čekat od uhlobarona, že slunce je fajn a nejvíc vyrábí, když je třeba, to od něho určitě čekat nemůžete. V jiných zemích to funguje a u nás vám budou politici vymývat mozky, jak nesvítí nebo se vítr zastaví na hranicích. Kéž by jsme měli alespoň třetinu výroby z čistých zdrojů, naše závislost nejen na Rusku, ale i na uhlobaronevh by byla daleko nižší a neměli bysme nejdražší elektřinu v Evropě, protože si musíme zaplatit hezky česky drahé povolenky. Energetický mix je u nás hodně špatný a jakmile vypadne jeden zdroj tak jsme tam, kde momentálně jsme a ještě dlouho budeme. Nakonec do obnovy životního prostředí přispívá Tykac jen to nejnižší miminum a tvrdí, že tam ty peníze do budoucna budou. Všichni víme, jak to dopadne a kdo to nakonec zaplatí.
asd1

Na ruským palivu Dukovany závislý nejsou.. Mmch. ten ruskej uran je z Jáchymova. Nechat tu stavět Rosatom by byla hrubá chyba.

Do Dukovan jiné než ruské palivové články nedostaneš. Temelín by ještě šel naučit i naty americké.
asd1

Ale dostaneš, a Temelín ne že by šel naučit ale už je změna domluvená.. Palivo vůbec není takový problém jak tvrdí rusofilové..

Dukovany musí změ/...

jendad

To že Tykač provozuje ty své uhelky , tak mužeme být jen rádi . Čez by je zavřel a bylo by vymedováno . Přebytky jsou dnes jen tehdy , když svítí to oze a pak se elektřina prodává do německa , kde je jí nedostatek . Dnes už takový , že otvírají staré uhelky a dokonce i elektrárny na mazut (ten už je zakázán od 2020 spalovat na zaoceánských lodích) . To je výsledek 20 let budování čistých energií za pro nás naprosto nepředstavitelné sumy.

Vaše užasné soláry , kterých by jste chtěl , aby zvládly třetinu energetiky , stály už u nás tři temelíny a dodávají pár procent energie . Mužete si to sám zkusit . Pořidte si ostrovní elektrárnu za pul milionu , a mohl by jste být soběstačný . Jen se tři čtvrtě roku neumejete v teplé vodě a budete drtit kosu . Současné pohodlí vám zajištuje fosil a atom . A změna je v nedohlednu . Navíc ty soláry i ty vrtule nejsou nic ekologického . Spotřebují velké množství fosilní energie při výrobě a drahých a vzácných surovin co při těžbě nejsou žádná malina a nikdo je nechce mít za domem . Proto se těží tyto suroviny v rusku a číně , kde je těžký prumysl . Ten jsme tam vyskladnili a teď se všichni diví , že rusáci mohou vypálit 15 000 náboju za den a ukrajinci sotva pár tisíc. Protože na střelivo potřebujete těžký prumysl , a ten západ dnes nemá . Nejen že nejsou suroviny , energie , ale i ti lidé už jsou v duchodě a není kdo by je nahradil (během pár měsícu) . Dříve se dělali velké investiční celky na vývoz (cementárny , elektrárny) . Dnes už na to nemáme a už vubec ne energii. Teď všichni fnukaj jak jsou drahé cihly , chleba ale ono to ještě pujde nahoru , ta inflace se ještě projeví a pořídit si OZE bude stát pěkný ranec.

Rádi v čem? Že vyvážíme své zdraví? Ty Pocerady jsou nejspinavejsi elektrárna u nás a jak jsem psal, ČEZu by se investice do nich nevrátila. On dostal výjimku, takže je to to stejné, jako když zapálíte uhlí venku na hromadě. A to se ještě chlubí, že funguje 8000hodin a úplně zbytečně, jelikož noční produkce jde za hranice a bordel zůstává u nás. Vy možná větrníky za městem nechcete, ale věřím, že pokud byste měl na výběr mezi ním a komínem, co si vyberete? U nás má ČEZ uhelnou elektrárnu přímo na kraji města. I přesto že bydlím na druhém konci, okna jsou černá, i když ne tolik, jako před 30ti lety. To jsme ještě v té době měli ve městě digitální tabule s ukazatelem škodlivin v ovzduší, bylo tam asi osm veličin a vše bylo výrazně nad normy, proto je brzy sundali. A to v té době jezdilo pouze pár aut. Dnes už místo 4 komínů stojí dva, jeden kotel dovoluje spalovat biomasu, ale i tak bordel tu je. A v létě v noci bylo slyšet vlaky jeden za druhým, jak navazeli uhlí. I když je to 4km daleko, v noci když byl klid to bylo slyšet a ráno hromady zaměstnanců jezdí do práce a z práce, různě po městě natahané velké trubky na dopravu popilku do lesa na hromadu. Naproti tomu je vetrnik nic. Žádný bordel nedělá, není slyšet, nepotřebuje koleje na dopravu paliva, nepotřebuje zaměstnance. Jezdím na švihy do Rakouska, mám to za rohem a celé dolní Rakousko je ze sta procent jen oze, nikde žádný hulici komín. A když vzpomínáte tu činu, tak ta má o třetinu nižší emise na hlavu než ČR. Anebo si můžeme vzít za příklad Egypt, kam pravidelně jezdím, ještě donedávna byl závislý na energii zvenčí a dnes během cca 4-5 let je z něho vývozce. Postavili větrné a solární parky, podepsali dodávky proudu do Řecka a Itálie, stačí klimatizovat moře hotelů, něco jim dá obrovská Asuanska přehrada. Ale chápu, u nás Havlíček tvrdí, že se vítr zastaví na hranicích a Fiala ve svém dnešním projevu jen slibuje a můžeme se za čtyři roky bavit, co z toho reálně splnil. Dopředu víme, že nic. Tak stejně jako se slibuje od revoluce...
A ještě dodám, že ty výkupní ceny z těch solárů si tak vysoko nastavili politici, to není chyba té technologie, ale nenažranost politiků. Však víme, že Topolánek si na tom postavil svůj byznys, protože věděl, že brzo půjde od koryta. Teď má koryto ještě větší a mimochodem nebyl to jen Topolánek, ale i další jemu podobní a světě div se, celý státní ČEZ! Už víte proč u nás hází klacky této technologii? Protože by vyráběla daleko levněji. A proč u nás nejsou možné aukce ve velkém? Protože ten byznys, kdyby se rozšířil, tak ČEZ by zkrachoval. Jinde ve světě to jde, naše politické garnitury to nedovolí a ještě chtějí zestatnit celý ČEZ do svých rukou. Jak by nám bylo dobře na aukcích a bez Lipské burzy! Bývalá vláda ani nedokázala s Ruskem uzavřít dlouhodobé kontrakty na plyn, dnes jsme ho mohli mít za stále stejnou cenu. Havlíček tehda prohlásil, že dlouhodobě kontrakty nejsou třeba, protože si plyn můžeme koupit za stejnou cenu přes Lipskou burzu. To už ale neplatí, protože dnes ten plyn kupujeme přes burzu 4x dráž. Zisk jde Němcům, kteří si ty dlouhé kontrakty vyjednali. I Norsko nám nabízelo plyn, bohužel politici tak daleko nevidí, hlavně že roky slibují energetickou soběstačnost.

 


0x
Až se přestane těžit uhlí a dovážet plyn tak nebude moc možností jak vyrábět ve velkém el.energii, dosavadní technologie obnovitelných zdrojů nevyrobí dostatek energie.

 

st

Když výstavba JE elektrárny Dukovany stala 25mld. Kćs. Mohla být cena el. energie okolo 1Kčs.
Dnes se plánuje cena výstavby jednoho bloku 1200MW JE Dukovany 400 mild.Kč. z původně slibovaných 160 mld. Kč.

 


0x

Vyplatilo by se to. Ale nic se nepostaví. Není, kdo by to udělal.

 


0x
To "vyplatí" je relativní pojem. Pokud se najde někdo, komu se ta zakázka "vyplatí", nebo třeba zatlačí Amíci, tak se blok postaví. Ale rozhodující bude, kolik komu skončí v kapse a jak se podaří pumpnout stát, ne to, jestli budeme mít za 20 let dost elektřiny a za kolik, to žádného politika nezajímá, protože v tomto systému žádný politik nenese zodpovědnost za svá rozhodnutí, ani z principu nemá žádnou motivaci pracovat pro "blaho" občanů ČR. Však to tu vidíme už 33 let.. :-/
Dalším problémem je, že pokud už se nějaký blok má postavit, může to být jedině v areálu současných JE, protože dnes je zcela nemyslitelné, aby se taková věc postavila befelem na zelené louce, okamžitě by se zjistilo, že tam žije nějaká chráněná žába a protestovaly by všechny obce v okolí.
jendad

Malá oprava . Na ostravsku je v uzemním plánu zaznamenána budoucí jaderka už od dob komanču . Je to stejné jak u rychlodráhy , kdy cca 50km od nás je také naplánována a okolo ní cca 400m je pás kde je stavební uzávěra a to už desítky let.

Ono to nemusí být ani žába, stačí se podívat na obce v lokalitách, které si vybralo ministerstvo pro stavbu jaderného úložiště. Že si někdo myslí že 1000metru hluboko je dostatečná vzdálenost, ještě neznamená, že tomu tak je. Bavíme se o časováné bombě, která tam bude tikat milion let, než bude relativně bezpečná. Proč se nemůžou rozebrat jednoduše bloky v Černobylu nebo třeba v Jaslovskych Bohunicích po přísně utajované havárii? A těch pomníků máme po celé zeměkouli dost a dost. Z Fukušimy se vypouští radioaktivní voda do moře, protože blok se neustále chladí a odpadní vodu není kam dávat. Počítali s tím, že se v moři dostatečně naředí a nebude tolik nebezpečná, nicméně v okruhu 40 km od elektrárny je koncentrace radionuklidu v moři pořád stejně vysoká a neklesá. Navíc z postižené oblasti odvezli mraky milionů kubíků zeminy někam do hor ve vnitrozemí a této oblasti se říká Hora hrůzy. Všichni co tam žili mají nebo měli raka. A to z Fukušimy odvezli pouze malou část, protože prostě není na zemi místo, kam by se to odvezlo. Už tak si člověk otravil oceány radioaktivnim odpadem a nápad ukládat ho pod zem není řešení. Jestli lidstvo přežije, tento dar mu zůstane navěky. Francouzi mají v plánu úložiště 150km od německých hranic a tam tvrdě narazili s německým odporem. Není divu
No dobře.
Atom je fuj.
Ale čím a jak budeme vyrábět elektřinu v dostatečném množství a kdykoliv?

U atomky je potřeba nemít vykulené oči. Sice tu platí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán a proto je třeba být rozvážný... V dnešní době kdy již jsou na světě desítky, ba už stovky bloků, tak bych se s tím smířil... Pokud by to byl první krok lidstva, tak bych nad tím uvažoval zda ano, či ne. A to jsem pracoval na JE cca 12let... Uložiště je celkem v pohodě, s tím se dá smířit, daleko větší nebezpečí vídím v jaderném konfliktu... A mám pocit, že při součaasné době vzájemného vysírání se toho dočkáme? Věřím že ne, ale jeden nikdy neví...

Tři jaderné velmoci, USA, Francie a Rusko počítali hlavně s výrobou plutonia. I Černobyl se stavěl ne kvůli potřebě energie, ale hlavně na výrobu plutonia. Taky Ruský datel Duga obrovský vysílač a přijímač potřeboval hodně energie, takže stavba cernobylske elektrárny v blízkosti nebyla náhoda, vše ukryté v lesích, pouze místní v Pripjati věřili možná tomu, že je to televizní vysílač. Francie si na výrobu plutonia pořídila vlastní obrovskou fabriku na výše zmíněném poloostrově, který je defakto tak nějak oddělený od husté koncentrace lidí, že tam umírají v blízkosti i mladí lidi je fakt, zaměstnanci tam taktéž dlouho nevydrží, i přes ujištování, že radiace je v normálu, což pravda není. Svět využívá z jádra pouze deset procent energie, ale tento zdroj nadělal zatím nejvíce škod na zeměkouli a to jeho podíl stále klesá, jelikož od velkých centrálních zdrojů se všude jinde ustupuje.
riva

Vždyt se podívejte, jak bezpečné jsou jednotlivé zdroje energie:

ourworldindata.org/...

Vidíte, že jaderná energetika je mnohonásobně bezpečnější, než klasické zdroje.

honzinek

toto je marné, protože lidé typu stir, se nerozhodují na základě technických znalostí, nebo fakt, ale na základě emocí. Bohužel pro nás ostatní, co nám racionalita není cizí.

Rakušáci si taky postavili atomovou elektrárnu. A její spuštění si referendem (roku 1978) zakázali. Od té doby uhelné elektrárny, které ji nahradily vyfoukly komínem asi 280 tun radioaktivního uranu.

Honzinek když jste takový vzdělaný praktik, tak mi vysvětlete, k čemu je nám vyrobená energie v noci, kterou momentálně nemáme kam dávat a naopak přes den, kdy ji potřebujeme nejvíce, nám chybí? To vaše jádro to nevytrhne, jednak je to nejdražší zdroj a polovinu času jede zbytečně, stejně jako to uhlí, protože regulace je složitější. Takže ano, base load zdroj máme, i když ve zbytečně vysoké kapacitě, a to i přes to, že nejedou všechny bloky současně, ale chybí nám ty peak zdroje a ty musíme dorovnavat drahým plynem a podporovat války.
Ra252 Zwentendorf je náhodou hezké muzeum. Kde jinde uvidíš jadernou elektrárnu zevnitř?
Jinak se stačí podívat na energetický rakouský mix a je hned jasné, proč je ČR nejspinavejsi země.

ČR je nějak špinavá?

asd1

Ano je. Porovnej třeba s tim Rakouskem...

 


0x

Energeika je složitá problematika. Těžko odhadovat, jaké bude skutečná cena za výstavbu. Původně byly celkové náklady odhadovány na 160 mld korun, ale to bylo před vznikem současné vyšší míry inflace. Produkce elektřiny je strategická záležitost, takže nelze porovnávat jen náklady. Navíc, např. ceny plynu na světových trzích jsou hodně nestabilní a dodávky plynu jsou nejisté, takže je nutné mít určitým způsobem zajištěný "domácí" zdroj elektřiny. Samozřejmě je ale nutné zmínit, že i v případě provozování jaderného zdroje vzniká určitá závislost na dodávkách jaderného paliva ze zahraničí.

 

Těch 160mld byla nesmyslná cena i před pěti lety. To měl Havlíček jen vlhké sny. Stačí se podívat na Hynkley point C, kolikrát se stavba prodrazila a jaké obrovské zpoždění má. A pokud někdy začne vyrábět, tak elektřina z ní bude ještě dražší než současné ceny.

 

rejci

0x
Kolik bude stát 1kWh z elektrárny vám může být nyní celkem jedno, cenu pro vás na vaší faktuře určí fantastický vynález - Lipská burza. Kde země s přebytkem elektřiny, kde se elektřina vyrábí za pár drobných (jako ČR) dotují zeleným vymaštěncům, kteří si všechno odstavili, jejich boj se vzdušnými zámky, a vyhánějí svojí poptávkou cenu do astronomických výšin. Oni jaderky nemají, takže jsou pokrokově "cool". Že si pak doplní spotřebu tou fujky jadernou energií od sousedů, to už jim, zdá se, nevadí. Cokoliv, co tu vyrobíme, pojede vše nejdřív přes průtokový zdražovač v Lipsku, takže cena nikdy nebude pro konečného spotřebitele zajímavá. Vystoupit z toho prý nemůže (snad jen zatím), protože by se Německo dostalo do extrémních problémů s elektřinou a mohli by nám na oplátku (prý) stopnout plyn. Ano ten ruský plyn, který nám opět přeprodávájí násobně dráž, než ho sami od Rusa nakupují. Připadá vám to jako šílenost a zlodějna na druhou? Tak omyl, to byste byl zpátečník, dnes se tomu říká "Evropská solidarita". Solidarita, kdy ekonomicky chudší země, která ještě není ekologicky vypatlaná, solidarizuje s nejbohatšími zeměmi, které drží prst na tepu aktuálního progresivního ekologického myšlení. Příští volby na plné čáře vyhraje strana, která slíbí vystoupit z Lipské burzy s elektřinou, nakupovat si plyn na přímo a zastavit drahotu. Otázka je, co tu do té doby bude za spoušt.
A to se ještě bojím napsat, kolik EU vydělává na emisních povolenkach. Původní plán byl dobrý, ovšem jen do té doby než se to začalo obchodovat přes burzu. A toho se dnes Brusel dobrovolně nevzdá, protože desítky mld eur už by bylo poznat, že to někde chybí.

 


0x

Fyjalovej kašpárek pravil, že chce elektrárny znárodnit. Uhelné i atommové. Asiže potřeba jsou a budou ..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]