Nejste přihlášen/a.
Mám dojem že si tu dost pletete co znamená dostavba JE Dukovany.
Nejedná se o rozšiřování výrobní kapacity elektřiny v JE Dukovany, ale o stavbu nových reaktorů které mají nahradit stávající dosluhující reaktory. Takže ano, vyplatí se. V přípdě že by je ČEZ nepostavil a staré reaktory se budou muset trvale odstavit, tak nebude dost elektřiny a tím se opět začne navyšovat cena za 1kWh. Ta nám ostatně i tak stoupá z důvodu jiných JE odstavovaných jinde v Evropě. Bohužel zde narážíme na jednotný trh a ceny komodit v EU, zatímco máme velmi rozdílné výplaty.
nedobře. Ve výpočtu máte zahrnutou jen cenu stavby, kterou promítáte do vyrobené energie. Chybí vám cena za palivo, platy, úržbu, certifikáty a kontroly. Také by měla být zahrnuta i cena pro uložení jaderného odpadu.
A jak to tedy Štíre vyřešíme? Pomocí EV vehiklů a FV elektráren na střeše každého RD (povinně, jak jinak)?
No dobře, máme doma dvě vany, tak je napustíme a budeme dělat elektřinu pomocí přílivových elektráren (které ekologové v moři také nechtějí).
Oni ekologové vlastně nechtějí elektřinu vyrábět z ničeho a nijak, protože dle nich škodí úplně všechno...
JE prostě je aktuálně nejdokonalejší a nejlepší zdroj energie, co lidstvo má. To je holý fakt. Nelze tedy brát v potaz jen samotnou finanční stránku. Nahradit to nestabilními a nárazovými zdroji je pouze vlhký sen zelených pomatenců a příznivců elektromobility. Je to důsledek toho, že tito pomatenci nejsou schopni komplexního myšlení. JE, plynové, uhelné a případně i vodní elektrárny mají obrovskou výhodu v tom, že to může být stabilní zdroj předpokládaných parametrů. Je obecně známé, že elektřina ze slunce a větru klade tak obrovské nadnárodní nároky na distribuční sít, že investice do JE je proti tomu pakatel.
Rosatom dovede postavit za 6 let. A cenu fix se splátkami až po zprovoznění. Ale nevím, jestli by byl ochoten to realizovat v ne-přátelské zemi.
Pene štír , máte to dost přeplácané . To že se nestavěli jaderky bylo z jediného duvodu . Byla tady infrastruktura z dob komanču , kdy vše jelo na uhlí a bylo to už postavené . Pak rusáci tvrdě šli pod cenou s plynem , kdy se opravdu té jejich ceně nedalo konkurovat a britové či holandané zavíraly vrty . Tudíž minulá dekáda byla jednoznačně v levné plynové energii . To se ale rustem cen povolenek mění . Jenom povolenka stojí dnes 2,5kč za KW bez daně . A vše se bude zdražovat , protože uhlí se bude zavírat a nahrada není . Protože banky vám nedají na fosilní energetiku finance , a ani na modernizaci . Tudíž vše se bude dřít do mrtě a jen se budou navyšovat ceny . Krásně je to vysvětleno zde :
Dnes si tedy prodejci řeknou jakoukoliv cenu a jen se k tomu připlácne povolenka a daně . Prostě energie nebudou .
Je vidět , že jste ten článek nečetl , soláry nejsou řešení . Uhlí jede 8000hodin za rok , soláry 1000hodin a to mají absolutní přednost . Tedy využití investice je cca 10% , 90% času stojí .
Na ruským palivu Dukovany závislý nejsou.. Mmch. ten ruskej uran je z Jáchymova. Nechat tu stavět Rosatom by byla hrubá chyba.
Ale dostaneš, a Temelín ne že by šel naučit ale už je změna domluvená.. Palivo vůbec není takový problém jak tvrdí rusofilové..
To že Tykač provozuje ty své uhelky , tak mužeme být jen rádi . Čez by je zavřel a bylo by vymedováno . Přebytky jsou dnes jen tehdy , když svítí to oze a pak se elektřina prodává do německa , kde je jí nedostatek . Dnes už takový , že otvírají staré uhelky a dokonce i elektrárny na mazut (ten už je zakázán od 2020 spalovat na zaoceánských lodích) . To je výsledek 20 let budování čistých energií za pro nás naprosto nepředstavitelné sumy.
Vaše užasné soláry , kterých by jste chtěl , aby zvládly třetinu energetiky , stály už u nás tři temelíny a dodávají pár procent energie . Mužete si to sám zkusit . Pořidte si ostrovní elektrárnu za pul milionu , a mohl by jste být soběstačný . Jen se tři čtvrtě roku neumejete v teplé vodě a budete drtit kosu . Současné pohodlí vám zajištuje fosil a atom . A změna je v nedohlednu . Navíc ty soláry i ty vrtule nejsou nic ekologického . Spotřebují velké množství fosilní energie při výrobě a drahých a vzácných surovin co při těžbě nejsou žádná malina a nikdo je nechce mít za domem . Proto se těží tyto suroviny v rusku a číně , kde je těžký prumysl . Ten jsme tam vyskladnili a teď se všichni diví , že rusáci mohou vypálit 15 000 náboju za den a ukrajinci sotva pár tisíc. Protože na střelivo potřebujete těžký prumysl , a ten západ dnes nemá . Nejen že nejsou suroviny , energie , ale i ti lidé už jsou v duchodě a není kdo by je nahradil (během pár měsícu) . Dříve se dělali velké investiční celky na vývoz (cementárny , elektrárny) . Dnes už na to nemáme a už vubec ne energii. Teď všichni fnukaj jak jsou drahé cihly , chleba ale ono to ještě pujde nahoru , ta inflace se ještě projeví a pořídit si OZE bude stát pěkný ranec.
Malá oprava . Na ostravsku je v uzemním plánu zaznamenána budoucí jaderka už od dob komanču . Je to stejné jak u rychlodráhy , kdy cca 50km od nás je také naplánována a okolo ní cca 400m je pás kde je stavební uzávěra a to už desítky let.
U atomky je potřeba nemít vykulené oči. Sice tu platí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán a proto je třeba být rozvážný... V dnešní době kdy již jsou na světě desítky, ba už stovky bloků, tak bych se s tím smířil... Pokud by to byl první krok lidstva, tak bych nad tím uvažoval zda ano, či ne. A to jsem pracoval na JE cca 12let... Uložiště je celkem v pohodě, s tím se dá smířit, daleko větší nebezpečí vídím v jaderném konfliktu... A mám pocit, že při součaasné době vzájemného vysírání se toho dočkáme? Věřím že ne, ale jeden nikdy neví...
Vždyt se podívejte, jak bezpečné jsou jednotlivé zdroje energie:
Vidíte, že jaderná energetika je mnohonásobně bezpečnější, než klasické zdroje.
toto je marné, protože lidé typu stir, se nerozhodují na základě technických znalostí, nebo fakt, ale na základě emocí. Bohužel pro nás ostatní, co nám racionalita není cizí.
Rakušáci si taky postavili atomovou elektrárnu. A její spuštění si referendem (roku 1978) zakázali. Od té doby uhelné elektrárny, které ji nahradily vyfoukly komínem asi 280 tun radioaktivního uranu.
Energeika je složitá problematika. Těžko odhadovat, jaké bude skutečná cena za výstavbu. Původně byly celkové náklady odhadovány na 160 mld korun, ale to bylo před vznikem současné vyšší míry inflace. Produkce elektřiny je strategická záležitost, takže nelze porovnávat jen náklady. Navíc, např. ceny plynu na světových trzích jsou hodně nestabilní a dodávky plynu jsou nejisté, takže je nutné mít určitým způsobem zajištěný "domácí" zdroj elektřiny. Samozřejmě je ale nutné zmínit, že i v případě provozování jaderného zdroje vzniká určitá závislost na dodávkách jaderného paliva ze zahraničí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.