Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Výměna topného tělesa

Od: pat* odpovědí: 3 změna:

Dobrý den,

jdu si pro radu od zkušenějších. Mám akumulační nádrž s vnořeným zásobníkem TUV, kde v cca půlce akumulační nádrže pod zásobníkem TUV je našroubené topné těleso, které přestalo ohřívat vodu a elektrikář ho po proměření určil jako vadné. Jelikož jsem to ještě nikdy neměnil, chtěl bych se zeptat, jestli je můj postup, podle kterého bych to asi dělal já správný. Musím akumulační nádrž asi do půlky vypustit abych těleso mohl vyšroubit a vyměnit. Takže bych zastavil hlavni přívod vody, uzavřel vstup i zpátečku z podlahového topení, uzavřel vstup i zpatečku z teplovodní krbové vložky, odšroubil na vrchní části nádrže odvzdušňovací ventil, dole na vypouštěcí kohout nasadím hadici a vypustím nádrž cca do pulky. Vyměním topné těleso, přez spodní vypouštěcí ventil natlačím vodu zpátky do nádrže až povrch, našroubím odvzdušňovací ventil a dopustím na požadovaný tlak. Otevřu všechny vstupy a zpátečky, otevřu hlavní přívod vody, zapojím topné tělěso a tradáááá je hotovo

Vypadá to jednoduše, ale je můj postup, který si myslím že by mohl být správný, opravdu správný? Nebo to mám radši přenechat někomu zkušenějšímu? Za rady a informace děkuji.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

dobrý den ano můžete to takto provést dělal jsem to v kotelně i bez vypouštění, ale pokud jste to nikdy nedělal tak si vodu odpustte

 


1x

Při uvádění do provozu je třeba nejdříve napustit vodu do vnitřní nádoby pro TUV a udržovat v ní provozní tlak, teprve poté napouštět topnou vodou vnější akumulační nádrž, jinak hrozí poškození výrobku!
Výrobce výslovně upozorňuje, na správný postup při zkoušení těsnosti topného okruhu (radiátorů, spojů potrubí, podlahového topení atd.) se zapojením akumulační nádrže. Nesmí dojít k nárůstu tlaku v prostoru topné vody akumulační nádrže nad maximální provozní tlak 0,3 MPa, při tlakování topného systému na vyšší, než maximální provozní tlak může dojít k trvalému poškození vnitřní smaltované nádoby!
Popis z odkazu...Nádrže NADO. Jedná se o to, aby ve vnořené nádrži TUV byl vyšší tlak, než tlak topné vody, jednoduše řečeno... Dá se měnit patrona i tak, že vše uzavřete, co se týká topné vody a odtlakujete. Následně při uzavřeném odvzdušňovacím ventilu vyměníte topnou vložku...trošku vody vyteče, to doplníte následně ...a nemusíte odpouštět půl nádrže topné vody...tak to dělám já...viz i rada pcmani

 

vaseg

1x

Zdravím, dnes jsem řešil podobný problém, píšu jen pro inspiraci ostatních. Zavřel jsem kohouty od expanzních nádob, odpustil asi kýbl vody z akumulační nádže, až přestala voda vytékat, tlak v okruhu klesl na nulu. Rozepnul jsem izolaci kolem hrdla topné spirály, aby se voda nedostala do izolace, nachystal jsem si nové topné těleso s namotaným konopím, odšpuntoval jsem zátku, rychle ucpal otvor rukou, přiložil topnou spirálu, oddělal ruku a našrouboval topnou spirálu. Jsem elektrikář, takže jsem to samozřejmě špatně namotal a postup jsem opakoval 3x. Do vaničky mi vyteklo cca půl litru vody, takže se toho nemusíte bát. Jak jsem dotáhl topnou spirálu, otevřel jsem kohouty expanzních nádob, dopustil chybějící vodu do okruhu, odvzdušnil topení a hotovo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]