Nejste přihlášen/a.
Zdravím, pokud zdědím byt po otci po jeho smrti, mám právo na to vystěhovat jeho přítelkyni, která s ním má dítě? Novorozeně zde má trvaly pobyt, ale ona jen přechodný, protože zde nemá občanství (vyřizuje se)
I nezletilý dědic je dědicem.
Za nezletilého, který nemůže v průběhu pozůstalostního řízení jednat sám, zastupuje opatrovník. Oprávnění opatrovníka rozhodovat však nejsou neomezená. Pokud jde o zásadní rozhodnutí ohledně nabytí či odmítnutí dědictví, (tedy týkající se nezletilcova možného jmění) musí o tom rozhodnout opatrovnický soud. Opatrovníkem může být osoba blízká, advokát nebo orgán sociálně-právní ochrany dětí.
Po nabytí dědictví, je nezletilému, který se stal dědicem, soudem jmenován správce jmění. Správce je povinen starat se o majetek ve prospěch dědice až do doby než je plně svéprávný, tedy do jeho zletilosti. Správce podává soudu pravidelné zprávy o nakládání se spravovaným majetkem, aby v případě nevhodného jednání správce mohl soud zakročit. Správce má však povinnost nakládat se jměním nezletilého obezřetně a ve prospěch nezletilého.
Zdravím,
pokud zdědím byt po otci po jeho smrti, mám právo na to vystěhovat jeho přítelkyni, která s ním má dítě
Ne nemáte právo jí vystěhovat, přesněji vystěhovat dědice části domu a jeho (její) matku.
Novorozeně zde má trvaly pobyt, ale ona jen přechodný
Trvalý pobyt to vůbec nijak nemění.
Vaše další dopolnění jsou zmatečná, páč si pletete pojmy.
Jen se zeptám, Váš otec již zemřel?
I kdyby neměl ještě ani jeden den, je to dědic ze zákona, stejně jako Vy. Osobně nakládat se svou polovinou bytu samozřejmě nemůže, ale od toho má zákonného zástupce, opatrovníka (v tomhle případě svou matku).
Trvalý pobyt, ani občanství není podstatné.
Jedná se mi jen o to, že bych nerada živila jeho matku zadarmo, nebudu přece platit celý nájem jen tak. Samozřejmě žádnou polovinu by nedala, jelikož nemá žádný příjem ani mateřskou.
Skuste sa informovat na socialke, na co by mala pani narok alebo ci vy nemate narok na uhradu casti nakladov s bytom.
Najdite si aj pravnika, za tych 1000 - 5000 CZK vam to stoji, poradi a pripadne spisete vyzvu na vystahovanie.
peter - Tazatelka ale v žádném případě nemůže jen tak vystěhovat spolumajitele bytu (dědice - sourozence). V tom jí žádná sociálka nepomůže a peníze za právníka budou vyhozené z okna.
Prave preto radim pravnika, lebo dostat z bytu matku s malym deckom je tazke a ma do toho co hovorit aj socialka. Urcite nie tak, ako si to predstavuje autorka otazky, ze ju vyhodi na ulicu a byt jej zostane.
Vy máte jedinou možnost, požadovat po matce dítěte nájemné za užívání vaší poloviny bytu. Pokud je však bez příjmů, bude to oříšek. Netuším jaká máte práva v případě, že někdo užívá byt a za vaši polovinu neplatí, nejspíš nakonec nezbyde než se obrátit s dotazem na právníka, jak píše peter. Ideální by bylo půlku bytu prodat, i když s velkou ztrátou (za tržní cenu tohle asi nikdo nekoupí).
"...nebudu přece platit celý nájem jen tak"
V první řadě si ujasněte pojmy. Pokud platíte nájem, není ten byt Vašeho otce, takže ho ani nemůžete zdědit, natož rozhodovat o jeho dalším využití. Vy s takovým bytem nemáte nic společného. Jedině skutečný majitel bytu (uvedený v katastru nemovitostí) může v mezích zákona rozhodnout, kdo bude v bytě dál bydlet a bude platit nájem.
@kayla - v čem je tedy problém? energie si může matka dítěte napsat na sebe a vy je platit nemusíte. jídlo nemá s vlastnictvím/nájmem bytu nic společného, není povinností majitele bytu kupovat nájemcovi jídlo, tedy tento důvod vůbec nechápu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.