Nejste přihlášen/a.
Pokud již nejde na termostatu nastavit vyšší teplota, pak je zřejmě termostat vadný, respektive poškozený. Je možné, že ovládací kolečko na hřídelce termostatu bylo sejmuto, hřídelkou termostatu bylo samostatně pootočeno k nižší teplotě, knoflík znovu osazen a knoflík nyní neukaziuje relevantní (správně) nastavenou hodnotu, ale hodnotu vyšší. O tom by svědčilo to, že při teplotě 45 st. C vždy vypne (vadný by nevypínal vůbec, nebo by nesepnul). A že opět zapne, po určité době a pouze zase do těch 45 st.C, je způsobeno zřejmě schládnutím obsahu (odpuštěním teplé a připuštěním studené vody).
Možné to je. Pokud máte pochybnost, není problém jej demontovat (po spolehlivém odpojení bojleru od napětí) a v hrnci s horkou vodou na vařiči a s pomocí teploměru do něj vloženého, hodnoty teploty spínaní a vypínání termostatu otestovat, přiípadně i nastavit kolečko s ukazatelem teploty v souladu s naměřenou teplotou (pokud je to možné). Jinak výměna termostatu není rovněž většinou problém. Pokud Vám stačí nastavení na těch 60 st.C, tarmostat spolehlivě vypíná a voda se na tuto teplotu nahřeje a množství vody stačí spotřebě, tak bych to neřešil. I pokud se voda neodebírá, po určité době se vždy přihřívá, s ohledem na částečné schládnutí i přes izolaci. Pokud by jste měl obavu, aby termostat byl dostatečně spolehlivý, měla by v bojleru být osazena ještě i teplotní nevratná pojistka, zapojená do serie s termostatem, která musí vypnout při teplotě cca 95 st.C.
Janosik - ano, nevyjádřil jsem se úplně přesně. Bylo myšleno že se nevrací, opět nesepne, automaticky (jako termostat). Ovšem po vyjmutí jde "natáhnout" opět do funkčního, spnutého stavu. Pouze ještě doplním pro informaci, že u mnoha jiných zařízení, třeba v kuchyni (automatické elektrické hrnce, rýžovary, pánve a další tepelná zařízení), jsou pro případ nebezpečí přehřátí a případného požáru, opravdu tato zařízení vybavována nevratnými bezpečnostními tepelnými pojistkami. Ty je nutné, pokud dojde k jejich přerušení, vyměnit za novou.
Barmabor- v bojleru se voda poblíž tělesa ohřívá rychleji, takže termostat vypne již dříve a na teploměru nahoře je pouze 45 st.C. Voda pak cirkuluje (ta teplá stoupá vzhůru a chladná dolů (k termostatu) a tak po chvíli termostat opět zapne. A tak se postupně voda stále více prohřívá v celém obsahu bojleru. A až by se nahřála (na tom teploměru) na těch 60 st.C, tak by se těleso pravděpodobně už nespínalo. Pokud se tedy voda neodebere,nebo v bojleru neschládne pod nastavenou teplotu.
Bramboro! To čemu se divíte, já znám zcela běžně. Máme tvrdou vodu a toto chování je (pro mě) zcela normální. Čím více usazenin je na spirále, tím více zřetelně to dělá - tím častěji rozpíná. Ta usazenina je totiž izolant a způsobuje lokální přehřívání a termostat rozepne dříve. Pokud bych to nechal hodně dlouho bez čištění, tak nakonec začne vypadávat i havarijní termostat - ten vratný čudlík.
Jak se voda okolo sprirály postupně zahřívá, tak stoupá vzhůru. Pokud není odběr, tak tato cirkulace je minimální. V okamžiku, když se někde v domě pouští teplá voda, tak se těleso vždy trochu ochladí a to na chcíli zase sepne - ale má hysterezi víme? Proto trvá, než se rozepne, navíc ta usazenina...Proto po troškách a čím dál víc nahřívá více vody, která stoupá nahoru a teplota nahoře stoupá a stoupá.
Píšete, že jste čistil bojler. A co těleso?
podle mě bude skoro jistě na vině termostat nebo těleso. Prostě se to přehřívá. Když je těleso čisté a termostat bezvadný, tak okolní voda dobře odvádí teplo a termostat nemá důvod vypínat dřív a nedohřívat. Druhá věc je samozřejmě to, že teploměry na bojlerech spíš spolehlivěji ukazují počasí, než teplotu
Kolečko termostatu i příložný teploměr ukazují velmi orientačně, že se liší o 15°C mi jako problém nepřijde. Navíc vám těch 45°C opakovaně drží, prostě bych přidal. Nebyl jste zvyklý ho používat, tak nemáte vyzkoušeno jaké poloha odpovídá jaké teplotě. Na těch 60°C bych čekal, že kolečko termostatu bude někde mezi 1/2 a 3/4 dráhy bez ohledu na to, kam "ukazuje".nějaká šipka. Takže bych přidal zkusmo tak o úhel 20°C a sledoval. Podezřelé by bylo, kdyby pro těch 60°C jste musel jít na doraz, ten už by měl znamenat něco kolem 90°C.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.