Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chystám se instalovat si svépomocí FVE na střeše garáže, protože ceny profi firem jsou kvůli dotacím šílené předražené.
Chtěl jsem použít na ohřev bojleru měnič, který je určen pouze pro napájení bojleru : eshop.solareco.cz/...
Ale pak jsem si řekl, že za stejné peníze bych mohl mít univerzálnější střídač pro více zařízení : ostrovni-elektrarny.cz/...
Moje otázka le zní : Jak pomocí toho druhého měniče (Axpert) pohlídám to aby bojler napájel jen pokud jde anergie ze slunce a nikoli z veřejné sítě?. Napojení veřejné sítě bych chtěl nechat pro ostaní spotřebiče v garáži ..
Neohlídáte to nijak. Axpert potřebuje (dle typu téměř vždy) baterie a pak běží spotřebiče z panelů a baterie. Když je spotřeba spotřebičů malá, stačí se dobíjet i baterie. Když je moc velká, jdou na energii z panelů + baterií a pokud překročí výkon měniče, přepne Axpert spotřebiče na distributora, ze kterého je přepne zpět, pokud jejich výkon poklesne.
Ty typy, které fungují i bez baterií se přepnou na ongrid - tedy pracují paralelně se sítí a hrozí (nedovolená) dodávka do sítě.
To bych viděl jako zbytečně komplikované... - v případě možnosti instalace panelu bych rovnou dal sít trubek a další záchytný bojler - jako předehřev vody do bojleru. Takový improvizovaný předehřev se starším třeba nef-čním bojlerem čistě jen jako nádobou pro ohřátou vodu měl můj otec cca. 10 let - náklady řekl bych minimální - ze starších zbytků.
Nicméně je to další starost - na zimu se muselo vypouštět a tento okruh uzavřít - a jednou se zapomnělo a bylo "vymalováno". Takže pokud jste jen fanda, kutil,.. dejte si pozor, co nakonec vymyslíte.
Do mé sítě v domě se mi teda kopat "do nového" nechce - ale přemýšlím o možnosti kontaktovat některou z firem se solárními panely, která podle situace v RD rodičů navrhne to nejlehčí a snad i nejlepší řešení, případně vč. dotací...
Do termiky už jsem se pouštět nechtěl ...
Taky jsem byl dříve naivní abych si myslel že firmy navrhnou něco výhodného a dotace pomůže .)
Firmy si teď mohou dovolit tučné marže a dotace na tom příliš nezmění ... návratnost investic rozhodně není tak ideální jak vám spočítají .)
Ale FV Vám v zimě bojler neohřeje, termika ano. Navíc termika je celoročně výhodnější, jak FV i cenově!
FV fungují i v Zimě. Samozřejmě blbě, ale fungují. Termické kolektory v zimě fungují taky blbě, tak nevěřím, že budou výrazně lepší než fotovoltaické.
Termické mají spíše proti fotovoltaickým jenom nevýhody. Přehřívaní v létě (potřeba řešit například i výpadek elektřiny, protože pak neběží oběhové čerpadlo). Fotovoltaika se v případě plně ohřáté vody v bojleru prostě odpojí termostatem na bojleru a je klid.
V zimě musí být samozřejmě nemrznoucí směs. Zima naopak u fotovoltaiky zvyšuje účinnost panelu. To že je zataženo, inverze a krátké světlo ovlivní oba systémy.. ale to se nedá nic dělat.. je zima.
to gazda: Na YT si najděte reálné porovnání termického a FV panelu v zimě a naštudujte Drainback systém ...
Mate spocitanu realnu navratnost s uvazenim faktorov ako : v zime je svetlo max 8 hodin, casto je zamracene (panely nejdu na plny vykon)?
Elektro akumulatory povazujem za zbytocne, najlepsie je akumulovat priamo do ohrevu vody v nadobe. Velky pozor, ak sa vam podari pretok vasho vykonu von do rozvodnej siete, bude mastna pokuta. Zacal by som kupou druheho bojlera, cisto bez elektroniky, len s termostatom a bojler by som priamo napojil na panely bez striedaca (pozor na max napatie) a pod. Jedine, co musite riesit je nahrada spinacieho prvku za taky, ktory dobre znasa zhasanie obluku pri jednosmernom napati. Prepinat si budete bojlery rucne cez ventily, takto mate aj zalozny system nezavisly na comkolvek okrem slnka. V dalsom kroku si mozete dat servoventil a ovladat to podla teploty v nadobe.
Ten Axper by neměl snad žádné přetoky generovat. je tam přepínač a bud se na výstup AC bere energie z Panelů+baterie a nebo z veřejné sítě.
Přetoky nebudou žádné, protože tento měnič je vřazen mezi sít a spotřebiče. Elektřina jde tedy jen jedním směrem a spotřebiče na straně zátěže měniče mohou být do max výkonu 3000W! Navíc měniče Axpert neumí jet z panelů a co jim chybí, tak dobírat ze sítě. Buď jedou jen z panelů, panelů+baterie, nebo jde do bypasu a jede jen čistě na sít. V případu bypasu pak sítovou elektřinou napájí výstup a dobíjí baterie. Pozor! Některé měniče Axpert fungují spíše jako UPS a i když mají nastavené panely jako primární zdroj, tak v případě dostupnosti sítě jedou jen na tu sít.
A co ten BEL zapojit seriove s Axpertem?
Respektove první bude za panelama hned napojen BEL s prioritoi na DC ... tj pusti DC do Axperta ... a ten dokud bude něco spotřeovávat tak tak de energie do spotřebičů na AC na Axpertovi. Až budou baterky nabité a spotřebič žádný sepnutý nebude. tak BEL snad pozná že by měl přepnout na svů AC a tam bude napojen bojler.
Otázka je jak BEL pozná že na DC se už nic nepotřebovává ... jakou má citlivost/ hysterezi ...
Pokud nejste elektrikář, tak se do tohoto vůbec nepouštějte. Jste li elektrikář tak je to na vaše riziko.
Ale k tématu...Mám zrovna doma Axpert i když trochu jiný typ. Protože je to ale měnič ostrovního typu, tak musí běžet na separátní síti a tím pádem nemůžete použít wattrouter který funguje na principu přetoků. Já tohle vyřešil pomocí PLC které mi měří proud mezi měničem a bateriemi, jejich napětí, napětí na panelech a intenzitu slunečního svitu. To poslední není nutné. K tomu PLC ovládá několik dvoupólových stykačů a dokáže tak odpínat konkrétní obvody od veřejné sítě a připojovat je na FVE, tak aby nedošlo k přetížení měniče a zároveň abych nebyl doma nijak omezen v případě nedotatku slunce. Mám tam udělanou i funkci kdy mi to řídí nabíjení BEV a nabíjecí výkon, pokud je připojeno. Prostě je to tak abych elektřinu ze slunce co nejlépe využíval. Zásobník na ohřev TUV je pak už jen takový bonus na využívání přebytků
Vaše řešení je pro můj vzkus zbytečně složité. Nechtěl bych zbytek života ladit SW pro spínání/odpínání jednotlivých spotřebičů.
Jednoduché řešení použít nechcete a vymýšlíte složité. Pokud na něj nemáte zkušenosti, tak opět píšu. NEPOUŠTĚJTE SE DO TOHO! Podle komentářů zde mi přijde že nechápete moc jak to celé funguje. Jak se chovají zatížené/nezatížené panely, jak se chová měnič a podobně. Že to máte vše trošku pomíchané a pletete to dohromady.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.